Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wzrost zachorowań na covid. Kolejne szpitale ograniczają odwiedziny i wprowadzają nakaz noszenia maseczek

Od środy, 22 listopada w szpitalach im. Mikołaja Kopernika i na Zaspie w Gdańsku ograniczono odwiedziny u chorych. Dodatkowo wprowadzono nakaz używania maseczek. To kolejne placówki, w których znaczący wzrost zachorowań na COVID-19 spowodował restrykcje.

Zarządzeniem dyrektora medycznego spółki Copernicus od środy, 22 listopada br. ograniczono  odwiedziny pacjentów w dwóch gdańskich szpitalach - Św. Wojciecha na Zaspie i Mikołaja Kopernika przy ul. Nowe Ogrody.

- Tylko jedna osoba może odwiedzać jednego pacjenta, ponadto czas odwiedzin nie może przekroczyć 30 minut - mówi Katarzyna Brożek, rzeczniczka spółki Copernicus. - Ponadto wprowadza się obowiązek dezynfekcji rąk i noszenia maseczek przez osoby odwiedzające. Zaopatrzenie w maseczki zapewnią poszczególne oddziały szpitalne.

Powyższe ograniczenia mogą być zmienione przez kierownika oddziału lub lekarza dyżurnego w sytuacjach związanych ze stanem dorosłych pacjentów, a także dzieci lub noworodków.

Są to kolejne szpitale, w których wzrost infekcji wirusem SARS-CoV-2 spowodował wprowadzenie restrykcji. Przed dwoma tygodniami w szpitalach Morskim im. PCK i św. Wincentego a Paulo w Gdyni w ogóle zakazano odwiedzin u pacjentów. Wizyty bliskich możliwe są jedynie w skrajnych, uzasadnionych przypadkach, po wyrażeniu zgody przez lekarza z danego oddziału.

- Ograniczenia są związane zarówno z sytuacja pacjentów onkologicznych, jak i zachorowaniami wśród personelu - mówi Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. komunikacji Szpitali Pomorskich. - Zapewne niedługo zapadną także decyzje, by na części oddziałów wprowadzić maseczki.

Liczba zakażeń koronawirusem rośnie od kilku tygodni. Za kolejna falę odpowiada szczególnie zaraźliwy wariant Kraken. Według wybitnej wirusolożki z Zakładu Biologii Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. prof. Krystyny Bieńkowskiej-Szewczyk powinno się w tej sytuacji bezwzględnie wrócić do noszenia maseczek w szpitalach i przychodniach zdrowia, a także - dla wspólnego bezpieczeństwa - w środkach komunikacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama