Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Sopot: Kondycja psychiczna młodych ludzi jest zatrważająca. Ich wsparcie to priorytet

Wyniki badań dotyczących kondycji psychicznej młodych ludzi są zatrważające, więc tworzenie systemu wsparcia jest sprawą priorytetową – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sopocie

Autor: Karol Makurat I Zawsze Pomorze

Ratujmy nasze dzieci
Kondycja psychiczna młodych ludzi jest zatrważająca. W Sopocie ich wsparcie to priorytet

W Sopocie działa poradnia psychologiczno-pedagogiczna, która jest finansowana z budżetu miasta. Na wsparcie psychiatryczne i psychologiczne dzieci oraz młodzieży przeznaczono pół miliona złotych. W tym roku, tak jak poprzednio, do poradni trafi dodatkowe 200 tys. zł. Za taką samą kwotę miasto sfinansuje również zajęcia terapeutyczne dla dzieci i rodzin.

Samorząd utrzymuje także punkt konsultacyjno-diagnostyczny w Sopocie, który w marcu przeniesie się do nowej siedziby. Powstanie tam grupa dzienna.

PRZECZYTAJ TEŻ: Lepsza przyszłość. Specjalna platforma pomoże dzieciom w kryzysie

– Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak ważna jest troska o zdrowie psychiczne młodych ludzi – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu. – Przykładem może być 400 tys. zł na ten cel, wygłosowane przez mieszkańców Sopotu w poprzednich latach w budżecie obywatelskim.

Kontynuujemy ten program, szukamy dodatkowych środków, by możliwa była szybka wizyta u specjalisty, by było realne wsparcie, by młodzież czuła się dobrze w szkole i poza nią, ale przede wszystkim, żeby system wsparcia był bardzo efektywny.

Magdalena Czarzyńska-Jachim / pełniąca funkcję prezydentki Sopotu

Jaką pomoc psychologiczną młodzi mogą uzyskać w Sopocie?

Trudną sytuację dotyczącą wsparcia psychiatrycznego oraz psychologicznego dzieci i młodzieży mieszkających w Sopocie potwierdza Regina Osika, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sopocie.

– Każde dodatkowe wsparcie jest dla naszej poradni niezwykle ważne, abyśmy mogli zapewnić jak najlepszą opiekę jak najszerszemu gronu dzieci i młodzieży mieszkających w Sopocie – mówi Regina Osika. – Już w 2023 roku nawiązaliśmy współpracę z psychiatrami dziecięcymi. Mieliśmy trzech lekarzy, do których młodzież mogła systematycznie uczęszczać. W tym roku dostaliśmy środki i ponownie realizujemy taką formę wsparcia. To swego rodzaju kontynuacja. Jakaś część osób, które korzystały z tej formy pomocy, pozostanie. Ale są też inni, którzy również chcieliby otrzymać wsparcie – będą mieli taką możliwość. To było i jest systematyczne działanie, a nie jednorazowe.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Nadmiarowa” pomoc dzieciom w kryzysie. NFZ żąda zwrotu pieniędzy

Regina Osika zauważa, że kadrze placówki w sytuacjach kryzysowych pomaga lekarz psychiatra z zespołu orzekającego. W ciągu roku prowadzonych było 500 spotkań.

Takie wsparcie daje nam też dużą dozę bezpieczeństwa, w przypadku gdy ktoś się mocno niepokoi. Taka wizyta lekarska nadaje też pewnego rodzaju kierunek. Czasem dziecko rozpoczyna farmakoterapię i równocześnie proces pomocowy. Innym razem lekarz potwierdza problem, wyznacza kontrolę za jakiś czas. Bywa też, że jest to proces systematycznego prowadzenia. Mam nadzieję, że na potrzeby wielu młodych osób odpowiedzieliśmy w wystarczającej formie.

Regina Osika / dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sopocie

– Tym projektem, zarówno w poprzednim, jak i w tym roku, są objęci uczniowie sopockich szkół bądź mieszkający na terenie Sopotu. Dodatkowo w ubiegłym roku zrealizowaliśmy ofertę wsparcia psychoterapeutycznego dla nastolatków oraz rodzin. Będziemy ją kontynuować.

Regina Osika z zadowoleniem obserwuje wzrost świadomości u młodych ludzi. Już nie obawiają się tak bardzo, jak dawniej, prosić o pomoc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama