Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Projektowanie gier historycznych. Nowy kierunek na UG, jedyny w Polsce

Projektowanie gier historycznych – taki nowy kierunek pojawi się w programie studiów na Uniwersytecie Gdańskim w przyszłym roku akademickim. Jego absolwenci zdobędą wiedzę z zakresu tworzenia gier komputerowych, planszowych, fabularnych i miejskich.
projektowanie gier

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Uniwersytet Gdański otwiera jedyny w Polsce kierunek. To projektowanie gier historycznych

Projekty zespołowe, wspólne gry, ale też rzetelna wiedza historyczna – to, jak zapewniają pomysłodawcy studiów – tylko część tego, czego mogą spodziewać się studenci nowego kierunku Uniwersytetu Gdańskiego. Projektowanie gier historycznych, bo o nim mowa, studiować będzie można od roku akademickiego 2024/2025 na studiach stacjonarnych I stopnia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. To jedyny taki kierunek na polskich uczelniach. Na pierwszy rok zaplanowano przyjęcie 25 osób.

Projektowanie gier historycznych. Czego nauczą się studenci?

– Duża część przedmiotów będzie do wyboru – zapowiada dr Wacław Kulczykowski z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, opiekun kierunku „projektowanie gier historycznych”.

Studentki i studenci będą samodzielnie decydować, czy wolą poszerzać umiejętności związane z projektowaniem gier, czy bardziej zależy im na rozwijaniu warsztatu pracy historyka i wiedzy z zakresu m.in. bronioznawstwa, historii architektury czy folkloru, przydatnej w przyszłej karierze konsultantki/konsultanta gier.

dr Wacław Kulczykowski / opiekun kierunku „projektowanie gier historycznych”

Praktyczny aspekt studiów widoczny będzie podczas zajęć – zapewniają organizatorzy kierunku. Większość przedmiotów opierać się będzie na wykonywaniu ćwiczeń oraz tworzeniu projektów. Jednocześnie studentki i studenci poznają zawód projektanta gier „od kuchni” podczas praktyk w renomowanych firmach zajmujących się tworzeniem gier.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pies na uczelni? Sprawdzą to studenci Uniwersytetu Gdańskiego

W zależności od przyjętego toku studiów – bardziej teoretycznego lub bardziej praktycznego – po trzech latach studenci będą mogli wybrać formę pracy dyplomowej. Może to być zarówno projekt własnej gry historycznej, jak i prowadzenie badań nad grami historycznymi, których efektem będzie napisanie „tradycyjnej” pracy dyplomowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Hity rekrutacji na studia. Te kierunki w Trójmieście są najbardziej oblegane!

Dla studentów II i III roku przewidziano specjalne maratony projektowania gier (tzw. gamejamy), podczas których będą mogli przetestować swoje umiejętności. Mają być organizowane co roku na Wydziale Historycznym UG.

Projektowanie gier historycznych. Nie tylko gry komputerowe

Nowy kierunek nie przygotowuje jedynie do projektowania gier komputerowych. Absolwenci studiów zdobędą wiedzę i umiejętności także z zakresu tworzenia gier planszowych, fabularnych czy miejskich. Studenci poznają tajniki:

  • konstruowania fabuły (Narrative Deisgn),
  • operowania słowem (Technical Writing, Digital Game Writing),
  • tworzenia mechaniki i wzorców projektowych gier,
  • a także stosowania generatywnej sztucznej inteligencji.

Co ważne – studia mają przygotować do budowania międzynarodowej kariery. Pomóc ma w tym m.in. wiedza zdobyta na zajęciach z planowania kariery, podstaw przedsiębiorczości czy podstaw zarządzania projektem. Do tego blisko 40 proc. przedmiotów odbywać się ma po angielsku.

Wcześniej na UG była „Historia w przestrzeni medialnej”

Studenci historii na Wydziale Historycznym UG już od 2020 r. mogli jako specjalizację wybierać „Historię w przestrzeni medialnej”.

– Wśród wielu przedmiotów związanych z nowoczesnym popularyzowaniem nauki znalazł się przedmiot „Historia w grach”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem naszych studentek i studentów – mówi dr Wacław Kulczykowski. – Z kolei w 2023 r., z inicjatywy studentek i studentów naszego wydziału, powstało Ogólnouczelniane Koło Naukowe Gier Cyfrowych i Analogowych „Ugranie”. Dostrzegając ten trend oraz ogromny potencjał drzemiący w wykorzystaniu gier historycznych w nauce, kulturze, edukacji, dziedzictwie i rozrywce, postanowiliśmy zaproponować nowy kierunek studiów – Projektowanie gier historycznych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wybory władz UG. Jeden kandydat, wystartuje aktualny rektor

Do zespołu opracowującego założenia nowego kierunku zaproszono m.in. prof. Michała Mochockiego, najbardziej doświadczonego w Polsce specjalistę z zakresu groznawstwa.

Projektowanie gier historycznych to jeden z czterech nowych kierunków studiów w Uniwersytecie Gdańskim, rozpoczynających się od roku akademickiego 2024/2025.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka