Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Zabawa, nauka i sport, czyli efekt Gedanii 1922

Gedania 1922 to klub, który zgłosił w tym sezonie aż 23 drużyny do rozgrywek Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. Pod tym względem to największy klub na Pomorzu. Cechą odróżniającą go od innych jest baza edukacyjna.
Gedania 1922
Gedania 1922 to nie tylko sport, ale także edukacja

Autor: Gedania 1922

Gedania 1922, czyli wyjątkowa baza edukacyjna

Gedania 1922 to kontynuator tradycji najstarszego polskiego klubu sportowego w Gdańsku. Dziś to wyłącznie piłka nożna, która była u zarania KS Gedania w 1922 roku. Pierwsza drużyna gra w II grupie III ligi, a jej rezerwy występują w IV lidze. Pozostałe drużyny występują w ligach wojewódzkich i okręgowych swoich roczników. Klub dysponuje dwoma boiskami pełnowymiarowymi i czterema treningowymi. To jednak nie szybki sukces sportowy leży u podstaw działania gdańskiego klubu, a rozwój jego wychowanków, przygotowanie do dorosłego życia, odkrywanie pasji i talentów w nich drzemiących. Takie rzeczy można osiągnąć poprzez swoistą symbiozę sportu i edukacji.

CZYTAJ TEŻ: Gedania 1922, Cartusia i Wierzyca z pucharowym awansem

- Gedania 1922 to oprócz blisko 800 trenujących w klubie chłopców i dziewczynek, także podopieczni Przedszkola, w wieku od 2,5 do 7 lat, creoGedanii (klasy I-VIII szkoły podstawowej) i Szkoła Mistrzostwa Sportowego, w której uczą się i trenują uczniowie klas IV-VIII oraz Liceum Ogólnokształcącego (klasy I-II) – mówi Karolina Melańczuk, wicedyrektor ds. organizacyjnych Przedszkola Gedania 1922 i creoGedania. - W przedszkolu jest 131 dzieci, ale jest przygotowane na 150. W creoGedanii jest ok. 70. W przedszkolu jak i creo grupy są mieszane wiekowo. Wyznajemy zasady, że dzieci – tak jak w społeczeństwie – są na różnym poziomie rozwoju, dlatego są wymieszane. Przedszkole i creo mieści się na terenie klubu, dlatego możemy korzystać z całej jego infrastruktury. Żadne przedszkole w Trójmieście i na Pomorzu nie ma takiego placu zabaw i infrastruktury jak my. To, że jesteśmy częścią klubu daje nam dużo większe możliwości rozwoju. Stawiamy na równi sport i rozwój poznawczy oraz emocjonalny. Mamy dostęp do dobrych trenerów i zajęć nie tylko piłkarskich, ale i ogólnorozwojowych. Tak jest codziennie i widzimy, że dzieci to lubią – dodaje Karolina Melańczuk.

Jedną z podstawowych różnic między dziećmi z placówek Gedanii i pozostałych przedszkoli i szkół, choćby w Gdańsku, jest stan ich zdrowia. - Bardzo dużo z naszych dzieci ma 100 procentową frekwencję. Ich stan zdrowia i odporność jest bardzo wysoka – dodaje Melańczuk. - Nasze dzieci są ciągle w ruchu, nigdy nie jest im zimno i ciągle potrzebują tej aktywności. Po drugie nasze dzieci, już trenujące w klubie, są zdaniem trenerów, rozbiegane, mają lepszą wydolność, ogólną sprawność fizyczną i nie trzeba ich do tego zachęcać. Ruch jest tak samo ważny jak nauka matematyki – dodaje.

Celem edukacyjnym Przedszkola i creoGedanii jest przekazywanie dobrych praktyk do edukacji publicznej. - Chcemy w niej zmian, to jest nasz cel – mówi Karolina Melańczuk. Umiejętność stawiania granic czy komunikacja bez przemocy, to rzeczy realizowane przez nich od początku. Zapraszają do siebie inne organizacje, by zobaczyły jak to robią w Gedanii.

ZOBACZ TEŻ: „Biało-czerwoni z Gdańska”, czyli przewodnik po gdańskich śladach Gedanii

- Jakiś czas temu byli u nas Islandczycy, ale mieliśmy też spotkania dla nauczycieli z Gdańska, szkolimy już innych i realizujemy np. grant z Węgrami i Finami, gdzie staramy się połączyć nauki ścisłe z humanistycznymi - dodaje.

CreoGedania - alternatywna szkoła

CreoGedania to jedna z pierwszych szkół alternatywnych w Gdańsku. Potem zaczęły powstawać inne placówki. Karolina Melańczuk mówi, że wielu rodziców nie odróżnia szkoły prywatnej od alternatywnej. - Ta świadomość idzie jednak w dobrym kierunku, gdyż jest coraz większe zainteresowanie innym rodzajem szkoły niż tym, który ma do zaoferowania obecna edukacja publiczna – tłumaczy. - Zależy im by zmieniać świadomość ludzi, którzy nie wiedzą czym jest szkolnictwo alternatywne. 

- Kwestia podejścia do naszej edukacji jest wyzwaniem dla nas wszystkich. Rodzice często przyprowadzają dzieci do nas z pełnym przekonaniem, że robią dobrze, ale potem idą na niedzielny obiad do babci, która chciałaby zobaczyć zeszyt wnuczka czy wnuczki, pyta jakie ma oceny i czy zna jakiś wiersz na pamięć. Rodzice zderzają się wtedy z wątpliwościami, że może jednak coś z tą naszą szkołą jest nie tak, bo u nas tego nie ma. Cały czas siedzi w nas pruski model edukacji, w którym niespecjalnie jest jakiś wybór – dodaje Karolina Melańczuk.

W Gedanii dzieci mają czas na rozwijanie swoich zainteresowań, spotkania z pedagogiem, codzienną dawkę sportu, zajęcia z chemii i fizyki od przedszkola. Podejście interdyscyplinarne do materiału dzieci interesuje i angażuje. To pomaga im odkrywać własne talenty i pasje. 

- Stawiamy na zabezpieczenie emocjonalne dzieci, zależy nam na ich harmonijnym rozwoju. W creoGedanii kładziemy nacisk, na to, by dziecko czuło się zaopiekowane pod każdym względem oraz staramy się im pomóc odkryć w czym są najlepsi. Nie da się być dobrym ze wszystkiego.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama