Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

200 miododajnych drzew utworzy aleję wzdłuż powiślańskiej drogi

Region powiślański słynął niegdyś z malowniczych alei drzew wzdłuż lokalnych dróg. Zachowało się ich niewiele, więc tym bardziej cieszy, że powstają nowe. Sadzone są drzewa z miododajnych gatunków, które utworzą taką aleję wzdłuż drogi powiatowej z Czerwonego Dworu do Łozy w powiecie sztumskim.
200 miododajnych drzew utworzy aleję wzdłuż powiślańskiej drogi
Nowa aleja drzew miododajnych w pobliżu wsi Łoza - w tle zabytkowy kościół w tej miejscowości

Autor: Starostwo Powiatowe Sztum

W powiecie sztumskim sadzą miododajne drzewa

Na nową aleję złoży się 200 drzew pięciu gatunków miododajnych i owocodajnych: po 40 lip drobnolistnych, wierzb białych, wiśni ptasich, jarząbów pospolitych oraz rokitników zwyczajnych.

- Celem projektu jest utworzenie „skrawka” przestrzeni o charakterze ostoi, dającego pokarm i schronienie różnorodnym organizmom żywym (ptaki, owady, małe ssaki). Dowiedziono, iż niewielka część znacznej powierzchni krajobrazu, ma ogromny wpływ na ogólne bogactwo biologiczne, zwłaszcza przy formach utworzonych w postaci gęstych sieci jakimi są aleje drzew rosnących poza lasem, pełniących funkcję swoistych korytarzy ekologicznych, utrzymujących łączność między populacjami. Aleje tworzone pośród pól dają szansę organizmom żywym na zaadoptowanie się do życia w krajobrazach zmienionych przez człowieka - informuje sztumskie Starostwo Powiatowe, inicjator zadania, na które pozyskano wsparcie finansowe Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt sadzonek to 70 tys. zł, blisko 60 tysięcy stanowiła dotacja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posadzą w Chojnicach 800 drzew. Wyborcza kiełbasa czy wyborcza lipa?

Podobne aleje nie mogą dziś powstawać przy uczęszczanych drogach krajowych czy wojewódzkich, gdzie drzewa rosnące w pasie drogowym wycina się ze względów bezpieczeństwa, nowe zaś sadzi w pewnej odległości od szosy. Co innego lokalne drogi powiatowe czy gminne, gdzie ruch samochodowy jest niewielki, drzewka będą mieć dobre warunki do wzrostu. Dużą część sadzonek nowej alei już wykorzystano, prace są na ukończeniu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka