Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Fasada Roku 2023. Mural szkoły sportowej w Gdyni doceniony

Chociaż mural na fasadzie budynku Zespołu Szkół Sportowych Ogólnokształcących w Gdyni powstał już ponad 20 lat temu, to dopiero po zakończonej termomodernizacji tego obiektu są powody do dumy. Właśnie ten mural zyskał tytuł Fasady Roku 2023 według portalu PropertyDesign.pl. To jedna z najnowszych inwestycji urzędu miasta, która znalazła się w gronie pięciu najpiękniejszych realizacji z Polski.
mural, szkoła sportowa w Gdyni

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Fasada Roku 2023 jest w Gdyni!

Zadowolenia z docenienia gdyńskiego muralu nie kryje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

– To bardzo dobra wiadomość, kolejna nasza realizacja została doceniana przez profesjonalistów – mówi wiceprezydent Gdyni. – W dobie kryzysu energetycznego i wysokiej inflacji termomodernizacje budynków realnie przekładają się na oszczędność energii i finansów. Tutaj jednak cieszymy się podwójnie, bo oprócz wspomnianych niewątpliwych korzyści, udało się znaleźć rozwiązanie, które uratowało niezwykły element gdyńskiej przestrzeni publicznej. Elewacja pokryta sgrafitto, tak mocno obecna w pamięci mieszkańców, będzie ozdabiać Gdynię jeszcze przez długie lata.

CZYTAJ TEŻ: Pomorskie murale. Cieszą oko, pokazują bohaterów oraz dają do myślenia

Warto przypomnieć genezę powstania muralu. Był rok 1990 kiedy, wtedy student ostatniego roku, Krystian Rassmus, miał wybrać temat pracy dyplomowej.

– Miałem zupełnie inny pomysł, na zupełnie inny obiekt - wspomina Krystian Rassmus, dziś już znany architekt, projektant wnętrz, projektujący przestrzenie prywatne i komercyjne na całym świecie.

Andrzej Dyakowski, prowadzący pracownię malarstwa ściennego na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych zaproponował mu jednak wzięcie udziału w ogłoszonym wtedy konkursie na zaprojektowanie dekoracji elewacji hali sportowej w Gdyni.

– Temat był dość oczywisty – wspomina projektant. – Powstało kilka pierwotnych wersji w małej skali. Główną osią stała się żaglówka, naokoło której powstały postacie trenujące różne dyscypliny sportowe.

Andrzej Rassmus zdecydował się na technikę sgraffito.

– To technika pracy polegająca na układaniu kolejnych warstw kolorowych tynków i zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich w czasie, kiedy jeszcze one nie zaschły – wyjaśnia. – Takie dekoracje są niezwykle trwałe, mogą przetrwać nawet 200-300 lat. W Gdańsku możemy zobaczyć tego rodzaju ozdoby na kamienicach, jednak są to prace robione podczas powojennej odbudowy.

W dobie kryzysu energetycznego i wysokiej inflacji termomodernizacje budynków realnie przekładają się na oszczędność energii i finansów. Tutaj jednak cieszymy się podwójnie, bo oprócz wspomnianych niewątpliwych korzyści, udało się znaleźć rozwiązanie, które uratowało niezwykły element gdyńskiej przestrzeni publicznej.

Bartosz Bartoszewicz / wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia

Do zabarwienia tynków użyto barwników kopalnych, mających kolory ziemi – beże, brązy, odpornych na światło, a do niektórych fragmentów w tym konkretnym projekcie użyto samodzielnie robionej farby. Realizacja trwała dwa miesiące.

– Projekt, już w skali 1:1, został przeniesiony na arkusze grubego papieru i w świeżym tynku odciskałem wzór – mówi architekt. – Potem trzeba było wyskrobywać kolejne warstwy, a na koniec fragmenty pokrywałem freskiem. Po tych wszystkich latach cieszy mnie, że nikt nie wysmarował tej ściany graffiti. Być może dlatego, że młodym po prostu przypadła do gustu.

Fasada Roku 2023

Ideą konkursu Fasada Roku jest podkreślenie ogromnej roli elewacji w procesie kształtowania jakości budynku oraz lokalnego krajobrazu. Blisko 300 budynków z całej Polski „stanęło” do rywalizacji, by zawalczyć o zwycięstwo w jednej z pięciu kategorii i dodatkowo zagwarantować sobie udział w rozgrywce na poziomie europejskim.

CZYTAJ TEŻ: Legendarny okręt na muralu 3D w Redłowie

Na liście pretendentów do tytułu Fasada Roku 2023 znalazło się 259 realizacji z całej Polski – dużych miast i mniejszych miejscowości. Rywalizacja rozegrała się w pięciu kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek niemieszkalny nowy, budynek po termomodernizacji oraz budynek zabytkowy po renowacji.

– Bardzo się cieszymy z tej nagrody – mówi Marek Prusak, dyrektor ZSSO – Początkowe przymiarki zakładały przykrycie obrazu izolacją. Jednak dla nas ważne było to, że obraz wpisał się w architekturę miasta, a także w świadomość społeczności i postanowiono zachować dzieło. Udało nam się też dotrzeć do jego twórcy, który wziął udział w pracach renowacyjnych.

Warto zauważyć, że w Konkursie Fasada Roku, obok budynku gdyńskiej szkoły w innych kategoriach znalazły się: budynek BIN House w Warszawie, kameralne osiedle Smolna Sopot oraz osiedle Nadmotławie w Gdańsku, Centrum Aktywności Lokalnej oraz kamienica przy ul. Mierniczej 9 we Wrocławiu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama