Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chojnice: Będzie nowy przewodniczący rady i nowa radna

Radni z komitetu burmistrza Arseniusza Finstera oraz z Koalicji Obywatelskiej podpisali w poniedziałek w chojnickim ratuszu umowę koalicyjną. Na jej mocy ustalono nie tylko funkcje poszczególnych radnych, ale też mechanizmy współpracy. Warto podkreślić, że najważniejszą zmianą jest nowy przewodniczący Rady Miejskiej. Został nim dyrektor szpitala w Chojnicach Maciej Polasik. Będzie też zmiana radnego.
Maciej Polasik
Nowy przewodniczący Rady Miejskiej w Chojnicach Maciej Polasik

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

W Chojnicach będzie nowy przewodniczący rady

Jak podkreślił wiceprzewodniczący powiatowych struktur PO Marek Szczepański Platforma Obywatelska i Koalicja Obywatelska od 2006 roku wspiera i popiera burmistrza Arseniusza Finstera.

- Od 2006 roku wspólnie zmieniamy miasto Chojnice oraz powiat chojnicki. Przed nami ważne czasy, przed nami nowa perspektywa unijna, również środki z KPO. Mam nadzieję, że w koalicji będzie zgoda, a jak w każdej rodzinie jeśli pojawią się problemy i zgrzyty, będziemy wspólnie rozwiązywać te konflikty. Jesteśmy jednak przekonani, że będzie to dobra kadencja przede wszystkim dla mieszkańców – powiedział starosta Marek Szczepański.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w zarządzie powiatu chojnickiego. Jest nowy wicestarosta

Burmistrz Arseniusz Finster podkreślił, że wiąże wielkie nadzieje z nowym rządem kierowanym przez Donalda Tuska i liczy, że samorządy znów będą mogły inwestować środki z własnych dochodów budżetowych i bez sięgania po rządowe talony czy bony.

Na mocy umowy nowym przewodniczącym Rady Miejskiej został Maciej Polasik (dyrektor szpitala w Chojnicach). Wiceprzewodniczącymi będą Renata Dąbrowska i Jan Koperski.
Przewodniczącymi poszczególnych komisji zostaną:

 • Komisja Rewizyjna: Sebastian Matthes
 • Komisja Edukacji: Bogdan Kuffel
 • Komisja Społeczna: Andrzej Plata
 • Komisja Budżetu i Rynku Pracy: Kazimierz Jaruszewski
 • Komisja Kultury i Sportu: Marek Szank 
 • Komisja Skarg, Wniosków i Petycji: Iwona Skocka
 • Komisję Gospodarki Komunalnej i Środowiska obejmie radny z PiS. 

Radny zostanie wiceburmistrzem

W trakcie prac rozdzielona ma być też Komisja Kultury i Sportu na osobne komisje (osobno kultury i osobno sportu). Wiceburmistrzem pozostanie Adam Kopczyński, który, we wtorek zrzeknie się mandatu radnego. Zastąpi go w radzie Agnieszka Lewińska.

Do 21-osobowej Rady Miejskiej w Chojnicach dostali się przedstawiciele czterech partii i komitetów. Najwięcej, bo siedmioro radnych ma Komitet Wyborczy Wyborców Arseniusza Finstera. Po sześcioro przedstawicieli mają Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Natomiast KW Stowarzyszenia Głos Chojniczan będzie w radzie reprezentowany przez dwoje radnych. Żadnego radnego nie wprowadziła w Chojnicach do rady Trzecia Droga.

Radni Chojnic wybrani w wyborach w 2024 roku (w nawiasie liczba otrzymanych głosów)

 • Komitet Arseniusza Finstera: Adam Kopczyński (592) - zastąpi go Agnieszka Lewińska, Bogdan Kuffel (547), Sebastian Matthes (302), Antoni Szlanga (276), Renata Dąbrowska (254), Kazimierz Jaruszewski (193), Iwona Skocka (170).
 • Koalicja Obywatelska: Andrzej Plata (406), Maciej Polasik (334), Marek Szank (308), Maciej Bonna (308), Jan Koperski (305), Radosław Kołak (223).
 • Prawo i Sprawiedliwość: Patryk Tobolski (609), Kamil Kaczmarek (560), Mateusz Wróblewski (377), Krzysztof Pestka (278), Zdzisław Januszewski (234), Magdalena Kamińska (188).
 • Głos Chojniczan: Marzenna Osowicka (158), Marcin Gruchała (151).

„Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe”

JFE

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama