Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Naukowcy z UG stworzyli bank nasion zagrożonych gatunków roślin

Bank nasion dla 33 gatunków roślin rzadkich i zagrożonych na Pomorzu Gdańskim oraz bank kultur in vitro tych gatunków powstał na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
(fot. M.Starke/UG)

Coraz więcej gatunków roślin uznawanych jest za zagrożone wyginięciem. Naukowcy z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody na Wydziale Biologii UG zbierają informacje zarówno o zasobach takich gatunków, jak i o istniejących i potencjalnych zagrożeniach. Dzięki temu można planować skuteczne metody ochrony gatunków roślin szczególnie cennych na Pomorzu.

- Nie zawsze możliwe jest zachowanie stanowisk gatunków w naturze - przypomina kierująca projektem dr Magdalena Lazarus z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii UG. Stąd na świecie coraz więcej przedsięwzięć, propagujących i stosujących również metody ochrony poza miejscem naturalnego występowania, np. poprzez uprawę w ogrodach botanicznych lub przechowywanie materiału nasiennego.

W ramach projektu naukowców z UG dla części gatunków roślin naczyniowych uznanych za regionalnie rzadkie lub w różnym stopniu zagrożone, stworzono zabezpieczenie ich zasobów genowych czterema różnymi metodami: założono banki nasion, tkanek w postaci kultur in vitro, izolatów DNA oraz uprawę roślin w Gołubieńskim Ogrodzie Botanicznym.

Projektem objęto 97 gatunków w różnym stopniu zagrożonych na obszarze Pomorza Gdańskiego. Wśród nich jest 31 gatunków objętych prawną ochroną ścisłą, a 15 ochroną częściową. Dla 46 gatunków zastosowano którąś - lub wszystkie - metody ochrony. W efekcie utworzono bank nasion dla 33 gatunków roślin rzadkich i zagrożonych na Pomorzu Gdańskim oraz bank kultur in vitro gatunków rzadkich i zagrożonych w tym regionie.

Dzięki prowadzonemu na UG projektowi wiele gatunków roślin już zabezpieczono, a w razie ich wyginięcia w naturze, będzie możliwe odtworzenie ich populacji w przyszłości. Wśród zgromadzonych nasion są m.in. krwawnik wierzbolistny, wiciokrzew pomorski, bagnica torfowa, aster solny, wrzosiec bagienny, okrzyn łąkowy, woskownica europejska czy gnidosz błotny.

Projekt „Ochrona zasobów genowych dziko rosnących zagrożonych gatunków roślin naczyniowych Pomorza Gdańskiego” prowadzony jest od 2018 roku. Na jego realizację pozyskano dotację w wysokości 50 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama