Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Pomorskie murale. Cieszą oko, pokazują bohaterów oraz dają do myślenia

Każdego dnia powstają nowe murale i na dobre zmieniają naszą codzienną przestrzeń. Często też ją poprawiają, zakrywając miejsca, delikatnie ujmując, zapomniane i zaniedbane. Czasem niosą też konkretne przesłanie.
„Ania”. Mural w Gdyni
Mural Anny Przybylskiej w Gdyni

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Znani z Pomorza na muralach. Anna Przybylska i wielu innych

Trójmiasto. Tczew, Starogard Gdański, Kościerzyna, Chojnice – długo można wymieniać miasta, w których, spacerując, możemy podziwiać nie tylko zabytki, urokliwe miejsca, ale też... murale. Trzeba przyznać, że to nie są już przypadkowe „dzieła sztuki” amatorów graffiti, ale zacne prace prawdziwych artystów, którzy poza rzemieślniczą ręką i artystycznym smakiem potrafią też „wciągnąć” w swoją wizję.

Zebraliśmy w specjalnej galerii część murali z całego Pomorza od tych w małych miejscowościach jak Charzykowy, Czersk, Łubiana, po te z Chojnic, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Kościerzyny czy Gdańska. Zobaczcie sami!

Pomorskie murale. Zachwycają i zmuszają do refleksji

Murale na Pomorzu są różne. Jedne pokazują konkretnych bohaterów związanych z miastem lub miejscem, jak mural Deyny w Starogardzie czy mural Józefa Wybickiego w Kościerzynie, inne nawiązują do historii, jak praca związana z dawnymi młynami w Chojnicach, a jeszcze inne, to artystyczne wizje ich autorów, np. połączenie Kaszubki i tura na ścianie domu w Chojnicach.

Są też wyjątkowe prace, które niosą konkretne przesłanie, komentują życie dnia codziennego czy wręcz odnoszą się do ważnych momentów – chociażby wojna za wschodnią granicą Polski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Legendarny okręt na muralu 3D w Redłowie

Ciekawostką jest fakt, że okazałe murale o patriotycznej treści pojawiły się również wewnątrz budynków Zakładu Karnego w Sztumie. Wykonali je osadzeni uczestniczący w programie readaptacyjnym "Ze sztuką na Ty". Kilkadziesiąt murali jest już w Słupsku. Umiejscowione są one na wielu słupskich budynkach i ulicach, a prezentują m.in. Heinricha von Stephana, Jerzego Waldorffa, Otto Freundlicha, Trinę Papisten, Wandę Chotomską czy też Krzyżaków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka