Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Dostęp do szczepień przeciw covid tylko w kilku punktach na Pomorzu! Brak ofert w Trójmieście

Zapisanie się na szczepienia przeciw covid na Pomorzu jest trudne, jeśli nie niemożliwe. Obecnie osoby „polujące” na wolne terminy szczepień mogą liczyć jedynie na to, że ktoś zrezygnuje z zarezerwowanego wcześniej miejsca. – Dostawy zostaną zrealizowane do połowy stycznia 2024 r. – zapewniło nas w piątek, 5 stycznia Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
szczepienie przeciw koronawirusowi

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Czy są wolne terminy szczepień na Pomorzu?

Apteki Miraculum w Lęborku i Słupsku, apteka Dr. Max przy ul. Wejhera w Pucku, apteka Rodzinna w Koleczkowie, punkt szczepień przy ul. Młodzieżowej w Chojnicach oraz Zakład Rehabilitacji Leczniczej w Pucku to jedyne placówki na Pomorzu, gdzie w piątkowe południe można było znaleźć pojedyncze wolne terminy szczepień.

W Trójmieście było to już niemożliwe. Ostatnie dwie osoby rzutem na taśmę zapisały w piątek rano na zwolnione z przyczyn losowych miejsca w przychodni przy ul. Góralskiej w Gdańsku. Dzwoniąc na infolinię (nr 989) nie można było także dowiedzieć się, kiedy kolejna dostawa szczepionek trafi na Pomorze.

Zaledwie dzień wcześniej, podczas  konferencji prasowej, nowy rzecznik Ministerstwa Zdrowia Damian Kuraś, mówił, że szczepionek nie brakuje. 

Mamy 80 tys. wolnych terminów na szczepienie przeciwko Covid-19, dlatego nie powinno być problemów twierdził Damian Kuraś.  20 tys. osób jest już zapisanych. To nie wszystko, ponieważ ponad 200 tys. dawek RARS (Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych red.) właśnie dostarcza do placówek opieki zdrowotnej, aptek, szpitali, Domów Pomocy Społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Kiedy nowa dostawa szczepionki na Krakena?

Zapytaliśmy w piątek Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia czy przewidywane są dodatkowe dostawy szczepionek na Pomorze, ze szczególnym uwzględnieniem Gdańska, Gdyni i Sopotu?I kiedy możemy się ich spodziewać?

Problem wynika z niedoszacowania przez poprzednie władze resortu zainteresowania szczepieniami przeciw obecnemu wariantowi wirusa SARS-CoV-2, czyli Krakenowi. Polska zamówiła mało dawek szczepionki Nuvaxovid, obawiając się zapewne jej zmarnowania. Tymczasem pierwsza partia 210 tys. szczepionek rozeszła się w kilka dni.

W odpowiedzi czytamy ponowne zapewnienie, że obecnie trwa dostawa 202 tys. szczepionek do punktów szczepień POZ i aptek, szpitali oraz domów pomocy społecznej. Dostawy zostaną zrealizowane do połowy stycznia 2024 r.

Zapewniono nas także, że Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ skontaktuje się z punktami szczepień Trójmiasta w sprawie konieczności wystawienia wolnych terminów, jeśli punkty szczepień posiadają szczepionki.

Szczepionek nie ma i wszystkie punkty obecnie czekają na dostawy - odpowiada Monika Kierat z pomorskiego oddziału NFZ.

Niedoszacowane potrzeby

Jak już wcześniej pisaliśmy, problem wynika z niedoszacowania przez poprzednie władze resortu zainteresowania szczepieniami przeciw obecnemu wariantowi wirusa SARS-CoV-2, czyli Krakenowi. Polska zamówiła mało dawek szczepionki Nuvaxovid, obawiając się zapewne jej zmarnowania. Tymczasem pierwsza partia 210 tys. szczepionek rozeszła się w kilka dni.

Czytaj też: Szczepienia przeciw covid. Padła mapa punktów, brak wolnych terminów w Trójmieście

Na Pomorzu w szczepieniach uczestniczą 152 placówki, w tym 54 apteki. Szczegółowe informacje znajdziemy TUTAJ.

W piątek oficjalnie zarejestrowano w Polsce  2232 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarło 28 osób. Na Pomorzu zarejestrowano 126 nowych zachorowań. Epidemiolodzy radzą jednak, by ze względu na zbieranie danych tylko ze szpitali, liczbę tę pomnożyć przez 10.

Od wybuchu epidemii z powodu Covid-19 zmarło 120 297 Polaków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka