Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Gdańskie Muzeum Bursztynu pozyskało ciekawy eksponat. To bursztynowe sztućce

Sztućce najpewniej były prezentem ślubnym. Ich trzonki wykonano z bursztynu przejrzystego, ciemno-miodowego. Trzonek noża przedstawia mężczyznę. Widelec ozdabia sylwetka kobiety. Twarze postaci, ich dłonie i mankiety koszul wykonano z bursztynu jasnego, nieprzejrzystego
Muzeum Gdańska, bursztynowe sztućce
Bursztynowe sztućce to nowy eksponat w Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Autor: Muzeum Gdańska

Nowy nabytek bursztynowy, czyli sztućce, najprawdopodobniej powstały w XVII wieku w Gdańsku i klasą wykonania oraz precyzji dorównują tym z Rijksmuseum w Amsterdamie, Schatzkammer w Monachium i Ashmolean Museum przy Uniwersytecie Oxfordzkim.

CZYTAJ TEŻ: Gdańsk: Bursztyn w Montowni, czyli wyjątkowy pokaz mody

Trzonki sztućców wykonano z bursztynu przejrzystego, ciemno-miodowego, w formie rzeźb ujętych w ¾ wysokości postaci. Trzonek noża to mężczyzna. Widelec ozdabia sylwetka kobiety. Twarze postaci, ich dłonie i mankiety koszul wykonano z bursztynu jasnego, nieprzejrzystego.

(fot. Muzeum Bursztynu w Gdańsku)

– Obiekt wyróżnia się ciekawą kompozycją i najwyższą klasą wykonania najdrobniejszych szczegółów. Na szczególną uwagę zasługują przedstawione detale, tj. kołnierze strojów, wzory na tkaninach, fryzury oraz atrybut damy w formie pióra, czy szpada mężczyzny przewieszona na pasku. Całe figury są rzeźbione i grawerowane, dekoracyjny jest zarówno przód jak i tył postaci – mówi Joanna Grążawska z Muzeum Gdańska, zastępca kierowniczki Muzeum Bursztynu.

Sztućce prawdopodobnie były prezentem ślubnym, a elementy kostiumów wskazują na osoby wyznania protestanckiego.

Bursztyn jest materiałem niezwykle kruchym i nietrwałym, pod wpływem światła i temperatury ulega zwietrzeniu, dlatego zabytków sztuki dawnej z tego materiału zachowało się niewiele i osiągają wysokie ceny.

Muzeum Gdańska pozyskało środki na sfinansowanie zakupu pary nowożytnych sztućców dzięki dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Muzeów.

Projekt Muzeum Gdańska został oceniony wysoko pod względem merytorycznym, uzyskując siódmą lokatę w kolejnej edycji programu Rozbudowa zbiorów muzealnych, którego operatorem jest Narodowy Instytut Muzeów. Kwalifikowane wsparcie finansowe ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup eksponatów wyniesie 122 400 zł. Muzeum Gdańska przeznaczy na ten cel 30 600 zł.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama