Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Stary Rynek w Słupsku bardzo się zmieni. Tak ma wyglądać za rok!

Po efektownej modernizacji bulwarów w Słupsku chcą teraz zająć się – planowaną od wielu lat - zmianą wizerunku Starego Rynku. Jest duża szansa, że do końca roku podpisana zostanie umowa z wykonawcą i prace rozpoczną się już na początku przyszłego roku.
Stary Rynek w Słupsku bardzo się zmieni. Tak ma wyglądać za rok!
O pomyśle przebudowy Starego Rynku w Słupsku mówi się od wielu lat. Teraz pomysł i projekt ma szansę na realizację.

Autor: wizualizacja Starego Rynku

O pomyśle przebudowy Starego Rynku w Słupsku mówi się od wielu lat. Teraz pomysł i projekt ma szansę na realizację. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, to do końca przyszłego roku miejsce to zostanie zupełnie odmienione. W siedzibie Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku otwarto oferty od potencjalnych wykonawców przebudowy Starego Rynku. Złożyło je czterech oferentów.

Najniższą cenę zaproponowała spółka Strabag z Pruszkowa – 12,3 mln zł. Druga najniższa pod względem kwoty to oferta spółki Flize Gres z Sitna Góra – 13,9 mln zł. Kolejną ofertę, już zdecydowanie wyższą złożyła spółka „Krężel” z Kobylnicy – 15,8 mln zł. Ponad 22 mln zł zaoferowała za prace spółka Sorted z Piaseczna. Obecnie trwa ocena złożonych ofert. Jeśli wszystko będzie w porządku, podpisanie umowy z wykonawcą powinno nastąpić jeszcze do końca tego roku.

ZOBACZ TEŻ: Bulwary rzeki Słupi już otwarte

- Jednym z zamierzeń rewitalizacyjnych Słupska, ujętym w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2017-2025+, komplementarnym z zagospodarowaniem Bulwarów rzeki Słupi oraz przebudową ulic Mostnika, Kowalskiej i Dominikańskiej, jest modernizacja czekającego na gruntowną przebudowę Starego Rynku. Modernizacja ma umożliwić wykorzystywanie jego przestrzeni pod funkcje społeczne, gospodarcze, kulturalne i centrotwórcze, przywracając tym samym należną mu rangę – informują w słupskim urzędzie.

W ramach modernizacji zostanie przebudowany plac rynku, w tym m.in. pojawi się nowa posadzka Starego Rynku wraz z fontanną, a także odnowiona będzie część ulicy Grodzkiej, część ulicy Nowobramskiej oraz część ulicy Zamenhofa.

Pojawią się nowe ławki, siedziska, pojemniki na odpady oraz zadaszenia w północnej i zachodniej części placu. Teren będzie oświetlony.

- Wykonanie powyższych prac przyczyni się do stworzenia bezpiecznej dla pieszych przestrzeni staromiejskiego placu umożliwiającego wprowadzenie na Rynek nowych funkcji, wpływających na uatrakcyjnienie oferty dla wszystkich mieszkańców Słupska i gości Miasta. W tym celu podzielono płytę Rynku na strefy: ogródków gastronomicznych, wypoczynku, zieleni wysokiej i niskiej, a także mebli miejskich, zieleni mobilnej oraz strefę fontanny – czytamy w opisie inwestycji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Słupsk będzie większy

Mieszkańcy Słupska zwracają jednak mocno uwagę, iż boją się „betonozy”. W słupskim ratuszu deklarują, iż nie zapomnieli o zieleni, której w tym miejscu albo nie było wcale, albo występowała w ograniczonym stopniu. Koncepcja urządzenia zieleni zakłada nasadzenie siedmiu lip drobnolistnych, dziesięciu klonów czerwonych i pięciu głogów Lavellego. Ponadto ma być nasadzone ponad 200 krzewów, 200 bylin i traw oraz niespełna 1800 roślin cebulowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama