Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Morska farma wiatrowa na wysokości Łeby coraz bliżej. Będą badać dno Bałtyku

Badania dna morskiego na wysokości Łeby rozpoczną się w drugim kwartale tego roku. Zleciła je PGE Baltica, która planuje uruchomienie tam morskiej elektrowni wiatrowej. Działania te mają dać wstępne informacje na temat budowy geologicznej tego obszaru i posłużą m.in. do wyboru optymalnego posadowienia wież turbin elektrowni.
Geoquip Seehorn

Autor: Materiały prasowe

Geoquip Marine zbada dno Bałtyku pod morską farmę wiatrową Baltica 1. PGE Baltica podpisała umowę

Spółka PGE Baltica podpisała z Geoquip Marine umowę na przeprowadzenie wstępnej kampanii geotechnicznej dna morskiego dla części projektu morskiej farmy wiatrowej o nazwie Baltica 1. Dokument obejmuje:

  • wykonanie m.in. sondowania CPTU,
  • pobór prób gruntu na obszarze farmy
  • oraz badania laboratoryjne.

Badania rozpoczną się w drugim kwartale tego roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim koło Łeby. To wielka szansa dla całego Pomorza

– Podpisana właśnie umowa na kampanię geotechniczną jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do realizacji tej inwestycji. Na podstawie danych dotyczących struktury dna morskiego, pozyskanych podczas badań, stworzymy studium wykonalności i wstępnie zaprojektujemy układ turbin i morskiej stacji elektroenergetycznej – mówi Arkadiusz  Sekściński, prezes PGE Baltica.

PRZECZYTAJ TEŻ: Baza serwisowa w Łebie będzie obsługiwać morską farmę wiatrową
Geoquip Elena

– Głównym celem planowanej kampanii geotechnicznej na obszarze morskiej elektrowni wiatrowej jest uzyskanie wstępnych informacji na temat budowy geologicznej badanego obszaru. Uzyskane dane posłużą m.in. do wyboru optymalnego sposobu posadowienia wież turbin elektrowni wiatrowej oraz umożliwią zaplanowanie kolejnych etapów badań, w tym badań geotechnicznych pod fundamenty – informuje Konrad Mróz z Biura Prasowego Grupy PGE.

Morska Farma Wiatrowa Baltica. Kiedy i gdzie powstanie?

Planowana morska farma wiatrowa Baltica 1 powstanie ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości Łeby. Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową. Farma o mocy ok. 0,9 GW zostanie uruchomiona po 2030 roku.

Kolejne dwa projekty PGErealizowane z Ørsted, to Baltica 2 i Baltica 3, które wspólnie utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. Zakończenie budowy etapu Baltica 2, o mocy ok. 1,5 GW, planowane jest do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3, o mocy ok. 1 GW – do 2030 roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Morskie farmy wiatrowe przyszłością Pomorza i polskiej energetyki

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama