Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Co słychać u żółwi w Gdańsku? Świętujemy Światowy Dzień Żółwia

23 maja 2024 r. obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. To idealna okazja, by sprawdzić, jak miewają się żółwie w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.
Żółw, Światowy Dzień Żółwia
W gdańskim zoo żyje ok. 30 żółwi lądowych i 6 żółwi wodno-lądowych, w sumie aż 12 różnych gatunków

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Światowy Dzień Żółwia

Światowy Dzień Żółwia to coroczne święto obchodzone 23 maja od 2000 r., zainicjowane przez organizację American Tortoise Rescue. Święto ma na celu uświadomienie społeczeństwu konieczności ochrony wszystkich gatunków żółwi oraz edukację, w jaki sposób każdy z nas może im pomóc.

Żółwie w gdańskim zoo

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym na zwiedzających czeka aż ok. 30 żółwi lądowych i 6 żółwi wodno-lądowych, w sumie z aż 12 różnych gatunków. Spośród tych pierwszym najstarszym jest 36-letni żółw promienisty. Natomiast z wodno-lądowych najstarsza jest 34-letnia orlicja. Trafiła do gdańskiego zoo w 2002 r. w wyniku udaremnienia próby przemytu na terenie Hongkongu, razem z 7 innymi żółwiami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdańskie zoo świętuje 70-lecie. Tak ogród wyglądał wiele lat temu [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Orlicje, nazywane również olbrzymimi żółwiami malajskimi, zostały uznane za krytycznie zagrożone wyginięciem przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Są one największymi żółwiami słodkowodnymi w Azji Południowo-Wschodniej.

- Doczekaliśmy się potomka naszej pary orlicji, Kapsla. Jest on jednocześnie najmłodszym z naszych żółwi – wykluł się z jaja we wrześniu 2021 r. Póki co nie jest on na ekspozycji, a jedynie obserwujemy jego rozwój, ponieważ na razie nie wiemy nawet jakiej jest płci. Co ciekawe, jego jajo zostało złożone 23 maja 2021 r. – właśnie w Światowy Dzień Żółwia – opowiada Daria Zwierzchowska, opiekunka gadów w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.

Światowy Dzień Żółwia to doskonała okazja, by uświadomić sobie, jak ważna jest ochrona tych fascynujących stworzeń i możliwość oglądania ich na własne oczy w ogrodach zoologicznych, takich jak np. Gdański Ogród Zoologiczny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama