Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Rolnicy znów zablokują Gdańsk i wiele dróg na Pomorzu

Już od godzin porannych paraliżu obawiać powinniśmy się w szeroko pojętym gdańskim Śródmieściu, a blokad dróg także na przykład w Malborku, Sztumie, Nowym Dworze Gdańskim czy pod Kwidzynem. Na środę, 20 marca rolnicy zaplanowali kolejne protesty, które odbyć mają się w ponad 500 miejscowościach w całym kraju. Chodzi im m.in. o powstrzymanie europejskiego Zielonego Ładu, ale też przeciwstawienie się spadkom cen produktów rolno-spożywczych w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
Protesty rolników na Pomorzu

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Protest rolników. 20 marca manifestacje i blokady w całym kraju

W całym kraju spodziewane jest powyżej 0,5 tysiąca demonstracji z reguły powiązanych z blokadami lub paraliżującymi ruch aut przejazdami ciągników po uczęszczanych publicznych drogach. Na środę 20 marca 2024 r. rolnicy zaplanowali kolejny etap swoich protestów, o których przyczynach szerzej przeczytasz poniżej.

- Jesteśmy na przednówku. Za 5 miesięcy zaczynamy nowe zbiory zbóż, rzepaku, a nie damy rady do tego czasu sprzedać tego, co mamy na chwilę obecną w magazynach, a wtedy napłyną nowe. Zamkniemy się w pętli, która może sprawić, że część produktów pójdzie na zmarnowanie – tłumaczył „Zawsze Pomorze” Zenon Dybski, gdański rolnik, który uczestniczył w relacjonowanej przez nas blokadzie Gdańska 20 lutego 2024 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rolnicy znów protestują! Manifestacje i blokady dróg w wielu miastach

Dokładnie w miesiąc po poprzedniej mobilizacji, która na wiele godzin częściowo sparaliżowała ruch w stolicy Pomorza oraz na wielu głównych drogach regionu (gdzie blokady kontynuowano przez szereg dni), rolnicy przygotowali kolejne akcje protestacyjne.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Gdańsk

Według zapowiedzi urzędników gdańskiego magistratu, bazujących na zgłoszeniach organizatorów zgromadzenia, protest rozpocznie się na Placu Solidarności, a następnie od godz. 11.00 - 11.30 uczestnicy będą przemieszczać się trasą: ul. Nowomiejska - Wały Piastowskie - Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie - Hucisko - Toruńska - Okopowa - Urząd Wojewódzki. Zakończenie przewidywane jest około godz. 16.00, warto jednak pamiętać, że używane na proteście ciągniki i inne maszyny rolnicze przed godz. 11 muszą dojechać pod położony w Śródmieściu pomnik Poległych Stoczniowców, a po południu – wrócić do gospodarstw.

- W godz. 11-13 mogą wystąpić utrudnienia w funkcjonowaniu linii autobusowych i tramwajowych w kierunku od Bramy Oliwskiej - Plac Zebrań Ludowych do Centrum Gdańska. Informacje o bieżących zmianach będą dostępne na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku w zakładce „Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna” oraz na przystankach, na tablicach elektronicznych – zapowiada Paulina Chełmińska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym, przestrzeni publicznej oraz odbywającym się zgromadzeniu publicznym czuwać będą funkcjonariusze policji. W najbardziej newralgicznych punktach ruchem będzie kierowała policja. Prosimy o bezwzględne stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy – apeluje.

Protesty rolników na Pomorzu. Lista miast

Chojnice:

  • Trasa Chojnice – Tuchola, DW 240, miejscowość Silno 
  • Całkowita blokada drogi wojewódzkiej nr 240 w miejscowości Silno w rejonie przejście dla pieszych (DW 240 – Silno    ul. Gockowicka) 
  • Obwodnica Chojnic DK 22 - Stare Parcele - Chojnice ul. Gdańska (Stara Berlinka) 
  • Całkowita blokada drogi DK 22- Obwodnica Chojnic DK 22 - Stare Parcele – Chojnice ul. Gdańska (Stara Berlinka) 
  • Trasa Chojnice – Kościerzyna, DW 235, miejscowość Zalesie 
  • Blokada drogi wojewódzkiej nr 235 w miejscowości Zalesie w rejonie przejście dla pieszych ul. Gdańska 18 na wysokości sklepu spożywczego 
  • Trasa Chojnice – Starogard Gdański, DK 22, miejscowość Złotowo, Wybudowanie pod Łąg 16 
  • Blokada drogi krajowej nr 22 w miejscowości Złotowo na wysokości skrzyżowania z ul. Wybudowanie

Człuchów:

  • miejscowość Barkowo – DK 22. Blokowanie rotacyjne ruchu pojazdów na DK 22 (trasa Człuchów – Piła)
  • miejscowość Zagórki – DK 22. Blokowanie rotacyjne ruchu pojazdów na DK 22 (trasa Człuchów – Chojnice) 

Kartuzy:

  • Przodkowo, DW 224. Przejazd ulicami. 

Kwidzyn:

  • Kwidzyn – Baldram, DK 90. Blokada drogi krajowej nr 90 na odcinku od zjazdów z mostu na Wiśle do ronda w m. Baldram 
  • Raniewo DW 521. Blokowanie przejścia dla pieszych w m. Raniewo – DW 521 

Malbork:

  • DW 55 w centrum miasta. 
  • Pierwszy przejazd: m. Malbork – parking "Nad Stawem"  - ul. Wałowa (K55) - most im. Rotmistrza Pileckiego - Al. Rodła (K22) – Al. Wojska Polskiego – skrzyżowanie z ul. Chopina (nawrót) - Al. Wojska Polskiego - Al. Rodła  (K22) - most im. Rotmistrza Pileckiego - ul. Wałowa (K55) - parking "Nad Stawem" 
  • Drugi przejazd: m. Malbork, parking "Nad Stawem" - ul. Wałowa (K55) - most im. Rotmistrza Pileckiego - Al. Rodła (K22) – Rondo Lotników Polskich (nawrót) - Al. Rodła (K22) – zatrzymanie pojazdów na pasach ruchu w obu kierunkach - most im. Rotmistrza Pileckiego - ul. Wałowa (K55) - parking "Nad Stawem" + pikieta bez udziału maszyn rolniczych Malbork, Pl. Kazimierza Jagiellończyka 

Nowy Dwór Gdański:

  • S7 – węzeł Nowy Dwór Gdański. Blokowanie drogi S7 na wys. Węzła Nowy Dwór Gdański. 

Puck

  •  Teren gminy Kosakowo. Protest rotacyjny na drogach na terenie gminy Kosakowo – blokowanie dróg publicznych. 

Starogard Gdański: 

  • Starogard Gdański – DK 22 – Zblewo.  Przejazd pojazdów wolnobieżnych na trasie Starogard Gd ul. Owidzka – ul. Unii Europejskiej do ronda Andrzeja Grubby – DK 22 w kierunku m. Zblewo (kierunek Chojnice) – powrót w kierunku Starogardu Gdańskiego

Sztum: 

  • Sztum – DK 55, m. Sztum – przejazd DK 55 ul. Sienkiewicza – rondo Pod Dębami – ul. Mickiewicza- ul. Jagiełły – rondo na Przedzamczu – powrót do ronda Pod Dębami 
  • miejscowość Nowiec – DW 515, skrzyżowanie drogi W 515 z drogą 2936G z jednoczesną blokadą drogi W 515 od skrzyżowania do stacji paliw 
  • miejscowość Kalwa – DW 515 z drogą 3109G, skrzyżowanie drogi W 515 z drogą 3109G z jednoczesną blokadą dróg 
    Mikołajki Pomorskie – DW 522, blokowanie drogi 

Wejherowo

  • Ul. Sobieskiego/ul. 3-ego Maja 
  • Wejherowo - DW 468

Dlaczego rolnicy protestują?

„Rolnicy protestują z powodu dotkliwego wpływu agresji Rosji wobec Ukrainy na ich sytuację. Spadki cen na rynkach produktów rolno-spożywczych uderzyły w nich szczególnie mocno, jednocześnie ceny środków produkcji znacząco wzrosły. Dodatkowo, Komisja Europejska zaproponowała wdrożenie Zielonego Ładu bez konsultacji z rolnikami, nie do końca uwzględniającego prawidłową agrotechnikę. To z kolei prowadzi do zmniejszenia produkcji rolnej i wzrostu kosztów” – poinformowała, cytując słowa Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, Pomorska Izba Rolnicza.

CZYTAJ TEŻ: Rybacy poparli protest rolników. Też czekają na zmiany przepisów

Jak czytamy dalej w komunikacie: „Chcielibyśmy podkreślić, że produkcja rolna w Polsce i w Unii Europejskiej jest bezpieczna. Unia Europejska jest liderem w eksporcie produktów żywnościowych najwyższej jakości i zapewniającej ochronę klimatu i środowiska. Redukcja tej produkcji może spowodować niedobory żywności oraz zastąpienie jej produktami o niższych standardach z innych regionów, co mogłoby prowadzić do dalszych zmian klimatycznych. Mieszkańcy Unii Europejskiej mogą zostać narażeni na konsumpcję żywności gorszej jakości z krajów, gdzie nie są przestrzegane wysokie standardy w produkcji żywności oraz dobrostanu zwierząt, co może mieć negatywne konsekwencje dla ich zdrowia. Dlatego prosimy wszystkich o zrozumienie sytuacji oraz apelujemy do Decydentów o natychmiastowe podjęcie rozwiązań przedstawionych przez protestujących rolników postulatów”.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Salk 20.03.2024 08:44
Popieram protesty rolników

Gd 20.03.2024 06:44
Protestują bo czytać nie potrafią, a jak już któryś przeczyta to nie rozumie co czyta

Polacy 19.03.2024 21:44
Do boju.

Mieszkaniec 19.03.2024 17:31
Won na Nowogrodzką nieroby, totalny brak zrozumienia, krzyczą, plują a sami sobie winni, niema zielonego ładu, wystarczy nie składać wniosków i przesiąść się z powrotem na Ursusy i nawóz naturalny.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama