Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Oskary Transplantologii. UCK w Gdańsku w krajowej czołówce

Podczas trzeciej już Gali Transplantologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku poznaliśmy laureatów konkursu dla transplantologów i osób wpierających ten proces. Gdański szpital znajduje się w krajowej czołówce ośrodków, wykonujących przeszczepy i pobierających organy do przeszczepów.
Oskary Transplanyologii

Autor: UCK

Ile transplantacji przeprowadzono w UCK?

W całym 2023 r. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano 136 przeszczepień różnych organów - wątroby, nerek, komórek rogówek, płuc, serca. Co roku zwiększa się liczba potencjalnych dawców - w ubiegłym roku dokonano w gdańskim szpitalu 289 pobrań organów, najwięcej w Polsce.

Błyskawiczny lot z sercem ze Śląska do Gdańska

W trakcie 3. Gali Transplantologii można było wysłuchać serii wykładów gdańskich specjalistów m.in na temat trendów w przeszczepianiu wątroby, wyników terapii komórkowych, leczenia pacjentów z przeszczepioną nerką, przeszczepiania rogówek,płuc, serca, roli anestezjologów. Dowiedzieliśmy się m.in, że w ub. roku dzięki wspaniałej koordynacji oraz policyjnym i wojskowym lotnikom udało się w zaledwie 2 godziny i 20 minut przetransportować serce pobrane w Jastrzębiu Zdroju do UCK w Gdańsku. Przeszczepiono je 45-letniemu pacjentowi.

Pomorze wzorem?

Anna Milecka z Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji, a zarazem wojewódzki koordynator transplantacyjny mówiła, że o ile w całej Polsce średnia przeszczepów wynosi 15, 23 na jeden milion mieszkańców, to wskaźnik ten na Pomorzu sięga 28 na milion mieszkańców. Jesteśmy najlepsi w skali kraju i jak podkreślała Anna Milewska, stanowimy pod tym względem wzór dla dla innych. 

CZYTAJ TEŻ: Nocny lot po serce. Pacjent już zaczyna nowe życie!

Nagrodzeni

Na koniec gali  nagrodzono osoby, które w 2023 roku szczególnie przyczyniły się do rozwoju transplantologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Nagrody przyznano w czterech kategoriach: lekarz, pielęgniarka, wsparcie transplantologii oraz nagroda specjalna.

W kategorii "lekarz" najwięcej głosów otrzymała dr hab. n. med. Maria Bieniaszewska, prof. GUMed, lekarz chorób wewnętrznych, hematolog , z-ca ordynatora Kliniki Hematologii i Transplantologii, koordynatorka Oddziału Transplantacyjnego Kliniki Hematologii i Transplantologii. Twórca i kierownik Banku Tkanek. Pobrane w Gdańsku komórki trafiają do biorców na całym świecie.

W kategorii "pielęgniarka" zwyciężyła mgr Monika Łęgosz, kierownik bloków operacyjnych UCK, która zaczynała pracę jako położna w legendarnym szpitalu na Klinicznej w Gdańsku. - Nominacja jest wyróżnieniem dla całego bloku operacyjnego - zaznaczała laureatka.

(fot. UCK)

Kategoria "Wsparcie transplantacji" obejmuje osoby, dodatkowo umożliwiające przeszczepy i sprawujące opiekę nad pacjentami po zabiegach. Tu najlepszą okazała się Iwona Skóra z Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji  UCK, od 2007 do dziś koordynator transplantacji oraz akcji Dawca. Prywatnie - mieszkanka Malborka i ...tamtejsza przewodniczka.

Nagrodę specjalną, dedykowaną emerytowanym pracownikom UCK oraz organizacjom społecznym i publicznym zdobył Arkadiusz Pilarz z Fundacji Pasjonaci Życia, organizator Biegu po Nowe Życie - Pomorze na TAK który w piątek 20 października 2023 roku odbył się w centrum Głównego Miasta. W marszu wzięli udział pacjenci po przeszczepieniu, lekarze transplantolodzy i koordynatorzy transplantacyjni, a także sportowcy związani z Gdańskiem.

Przyznano również wyróżnienie. Otrzymał je znany także z łamów Zawsze Pomorze Grzegorz Perzyński, prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong, twórca kampanii społecznej “Od przeszczepienia do Ironmana”, sportowiec uczestniczący w zawodach Ironmana, któremu w 2002 roku transplantacja wątroby uratowała życie. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama