Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

Dobra wiadomość dla mieszkańców. Gdynia obniży opłatę za śmieci

W czasie wysokiej inflacji i rosnących cen w Gdyni... obniżą opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od 1 stycznia 2024 roku gdynianie zapłacą o 5 zł mniej niż dotychczas. W 2024 roku mieszkańcy Gdyni będą płacić za małe gospodarstwo domowe cenę zbliżoną do tej, jaką w innych miastach płaci się od osoby.
Dobra wiadomość dla mieszkańców. Gdynia obniży opłatę za śmieci
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Od 1 stycznia 2024 roku miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie obniżona o 5 zł dla wszystkich gospodarstw domowych w Gdyni.Jak to możliwe, że w przeciwieństwie do wielu miast, które ceny „za śmieci” utrzymują na tym samym poziomie lub podnoszą, w Gdyni postanowiono obniżyć tę opłatę?

– Organizując przetarg, miasto podzielono na kilka rejonów, co pozwoliło na udział także mniejszym podmiotom i konsorcjom. Ostatecznie w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych konkurowało sześć firm. Złożone oferty okazały się niższe niż te oferowane dotychczas przez rynek. Tym samym gdynianie zapłacą mniej za wywóz odpadów. Wysokość miesięcznych opłat za odbiór śmieci w naszym mieście jest taka sama od 2020 roku. Obecne stawki wynoszą od 37 do 90 zł w zależności od powierzchni gospodarstwa domowego. Nie zwiększaliśmy opłat, pomimo wzrostu wysokości płacy minimalnej czy szalejącej w ostatnim czasie inflacji. A trzeba dodać, że od połowy 2020 roku Gdynia zawarła z firmami wywozowymi aż 25 aneksów umów podwyższających wynagrodzenie przedsiębiorstw. Nie spowodowało to jednak podwyżek opłat dla gdynian – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Obniżone stawki za odpady zbierane w sposób selektywny będą wynosić:

  • dla gospodarstw domowych o powierzchni do 45 m2 – opłata 32 zł,
  • dla gospodarstw domowych o powierzchni od 45 do 60 m2 – opłata 58 zł,
  • dla gospodarstw domowych o powierzchni od 60 do 80 m2 – opłata 68 zł,
  • dla gospodarstw domowych o powierzchni powyżej 80 m2 – opłata 85 zł.

Od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie również do 10 zł (z 6 zł) ulga dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla osób, które zadeklarowały i kompostują bioodpady w przydomowym ogrodzie.

ZOBACZ TEŻ: Rumia inwestuje w inteligentne śmietniki

– Obecnie swoje bioodpady kompostuje 844 właścicieli nieruchomości jednorodzinnych. Chcemy zachęcić do tego kolejnych mieszkańców. To nie tylko ograniczenie ilości wywożonych odpadów i realna oszczędność pieniędzy. Przede wszystkim jest to działanie mające pozytywny wpływ na środowisko – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa