Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

PG stawia na atom. Uczelnia i Bechtel podpisali list intencyjny

Politechnika Gdańska i amerykański koncern budowlany Bechtel, który wraz z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą polską elektrownię jądrową, w poniedziałek, 6 maja podpisały porozumienie o współpracy w zakresie energetyki jądrowej.
elektrownia atomowa, Choczewo, wizualizacj
Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa ma powstać do 2033 roku w gminie Choczewo na Pomorzu

Autor: Materiały Politechniki Gdańskiej

Pierwsza w Polsce elektrownia atomowa ma powstać do roku 2033 na terenie gminy Choczewo. Już rozpoczęły się tam prace przygotowawcze do tej inwestycji, natomiast na Politechnice Gdańskiej w poniedziałek, 6 maja podpisano list intencyjny o współpracy naukowej i inżynierskiej w zakresie energetyki jądrowej między uczelnią a firmą Bechtel, uczestniczącą w projektowaniu elektrowni. 

Bechtel we współpracy z PG na rzecz elektrowni atomowej na Pomorzu

Bechtel to jedna z największych w USA firm branży budowlanej, specjalizująca się w projektach infrastrukturalnych o ogromnej skali. Zaprojektowała, zbudowała lub świadczyła usługi budowlane dla 150 elektrowni jądrowych na całym świecie. Na potrzeby budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej Bechtel zawiązał konsorcjum z dostawcą technologii AP 1000 Westinghouse, natomiast dzięki współpracy z Politechniką Gdańską Bechtel Polska chce m.in. wspomóc prace inżynierskie.

List intencyjny ws. współpracy podpisali: prezes zarządu Bechtel Polska Leszek Hołda oraz rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde. Na zdjęciu również światowy ekspert ds. enetgetyki Ramesh Balasubramanian (Fot. Krzysztof Krzempek| PG)

– Współpraca z tak renomowaną marką, jak Bechtel, to dla naszej uczelni kolejne i miarodajne potwierdzenie, że kierunek rozwoju PG jest słuszny, a nasza pozycja na naukowej mapie Polski to ścisła czołówka – mówi prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Jestem przekonany, że obydwie strony skorzystają z tej współpracy w równym stopniu oraz że przysłuży się ona zarówno procesowi zielonej transformacji polskiej energetyki, jak również usprawni realizację tej strategicznie ważnej dla całego kraju inwestycji, jaką jest budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu.

– Wymiana wiedzy i doświadczeń z zakresu inżynierii związanej z infrastrukturą krytyczną, a także energetyki jądrowej, to klucz do rozwoju kadry profesjonalistów dla sektora, który w Polsce ma szansę rozwinąć się na niespotykaną dotąd skalę – mówi Ramesh Balasubramanian, wiceprezes i kierownik obszaru Inżynierii Korporacyjnej i Technologii w Bechtel.

Politechnika Gdańska jest drugą polską uczelnią, po Politechnice Warszawskiej, z którą Bechtel nawiązał bliższą współpracę.

Na jakim etapie jest elektrownia atomowa na Pomorzu?

Bechtel rozpoczyna właśnie badania geologiczne na 30 hektarach w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Prace potrwają do końca tego roku, a w ich trakcie wykonanych zostanie ok. 220 punktów badawczych o głębokości od 20 do 210 metrów. Wyniki zostaną wykorzystane do zaprojektowania obiektu oraz przygotowania raportu lokalizacyjnego (będącego podstawą do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Państwową Agencję Atomistyki).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
lllllll 10.05.2024 18:49
Pociąg jedzie, trzeba się podczepić... Po Żarnowcu chociaż mieszkania zostały...

Reklama
Reklama
Reklama