Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?
Profesjonalne leczenie ortodontyczne potrafi rozwiązać kilka problemów. Przede wszystkim umożliwia uzyskanie pięknego uśmiechu, co wpłynie na naszą pewność siebie w relacjach towarzyskich. Widoczne efekty estetyczne to jednak nie wszystko. Aparat ortodontyczny poprawi zdrowie naszych zębów poprzez korygowanie różnych nieprawidłowości, co pomoże nam ograniczyć nadmierne ścieranie się zębów.
W przypadku prawidłowo ułożonego uzębienia możemy lepiej zadbać o pielęgnację jamy ustnej. Zdecydowanie łatwiej jest usuwać resztki pokarmowe, osady i płytkę bakteryjną z prostych zębów niż z krzywych i uszkodzonych. Dzięki aparatowi ortodontycznemu zapobiegamy występowaniu próchnicy oraz chorób przyzębia. Wady zgryzu bywają również przyczyną dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego oraz bólów głowy, które znikną, gdy nasze zęby staną się proste i zdrowe.
Jak działa aparat ortodontyczny?
Proces korygowania wad zgryzu jest długotrwały – może potrwać około dwóch lat. Jego dokładny przebieg uzależniony jest od rodzaju leczonej wady. Co również bardzo istotne – wyróżniamy dwa typy aparatów ortodontycznych: ruchome i stałe. Pierwsze stosowane są u dzieci, u których występują jeszcze zęby mleczne. Pomagają przy drobniejszych wadach zgryzu, lecz nie są przystosowane do leczenia poważnych zaburzeń.
Z kolei stałe aparaty ortodontyczne pomogą skorygować skomplikowane nieprawidłowości. Umożliwiają nie tylko zniwelowanie różnych wad zgryzu, ale także zmianę ułożenia zębów względem siebie. Aparat stały wywiera nacisk na poszczególne strefy uzębienia, co przyczynia się do przemieszczania się zębów.
Kiedy stworzono aparat ortodontyczny?
Pierwszy aparat ortodontyczny powstał w XVIII wieku, a jego twórcą był francuski stomatolog Pierre Fauchard, którego jednocześnie uznaje się za ojca stomatologii. W celu korygowania zębów używał płaskich pasków metalowych, które mocowane były w jamie ustnej za pomocą nici. Kolejni wynalazcy starali się udoskonalić dzieło Faucharda, tworząc aparat umożliwiający zwężanie i rozszerzanie łuków zębowych, a także leczenie wysuniętej żuchwy czy przodozgryzów. Na początku XX wieku opracowano cienkołukowy aparat stały, a dokonał tego Edward Angle, który podłożył podwaliny pod współczesną ortodoncję.
Kiedy należy nosić aparat ortodontyczny?
To lekarz ortodonta decyduje o tym, kiedy konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego. Może to dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wady zgryzu kwalifikujące się do leczenia ortodontycznego mogą być wrodzone lub nabyte (będące zazwyczaj konsekwencją nieprawidłowych nawyków w dzieciństwie). Noszenie aparatu ortodontycznego wskazane jest przy takich wadach jak:
- przodozgryz – wysunięcie zębów żuchwy doprzednio względem zębów szczęki
- tyłozgryz – przesunięcie dolnego łuku zębowego dotylnie względem górnego
- zgryz otwarty – gdy zęby górne nie stykają się z zębami dolnymi
- zgryz głęboki – gdy siekacze górne przykrywają więcej niż połowę wysokości siekaczy dolnych
- stłoczenie zębów – gdy zęby nachodzą na siebie i brakuje im miejsca, aby prawidłowo ułożyć się w łuku zębowym
- szparowatość zębów – gdy pomiędzy zębami pojawią się odstępy wynikające z tego, iż liczba zębów jest mniejsza od ilości miejsca dostępnego w łuku zębowym
- ząb zatrzymany – gdy ząb nie może się prawidłowo wyrżnąć ze względu na brak miejsca w łuku zębowym.
Kto może nosić aparat ortodontyczny?
Jeśli masz wątpliwości związane z tym, czy kwalifikujesz się do leczenia ortodontycznego, skonsultuj się ze specjalistą, który dokładnie przebada Twoje uzębienie i podejmie właściwą decyzję. Przeciwwskazania do założenia aparatu ortodontycznego dotyczą:
- ciąży
- cukrzycy
- chorób przyzębia
- chorób miazgi zęba
- stanów zapalnych w jamie ustnej
- zaburzeń gospodarki hormonalnej
- dolegliwości związanych z osłabieniem odporności organizmu.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Możemy wymienić następujące rodzaje aparatów ortodontycznych:
- aparaty ligaturowe – standardowe aparaty ortodontyczne, które składają się z łuków, ligatur i zamków (ceramicznych, porcelanowych, kryształowych lub szafirowych)
- aparaty lingwalne – aparaty składające się z zamków umieszczonych od wewnętrznej strony zębów; są prawie niezauważalne, lecz ich założenie może początkowo wiązać się z trudnościami w mówieniu
- aparaty samoligaturujące – aparaty bez ligatur, w których zamki mogą być metalowe lub nieco bardziej estetyczne; okres leczenia przy stosowaniu aparatu lingwalnego może być krótszy niż w przypadku leczenia aparatem tradycyjnym.
Pielęgnacja aparatu ortodontycznego
Przez cały czas noszenia aparatu ortodontycznego należy unikać ciągnących się produktów spożywczych, gum do żucia, karmelu, cukierków czy twardych owoców. Warto także ograniczyć spożywanie orzechów, sucharów, pestek oraz nasion. Podczas spożywania pokarmu na aparacie gromadzą się resztki pokarmowe, osady i bakterie, dlatego tak ważne jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku. W tym celu warto sięgnąć po szczoteczkę do mycia trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej lub po jeden z rodzajów szczoteczek elektrycznych oraz sonicznych, które posiadają specjalny tryb pracy do oczyszczania elementów aparatu. Więcej informacji na temat działania szczoteczek sonicznych znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych
Jak długo należy nosić aparat ortodontyczny?
Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem wady zgryzu się borykamy. Można jednak przyjąć, iż stały aparat ortodontyczny należy nosić około dwóch lat. Po jego zdjęciu przychodzi czas na utrwalenie efektów leczenia za pomocą aparatu retencyjnego ruchomego lub stałego. O długości okresu retencji decyduje lekarz, który swoją decyzję podejmuje w oparciu o konkretny przypadek. Będąc użytkownikiem aparatu ortodontycznego, nie zapominaj
o wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.
Przygotowanie do założenia aparatu ortodontycznego
Aby odpowiednio przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego, przede wszystkim należy udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie dentysta oceni stan naszego uzębienia, wypełni ubytki, a także dokładnie oczyści nasze zęby za pomocą zabiegów skalingu i piaskowania. Zleci również wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które umożliwi dokładną ocenę ułożenia zębów w łuku. Przed założeniem aparatu warto także wiedzieć, ile będzie kosztowało całe leczenie oraz jak dbać o higienę jamy ustnej. Ile kosztuje aparat ortodontyczny? Cena za jeden łuk aparatu metalowego to około 2 tys. złotych, natomiast w przypadku aparatu samoligaturującego – około 4 tys. za jeden łuk. Pacjent musi również liczyć się z kosztami każdej wizyty kontrolnej.
Napisz komentarz
Komentarze