Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Elektrociepłownia w Gdyni przechodzi na gaz. Emisja pyłów mniejsza o 95 proc.

To znakomita wiadomość dla mieszkańców Gdyni, w szczególności dzielnic Pogórze, Obłuże, Oksywie, Babie Doły, Chylonia i Grabówek. Już niebawem odczują wyraźną poprawę jakości powietrza, zwłaszcza zmniejszenie poziomu pyłów, do tego dojdzie obniżenie emisji dwutlenku węgla. To wszystko za sprawą budowy kogeneracyjnej (dostarczającej zarówno ciepło jak i energię elektryczną) instalacji gazowej w elektrociepłowni Gdynia. Na zasilanie gazem przejdą też kotły opalane dotąd olejem. Pierwsze efekty pojawią się już w roku 2025.
Elektrociepłownia w Gdyni przechodzi na gaz. Emisja pyłów mniejsza o 95 proc.

Autor: PGE Energia Ciepła

Inwestycja za prawie 400 milionów złotych

Przedstawiciele spółek - PGE Energia Ciepła oraz SBB Energy podpisali we wtorek, 20 lutego umowę na wybudowanie kogeneracyjnej instalacji gazowej dla elektrociepłowni w Gdyni. Będzie oparta na pięciu silnikach gazowych. Inwestycja wartości 380 milionów złotych zostanie ukończona przed sezonem grzewczym 2026/2027. Dlaczego więc wcześniej wspominamy o efektach widocznych już w roku przyszłym? Ponieważ równolegle z budową instalacji powstawać będzie gazociąg dostarczający paliwo z firmy Gaz System w Kosakowie. Gaz ten popłynie już w roku 2025 i pozwoli na tzw. przepaliwowanie, czyli zmianę zasilania kotłów szczytowych z paliwa olejowego na gazowe. 

CZYTAJ TEŻ: Gdańsk: Terminal FSRU na Zatoce Gdańskiej z decyzją środowiskową

Zużycie węgla mniejsze o 20 tys. ton rocznie

Wszystkie te działania wpisują się w proces tzw. dekarbonizacji gdyńskiej elektrociepłowni. Pierwszy etap tego procesu trwa od roku 2016, kiedy weszła do eksploatacji rezerwowo-szczytowa kotłownia (uruchamiana w razie konieczności dodatkowych dostaw ciepła), zasilana olejem lekkim. Docelowo paliwem będzie gaz. Jeszcze przed końcem I kwartału bieżącego roku pracę podejmie druga kotłownia olejowa, która przejdzie docelowo na paliwo gazowe. Ta instalacja zastąpi największy w ciepłowni kocioł opalany węglem, jeszcze z lat 70-tych poprzedniego wieku. Zużycie paliwa węglowego w EC Gdynia zmniejszy się o 20 tys. ton rocznie, w wyniku czego do Gdyni nie będzie już wjeżdżać 330 wagonów z węglem rocznie. To zakończy pierwszy etap dekarbonizacji największego źródła ciepła w Gdyni.

Kiedy te wszystkie inwestycje zostaną zrealizowane, elektrociepłownia w Gdyni znacząco zmniejszy emisję gazów i pyłów do atmosfery oraz zużycie paliwa węglowego. Oszczędności zapowiadają się wręcz spektakularnie:

  • 2000 wagonów spalanego węgla rocznie;
  • obniżenie emisji tlenków siarki o 90%;
  • obniżenie emisji tlenków azotu o 75%;
  • obniżenie emisji pyłów o 95%;
  • obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 40%.

Przyniesie to ogromną poprawę jakości powietrza w całej Gdyni, posłuży także do zmniejszenia tzw. śladu węglowego miasta. Samorząd założył obniżenie tego śladu do roku 2030 o 43 procent. 

- Transformacja źródeł wytwórczych w elektrociepłowni w Gdyni pozwoli na zredukowanie do roku 2027 emisji dwutlenku węgla o niemal 200 tysięcy ton, czyli tyle ile wyniosłoby całkowite zatrzymanie transportu drogowego w Gdyni na prawie 200 dni w ciągu roku - powiedziała Ewa Barszcz, dyrektorka Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama