Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Nowy blok operacyjny w Kociewskim Centrum Zdrowia już otwarty

Pierwsza operacja chirurgiczna w nowoczesnych warunkach, 24 stycznia odbyła się w Kociewskim Centrum Zdrowia. Wykonał ją zespół pod nadzorem Roberta Wierzby, naczelnego lekarza w KCZ. Tymczasem zaledwie kilka dni wcześniej oficjalnie otwarto nowy blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią. To zasadnicza część #WielkiegoProjektu realizowanego przez Powiat Starogardzki w Kociewskim Centrum Zdrowia.
Kociewskie Centrum Zdrowia

Autor: Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim

- Historia dzieje się na naszych oczach podkreślił starosta Kazimierz Chyła. - Jesteśmy bowiem świadkami największej inwestycji w dziejach starogardzkiego szpitala. Dzięki tej inwestycji społeczność regionu wzbogaca się o nowoczesny, dobrze przygotowany do ochrony zdrowia obiekt. Wyposażony zgodnie ze światowymi standardami blok operacyjny oraz centralna sterylizatornia budują poczucie bezpieczeństwa. Dzisiejszy dzień (21.01 – dop. red.) wieńczy wysiłek wielu osób, które swoją ciężką pracą, konsekwencją, wytrwałością, profesjonalizmem, ale też z uporem i z pełnym przekonaniem, przyczyniły się do tego, że lekarze, pielęgniarki, cały personel medyczny może korzystać z efektów ich pracy. Chcę podziękować oraz złożyć szczere gratulacje wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia, którego efekty za moment poznamy lepiej. Gdybym powiedział, że było łatwo, to skłamałbym. Bo łatwo z pewnością nie było. I nie boję się tego przyznać. Jednakże udowodniliśmy, że razem jesteśmy w stanie stawić czoła rozmaitym przeciwnościom.

Ze zrealizowanej inwestycji zadowolenia nie krył również Adam Magiełka, prezes Kociewskiego Centrum Zdrowia. - Rozmach tego przedsięwzięcia jest ogromny – zauważył prezes Magiełka. – Jesteśmy częścią historii.

Data 21 stycznia 2022 roku wyraźnie zapisze się na kartach historii Powiatu Starogardzkiego, ale również i Kociewskiego Centrum Zdrowia. Tego bowiem dnia symbolicznie oddano do użytku budynek nowoczesnego bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizatornią. W uroczystości wzięły udział władze Powiatu, zarząd Kociewskiego Centrum Zdrowia, a także marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Nowy blok operacyjny wraz ze sterylizatornią, to zasadnicza część zadania określonego mianem wielkiego projektu, na który składa się również przebudowa i rozbudowa szpitalnych oddziałów, powstanie zakładu diagnostyki obrazowej, czy też inwestycje pozwalające na zabezpieczenie placówki w gazy medyczne, gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne czy przeciwpożarowe.

- To jest niezwykle ważne przedsięwzięcie i to nie tylko dla powiatu starogardzkiego liczącego blisko 130 tysięcy mieszkańców, ale dla całego Kociewia i województwa – przyznał marszałek Mieczysław Struk. – Jest niewiele powiatów w naszym województwie, a nawet szerzej – powiatów w Polsce, które decydują się z takim rozmachem realizować inwestycję na miarę XXI wieku. Tutaj realizowane jest przedsięwzięcie niemal od momentu, kiedy szpitalowi groziła upadłość. Zobowiązania, jakie obciążały placówkę, nie rokowały nadziei. Jednak kolejne Rady Powiatu Starogardzkiego, kolejne Zarządy Powiatu decydowały się na rozwój szpitala. Serdecznie gratuluję.

A jak podjęcie się tak trudnego zadania inwestycyjnego podsumował senator Ryszard Świlski? - Czasem ktoś mówi, że co to za praca – zaczął nieco przewrotnie senator. – Weźmiesz długopis, podpiszesz umowę, marszałek da pieniądze, jakaś enigmatyczna Unia Europejska… Przecież nie trzeba brać za to odpowiedzialności, bo samo się zrobi. Dzisiaj pokazaliście Państwo, że samo się nie zrobi! Ktoś musi podjąć decyzję, ktoś musi wziąć na swoje barki ogromną odpowiedzialność i ja gratuluję tej odwagi i tego, co zrobiliście. Trzeba to podkreślić, że tym, który podejmuje decyzje, jest samorząd – gminny, powiatowy, czy wojewódzki. Mam nadzieję, że nikt nam tego nigdy nie zabierze.

Władze Powiatu Starogardzkiego na ręce marszałka Mieczysława Struka i Agnieszki Kapały-Sokalskiej, członkini Zarządu Województwa, przekazały Medal Starosty Starogardzkiego. To wyjątkowe wyróżnienie zostało przyznane za wsparcie przy realizacji wielkiego projektu. W gronie wyróżnionych osób znalazł się także senator Ryszard Świlski.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama