Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rozpoczyna się rekrutacja na trójmiejskie uczelnie. PG i UG z nowymi kierunkami

Politechnika Gdańska rozpoczęła rekrutację na studia na rok akademicki 2024/2025. Na kandydatów czeka 37 kierunków na 8 wydziałach. Na Uniwersytecie Gdańskim rekrutacja ruszy 3 czerwca.
Rekrutacja na studia, Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska rozpoczęła rekrutację na studia na rok 2024/2025. Na Uniwersytecie Gdańskim rekrutacja ruszy 3 czerwca

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Rekrutacja na studia na Politechnice Gdańskiej

Tegoroczni kandydaci na studia stacjonarne I stopnia na Politechnice Gdańskiej mogą wybierać spośród 37 kierunków na 8 wydziałach. To m.in.: informatyka, inżynieria danych, biotechnologia, inżynieria środowiska, budowa maszyn i okrętów, nanotechnologia, analityka gospodarcza, architektura, zielone technologie, a także studia związane z energetyką czy cybernetyką. 

Można już rejestrować się w Elektroniczny system eRekrutacja jest już otwarty, a żeby się w nim zarejestrować, wystarczy m.in.:

  • wybrać kierunek studiów,
  • wnieść opłatę rekrutacyjną,
  • zamieścić wyniki egzaminów maturalnych,
  • załączyć skan świadectwa dojrzałości, 
  • załączyć zeskanowane dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, dyplomy z olimpiad i konkursów. 

Rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia na rok akademicki 2024/2025 potrwa do 14 lipca 2024 r. Listy rankingowe zostaną opublikowane 17 lipca 2024 r . Następnie – w dniach 18-24 lipca 2024 r. – zakwalifikowani kandydaci będą musieli dostarczyć na uczelnię odpowiednie dokumenty (kandydaci, którzy potwierdzili swoje dane profilem zaufanym będą mogli dostarczyć dokumenty pocztą lub przez pośrednika). Ostateczne listy przyjętych na studia na PG zostaną ogłoszone 26 lipca 2024 r. 

Nowy kierunek na PG: technologie przemysłu 5.0

Technologie Przemysłu 5.0 to międzywydziałowe studia, prowadzone przez:

  • Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki,
  • Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej

Oznacza to, że kierunek - jak wyjaśnia uczelnia - ma charakter interdyscyplinarny, kształcąc specjalistów o pogłębionej wiedzy dotyczącej optymalizacji działań i interakcji z maszynami, którzy potrafią projektować i nadzorować fizyczne i wirtualne sfery sterowania procesami technologicznymi. Kształcenie na tym kierunku w znacznej mierze skupiać się będzie na metodzie projektowej (project-based learning). Przewidziano łącznie ponad 500 godzin zajęć projektowych i łącznie ponad 1500 godzin zajęć praktycznych. 

Rekrutacja na studia na Uniwersytecie Gdańskim

Na Uniwersytecie Gdańskim dla kandydatów przygotowano na rok akademicki 2024/25 ok. 9 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych i 2,6 tysiąca miejsc na studiach niestacjonarnych. Tegoroczny nabór na studia na UG rusza 3 czerwca – tego dnia uruchomiony zostanie system IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów). 

Sam zapis na studia powiązany jest z koniecznością wpisania wyników, stanowiących kryterium kwalifikacyjne na danym kierunku. Oznacza to, że tegoroczni maturzyści będą mieli możliwość zapisu na kierunek dopiero po otrzymaniu świadectw maturalnych. 

Pierwsza lista kandydatów zostanie opublikowana na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed (12 lipca) ,listy kandydatów na pozostałych wydziałach będą ogłaszane sukcesywnie od 15 lipca.

Nowe kierunki studiów na UG

Oferta Uniwersytetu Gdańskiego na rok akademicki 2024/2025 to 96 kierunków na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Wśród nich będzie kilka nowości. 

Nowym kierunkiem na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia jest Projektowanie gier historycznych na Wydziale Historycznym. Jak tłumaczą pomysłodawcy stworzenia tegoo kierunku: jego studenci otrzymują wiedzę zarówno z zakresu historii Polski i świata, jak i praktyczne umiejętności z projektowania narracji interaktywnej, tworzenia mechaniki gier oraz pisania kreatywnego i technicznego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Projektowanie gier historycznych. Jedyny taki kierunek studiów w Polsce

W tym roku pojawi się też nowy kierunek studiów w języku angielskim - Global Studies, prowadzony przez Wydział Nauk Społecznych. 

Z kolei absolwenci Indywidualnych Studiów Międzydziedzinowych od tego roku będą mieli możliwość kontynuacji nauki na studiach drugiego stopnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama