Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Black Friday 2023. Kiedy wypada i na co warto zwrócić uwagę w Czarny Piątek?

30%, 50%, a nawet 70% taniej. Szaleństwo Black Friday od wielu lat ogarnia już nie tylko Stany Zjednoczone. Wielkie sieci, ale i małe sklepy prześcigają się w promocjach z okazji Czarnego Piątku. Coraz częściej zakupy robimy z własnego fotela i sprzed ekranu monitora. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy zakupach online? Sprawdzamy.
Black Friday, promocje, galeria handlowa

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Black Friday. Co to jest?

Black Friday to w USA pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia. Wtedy zaczyna się „oficjalny” sezon na świąteczne zakupy. Jak wiele innych zwyczajów, tak i Czarny Piątek zawitał także do Europy, w tym do Polski.

Kiedy jest Black Friday 2023?

Black Friday w tym roku przypada 24 listopada, w ostatni piątek tego miesiąca. Przyjęło się, iż właśnie tego dnia jest „święto” wszystkich miłośników zakupów. Właśnie Black Friday ma być kojarzony z największymi promocjami i obniżkami cen. Jednak należy uważać. Po pierwsze, aby nie dać się nabrać i aby promocja naprawdę była promocją, a nie tylko chwytem marketingowym. Po drugie, w dobie zakupów online uważać musimy na bezpieczeństwo dokonywanych transakcji, bo Czarny Piątek to również „święto” hakerów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dlaczego inflacja nie zbija zakupowej gorączki?

Black Friday. Na co zwracać uwagę?

  • 70 proc. konsumentów deklaruje obecnie, że zakupy online są większe lub przynajmniej takie same, jak te tradycyjne (według raportu „Omnichannel. Kupuję wygodnie” 2023, e-Izby).

Nic więc dziwnego, że ruch w sklepach online wraz z Black Friday wzrasta. W szale zakupów powinniśmy jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Bo o ile nikt nam portfela z torebki czy kieszeni nie ukradnie, to uważać musimy na bezpieczeństwo transakcji, własnych danych czy dostawy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zakaz handlu w niedziele zmienił zakupowe nawyki Polaków. Piątek zastąpił sobotę

– Nie powinniśmy tracić z oczu zasad bezpiecznego kupowania – ostrzega Izba Gospodarki Elektronicznej i przypomina o bezpiecznym zapełnianiu koszyków na zakupach online.

Black Friday. Kieruj się rozsądkiem, a nie emocjami

Black Week z roku na rok rozszerza swój zasięg, m.in. z powodu stale rosnącej popularności tzw. smart shopppigu, czyli świadomych, przemyślanych zakupów – również w zakresie wyboru najbardziej korzystnych ofert i poszukiwania prawdziwych okazji. Polscy konsumenci nie lubią przepłacać, a Black Week staje się świetną okazją do realizacji zakupów planowanych od dłuższego czasu, tyle że w niższych, atrakcyjnych cenach – mówi Joanna Kwiatkowska, Vice CEO & Sales Director Kubota.

Najważniejszą zasadą cyberbezpieczeństwa podczas Black Week jest to, aby kierować się rozsądkiem, a nie emocjami – również w obliczu wyjątkowych okazji. Niewiarygodnie atrakcyjne oferty okazują się często dziełem oszustów, którzy chcą uśpić czujność konsumentów i przekierować ich do fałszywych e-sklepów.

Jacek Kinecki / CEO Przelewy24

Black Friday. Kupuj w sprawdzonych sklepach internetowych

– Tutaj przechodzimy płynnie do drugiej ważnej wskazówki dla kupujących, czyli potwierdzania wiarygodności sprzedawcy. Warto kupować w sprawdzonych sklepach internetowych, korzystając przy tym z bezpiecznych, dobrze znanych serwisów płatności, takich jak Przelewy24 – tłumaczy Jacek Kinecki, CEO Przelewy24.

Black Friday. Pamiętaj o certyfikatach i uwierzytelnianiu dwuskładnikowym

  • Klienci powinni także zwracać uwagę chociażby na specjalne certyfikaty SSL. Bezpieczne strony internetowe posiadają SSL i w pasku adres strony zaczyna się od https://.
  • Warto też zastosować uwierzytelnianie wieloskładnikowe, czyli takie, w którym zatwierdzamy transakcje na dwóch urządzeniach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama