Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Ksiądz Aleksander Kłos pośmiertnie otrzyma tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnice

W poniedziałek, 24 stycznia chojniccy radni podejmą uchwałę nadającą księdzu prałatowi Aleksandrowi Kłosowi tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnice. Jego największymi zasługami – jak czytamy w uzasadnieniu – są wybudowanie od podstaw kościoła, a także niesiona przez lata pomoc potrzebującym mieszkańcom Chojnic. Na poprzedniej sesji radni Chojnic przyznali taki sam tytuł Janowi Klepinowi, byłemu dyrektorowi Technikum Rachunkowości Rolnej (dzisiejsze Technikum nr 2).
W poniedziałek chojniccy radni podejmą uchwałę nadającą księdzu prałatowi Aleksandrowi Kłosowi tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnice (fot. Olek Knitter | archiwum)

Do Chojnic ksiądz Aleksander Kłos trafił w 1975, gdy został pierwszym proboszczem nowej parafii pw. Zwiastowania NMP. Wcześniej przez 12 lat – od 1963 roku - był proboszczem w pobliskich Ogorzelinach, a jako wikariusz pracował m.in. w Lidzbarku Welskim, Sianowie czy Grudziądzu.
- Już po kilku miesiącach bycia proboszczem w Chojnicach, przy zaangażowaniu wielu wiernych, odgruzował i doprowadził do użytku podziemie kościoła gimnazjalnego, które służy po dzień dzisiejszy jako miejsce wielu spotkań, prelekcji, koncertów i wystaw – czytamy w uzasadnieniu uchwały nadającej tytuł księdzu Kłosowi.

Jednak największym wyzwaniem było utworzenie nowej parafii oraz budowa nowego kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Pierwsze prace rozpoczęły się w sierpniu 1980 roku. Ksiądz Kłos kierował całą budową i został proboszczem nowej parafii pw. MBKP. Całość prac ukończono w 1989 roku, kiedy to dokonano uroczystego aktu poświęcenia kościoła głównego. Konsekracji kościoła dokonał ks. bp. Jan Bernard Szlaga w 1995 roku. - Cała budowa jest to jego wielkie dzieło, dzieło życia kapłańskiego, to dzieło wielu mieszkańców naszego miasta. Zawsze miał czas na uścisk dłoni i jakieś słowo. Ksiądz prałat był kapłanem, który w pełni swe życie opierał na dekalogu. W tym był bardzo stanowczy i nie uznawał żadnych kompromisów. Był wielkim patriotą, skromnym, pracowitym i bardzo wrażliwym na ludzką biedę. Lubił prostotę i porządek. Jego kazania i homilie były przemyślane, przesycone przykładami z Ewangelii i naszego obecnego życia. Mówił dobitnie i przekonująco. Zawsze interesował się życiem parafii i całego miasta. Na emeryturze często można było go spotkać idącego różnymi ulicami i oglądającego zmieniające się miasto Chojnice: też jego miasto. Był osobą znaną i szanowaną. Na zawsze zapisał się w pamięci nie tylko chojniczanom jako wielki budowniczy całego kompleksu obiektów sakralnych, który góruje nad pobliskimi osiedlami mieszkalnymi. Jego osoba do dziś znana jest jako mocny i trwały fundament wiary, modlitwy i pracy - czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez przewodniczącego Rady Miejskiej w Chojnicach Antoniego Szlangę.

Ksiądz Aleksander Kłos pomagał też osobom i rodzinom w trudnych sytuacjach finansowych, a tymczasową kaplicę przebudował i utworzył w niej jadłodajnię dla bezdomnych i biednych osób, a nawet całych rodzin z terenu całego miasta, która wspierana jest do obecnej chwili przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Przekazywał też biednym mieszkańcom paczki z żywnością, odzieżą i udzielał bezzwrotne zapomogi pieniężne.

Ksiądz Aleksander Kłos urodził się w 1931 roku w Chełmży. Po nauce w Gimnazjum w Chełmnie, a następnie w Pelplinie, zdał maturę w 1952 roku. Naukę kontynuował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie i w 1957 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1974 do 2003 roku dziekanem, a proboszczem do 15 listopada 2011 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. W marcu 1985 roku specjalnym dekretem Papieża Jana Pawia II otrzymał godność Kapelana Honorowego, a 20 września 1993 roku nominację na Prałata Honorowego. Był też Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej Pelplińskiej.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka