Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Protest rolników w Warszawie! Są tam też pomorscy rolnicy

W stolicy we wtorek, 27 lutego trwa „Gwiaździsty marsz na Warszawę”, czyli ogólnopolski protest rolników. Nie brakuje na nim również przedstawicieli z Pomorza.
rolnicy z Pomorza protestują w Warszawie

Autor: Bartosz Nowak

Rolnicy protestują w Warszawie. Trwa „Gwiaździsty marsz”

Tysiące rolników z całej Polski przyjechało we wtorek, 27 lutego do Warszawy, by w stolicy kraju głośno i dobitnie zaprotestować przeciwko unijnej polityce rolnej. Uczestnicy protestu pieszo (z powodu zakazu wjazdu dla maszyn rolniczych) maszerują głównymi ulicami Warszawy – od placu Defilad idą Alejami Jerozolimskimi przez rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, by dotrzeć przed Sejm. Następnie chcą udać się również przed siedzibę premiera.

PRZECZYTAJ TEŻ: Protesty rolników na Pomorzu. Kolejny dzień utrudnień na drogach

Dlaczego rolnicy protestują?

Warszawski protest jest kontynuacją tego, co od kilkunastu dni dzieje się w wielu miejscach kraju. Rolnicy domagają się wycofania Zielonego Ładu i wprowadzenia blokady na wjeżdżające do Polski zboże i inne produkty rolno-spożywcze z Ukrainy.

– Rolnicy nie chcą, aby ich pouczać co i kiedy mają robić. Uważają, że zapisy Zielonego Ładu nie mają akceptacji i naruszają ich godność zawodową. Oni chcą stosować rolniczy ład, a nie ład urzędników z Brukseli – uważa minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, którego zdaniem to Komisja Europejska odpowiada za niekontrolowany napływ produktów rolnych z Ukrainy oraz zapisy Zielonego Ładu.
 

Potrzebne jest nowe podejście do współpracy z Ukrainą, muszą być założone hamulce bezpieczeństwa przy tak szerokiej liberalizacji handlu z tym krajem. Będę w sposób zdecydowany żądał ograniczenia Zielonego Ładu i przesunięcia na przyszłość kwestii ugorowania, które musi być obecnie zatrzymane.

Czesław Siekierski / minister rolnictwa i rozwoju wsi


Rozmowy przedstawicieli resortu rolnictwa z rolnikami we wtorek, 27 lutego nie ma jednak w planach. Minister Siekierski zapowiedział spotkanie w ministerstwie na najbliższy czwartek, 29 lutego.

Rolnicy z Pomorza protestują w Warszawie

W Warszawie nie brakuje rolników z całego Pomorza, którzy do stolicy wyjechali już w nocy z poniedziałku na wtorek, 26/27 lutego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Agrounia: PiS prowadzi grę polityczną kosztem rolników

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka