Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Małgorzata Kidawa-Błońska nowym marszałkiem Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska została marszałkiem Senatu RP. Za jej wyborem głosowało 66 senatorów. Kontrkandydat - Marek Pęk otrzymał 33 głosy.
Małgorzata Kidawa-Błońska nowym marszałkiem Senatu

Autor: Facebook | archiwum prywatne

O Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, jako marszałkini Senatu mówiło się do co najmniej kilku dni. Teraz te przewidywania stały się faktem.

- Dzisiaj naprawdę wielki dzień, bo od dzisiaj Polska się zmienia – powiedziała nowo wybrana marszałkini. - Polacy zdecydowali, że chcą zmiany i ta zmiana przyszła. Nie możemy zmarnować żadnego głosu oddanego na ugrupowania demokratyczne. (...) Polacy chcą zmiany, wolności, odpowiedzialności. Chcą aby słowa znaczy to co znaczą. Żeby sprawiedliwość była faktycznie sprawiedliwością, żeby prawo było szanowane, Konstytucja ceniona, aby każdy z nas, każdy Polak, mógł realizować swoje marzenia. Chcą żebyśmy tworzyli takie prawo, które pozwoli dobrze czuć im się w Polsce.

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że konieczny jest proces odbudowywania Polski.

- Jesteśmy tu po to, aby budować przyszłość bezpieczną, dobrą i optymistyczną – mówiła marszałek Senatu. - Mam nadzieję, że wszyscy pokażemy, że polityka to wartości.

Podobnie, jak nowo wybrany marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Małgorzata Kidawa-Błońska zadeklarowała, że Senat pozostanie miejscem otwartym. Wśród pierwszych zagadnień, jakimi zajęła się marszałkini jest kwestia powołania komisji etyki senatorów.

Kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zgłosiły ugrupowania koalicji (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, PSL i Lewica).

W myśl podpisanej umowy koalicyjnej marszałkini będzie pełniła swoje obowiązki do 13 listopada 2025 r. Nowego marszałka Senatu, który kierować będzie Izbą do końca kadencji, ponownie sygnować będzie Koalicja Obywatelska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama