Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Polska świętuje 20 lat w UE. Europejski piknik w Gdańsku

Na Targu Węglowym w Gdańsku z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, odbywa się piknik europejski pod hasłem „Zjednoczeni w różnorodności”. Wydarzenie oficjalnie zainaugurowano w południe na Górze Gradowej, gdzie podniesiono flagę europejską. Dla uczestników przygotowano różne atrakcje, od edukacyjnych wystaw po zabawy i konkursy.
Kliknij aby odtworzyć

Polska krajem członkowskim UE od 20 lat

Świętowanie rozpoczęto już o godz. 10 uroczystym podniesieniem flagi unijnej na najwyższy w Gdańsku maszt na Górze Gradowej, przy akompaniamencie carillonu mobilnego. W uroczystości brała udział między innymi europosłanka Magdalena Adamowicz. 

– Pamiętam to wzruszenie sprzed 20 lat. Na Targu Węglowym mieszkańcy Pomorza i Gdańska wspólnie świętowali wejście Polski do Unii Europejskiej. Byliśmy wtedy bardzo przekonani do tego, że nie wstępujemy do jakiejś tam odległej wyimaginowanej wspólnoty, tylko że przystępujemy do silnej rodziny, która jest dla nas otwarta, która nas wprowadza. Dziś to bardzo ważne, abyśmy w tej Unii pozostali na silnej pozycji – mówiła Adamowicz

CZYTAJ TEŻ: 20 lat w Unii Europejskiej. W Gdańsku wielki piknik [PROGRAM OBCHODÓW]

 O 12 uroczystość oficjalnie przeniesiono na Targ Węglowy. Piknik oficjalnie w samo południe rozpoczęły przemówienia.

– Europa to także Solidarność. To jedna z tych wartości, która tutaj od nas z Gdańska wypłynęła na świat i bardzo jest nam dzisiaj także potrzebna. Cieszę się, że możemy w tym radosnym nastroju być dzisiaj tutaj razem, ale pamiętajmy także, że nie wszyscy dzisiaj mogą świętować i to jest też coś bardzo ważnego, żebyśmy dążyli do pokoju – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent przypominała również o zbliżających się wyborach do parlamentu europejskiego:

– Pamiętajcie, 9 czerwca możemy mieć wpływ na to jak będzie wyglądała Unia Europejska. 9 czerwca wybory do parlamentu europejskiego. Nie dajmy wybrać innym za nas niech to będzie nasz świadomy głos i świadomy wybór. 

Głos zabrał również marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 – Chcemy, żeby Polska była Polską Europejską i Wasza dzisiejsze obecność tutaj na Targu Węglowym najlepiej świadczy o tym, że jesteśmy szczęśliwi z tego tytułu, że jesteśmy członkami wielkich Narodów Unii Europejskiej. Dzisiaj demonstrujemy nasze przywiązanie do wartości europejskich do praworządności, do Europy zielonej, do Europy uczciwej, do Europy samorządnej. Dziękuję wam bardzo, że jesteście razem z nami. Gdańsk jest dzisiaj wspaniały, jak Adamowicz mówił: Gdańsk jest otwarty, Gdańskie jest otwarty na każdego człowieka, Gdańsk jest szczodry i Gdańsk się dzieli dobrem”.

Po przemowach oficjeli, wciągnięto na maszty flagi Polski i Unii Europejskiej, podczas gdy chór Uniwersytetu Gdańskiego uroczyście odśpiewał hymn Polski oraz „Odę do radości”. Po czym wykonano wspólne zdjęcie uczestników trzymających flagi. 

(fot. Grzegorz Mehring | gdansk.pl)

Piknik europejski. Co czeka na uczestników?

Celem pikniku jest integracja społeczeństwa oraz promowanie idei jedności w różnorodności. W trakcie pikniku rozdawane są materiałowe flagi: Gdańska, Polski, Unii Europejskiej oraz Kaszub. Do tego przy wejściu, dla każdego uczestnika przygotowano papierowe dwustronne flagę w kolorach Polski i Unii Europejskiej. W strefie edukacyjnej znajduje się wystawa pokazującą, jaki wpływ na rozwój regionu miały fundusze europejskie i jak zmienił się Gdańsk na przestrzeni ostatnich 20 lat. Przygotowano też strefę food tracków „Smaki Europy”, gdzie można spróbować potraw z różnych części kontynentu. 

Odbywają się także targi krajów członkowskich, gdzie prezentowana jest ich tradycja i kultura. Na stoiskach można wziąć udział w quizach i zabawach z nagrodami. Można też zrobić sobie zdjęcia w otoczeniu symboli danego kraju (na stoisku Rumunii czeka nawet Dracula). Przygotowano także turniej inspirowany programem telewizyjnym „Europa da się lubić”, zabawę prowadzić będą Elizabeth Duda, Kevin Aiston, Sylwester Maciejewski, Jacek Łapot i Vito Casetti.

W związku z piknikiem Trag Węglowy jest wyłączony z ruchu do czwartku, 2 maja do godz. 6:00. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama