Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Najstarszy kandydat na radnego w Polsce pochodzi z Pomorza

7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe, w których wybierać będziemy prezydentów, burmistrzów, wójtów, ale także radnych. I tu ciekawostka. Najstarszy kandydat na radnego pochodzi właśnie z Pomorza.
Najstarszy kandydat na radnego w Polsce pochodzi z Pomorza

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Najstarszy kandydat na radnego w Polsce mieszka w Lęborku!

Kryteria, którymi kierujemy się podczas wyborów samorządowych są różne. Dla jednych ważnym argumentem jest fakt znania konkretnego kandydata, dla innych liczy się młodość i werwa przyszłych rajców, a jeszcze inni stawiają na doświadczenie. 

A tego z pewnością nie można odmówić nestorom tegorocznych wyborów samorządowych w Polsce. I tu niespodzianka. Najstarszym kandydatem w Polsce jest 94-letni Ryszard Libich z Lęborka, który startuje z Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miejskiej w Lęborku. O rok młodsze od niego są inne kandydatki KW PiS: Czesława Iwanów z Warszawy oraz – również startująca w Warszawie – Teresa Godlewska.

W pierwszej dziesiątce (dwunastce, gdyż kilka osób ma ex aequo ten sam wiek) najstarszych kandydatów mamy jeszcze troje przedstawicieli Pomorza. Do Rady Miasta Starogard Gdański startuje 90-letni Achilles Gałązka, a do Rady Miasta Sopot startują Halina Stankiewicz i Zdzisław Drzał. Oboje mają po 89-lat i również, podobnie jak Achilles Gałązka, reprezentują KW PiS.

Z drugiej strony na listach w całym kraju mamy blisko 400-stu 18-latków. Na Pomorzu do wyborów przystąpiło 33. kandydatów w wieku 18 lat. Startują oni zarówno do rad miasta, gminy czy powiatu. Jednak troje kandydatów „rzuciło się” od razu na głęboką wodę i chcą reprezentować mieszkańców w Sejmiku Województwa Pomorskiego. Są to: Weronika Dzadz z Jezierzyc oraz Karolina Krawiec ze Słupska z KW Stowarzyszenia „Samorządne Pomorze”, a także Jakub Kałduński z Rumi z KKW Lewica.

Najstarszym kandydatem na Pomorzu na włodarza jest 76-letni Gabriel Oleszek z Sopotu reprezentujący KW Mieszkańcy dla Sopotu. Natomiast najmłodszą kandydatką na wójta gminy Trąbki Wielkie jest Izabela Malinowska z Gołębiewka. Ma 29 lat. Reprezentuje ona KW Koalicja Obywatelska.

CZYTAJ TEŻ: Kandydaci na burmistrzów i wójtów w wyborach 2024 na Pomorzu

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka