Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Sprzątanie Wietcisy w Skarszewach. Wśród śmieci bojler i znak

Bilans sprzątania Wietcisy w sobotę, 23 marca to blisko 180 dużych worków przeróżnych śmieci. Pojawiły się także wózek dziecięcy, opony, bojler czy znaki informacyjne. Usuwano również połamane konary drzew, które wpadły do rzeki. Inicjatorami akcji tradycyjnie byli wędkarze ze Skarszew.
sprzątanie Wietcisy w Skarszewach, 2024

Autor: Maciej Jędrzyński

Sprzątanie Wietcisy w Skarszewach. 180 worków śmieci

Chłodne i deszczowe sobotnie przedpołudnie 23 marca nie przeszkodziło w wiosennym oczyszczaniu rzeki Wietcisy i jej brzegów. Zorganizowana po raz kolejny akcja odbyła się na odcinku od śluzy na ul. Młyńskiej do ul. Polnej w pobliżu mostu. Sprzątaniem rzeki zajęli się członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Skarszewach, skarszewscy wędkarze skupieni w Polskim Związku Wędkarskim oraz straż wędkarska.

sprzątanie Wietcisy, Skarszewy 2024

– Zebraliśmy prawie 180 dużych worków przeróżnych śmieci – mówi Witold Borkowski, szef skarszewskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego. – Były nie tylko butelki, w tym również te plastikowe, ale i sporo odpadów gabarytowych, takich jak: wózek dziecięcy czy opony. Po raz pierwszy w rzece, niemal przy śluzie, znaleźliśmy duży bojler, a przy mostku przy oczyszczalni ścieków – znak drogowy informujący o spływie kajakowym. Najwyraźniej został on najpierw wyrwany z ziemi.

To, co martwi, to fakt, że w akcji sprzątania Wietcisy nie uczestniczył żaden z mieszkańców Skarszew.

– Sprzątamy nie tylko Wietcisę i jej nabrzeża, ale i jeziora. Te akweny jednak zazwyczaj przed zawodami. Wtedy też z reguły zebranych zostaje 5-6 dużych worków śmieci. Ukłon w stronę naszych strażaków – na nich zawsze możemy liczyć mówi Witold Borkowski.

Szef skarszewskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego od ponad 20 lat bierze udział we wszystkich akcjach sprzątania Wietcisy. Wspólnie z samorządem uczula na problem zaśmiecania, ale, jak na razie, nie przynosi to żadnego efektu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka