Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Politechnika Gdańska będzie miała komputer kwantowy!

Politechnika Gdańska chce dołączyć do kilku uczelni w Europie, które mają komputer kwantowy. Uczelnia zawarła umowę z europejskim liderem w produkcji tych maszyn. Jej rezultatem ma być m.in. opracowanie nowatorskich, spersonalizowanych rozwiązań w medycynie, kryptografii i sztucznej inteligencji
Politechnika Gdańska będzie miała komputer kwantowy!
Politechnika Gdańska chce dołączyć do kilku uczelni w Europie, które mają komputer kwantowy

Autor: Politechnika Gdańska

Komputer kwantowy i Kraken na Politechnice Gdańskiej

Już od ubiegłego roku na Politechnice Gdańskiej działa superkomputer Kraken. Wspólna praca z komputerem kwantowym znacznie usprawniłaby pracę całej uczelni, a także umieściłaby PG w gronie ośrodków akademickich używających najnowocześniejszych technologii.

Umowę o współpracy w tej sprawie podpisali ze strony Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz prof. Jerzy Proficz, dyrektor Centrum Informatycznego TASK, na co dzień obsługującego superkomputer „Kraken”. Delegację IQM reprezentowali z kolei Mikko Valimaki, prezes IQM Finland Oy oraz Sylwia Barthel de Weydenthal,  dyrektorka IQM na rynek Europy Środkowo-Wschodniej.

CZYTAJ TEŻ: Najszybszy superkomputer w Polsce już działa na Politechnice Gdańskiej 

Komputery kwantowe oznaczają ogólnoświatową rewolucję technologiczną, która dopiero zaczęła się rozwijać i której zamierzamy być częścią – zaznacza prof. Krzysztof Wilde. – Ta technologia, w połączeniu z ogromną mocą obliczeniową naszego superkomputera „Krakena”, da nam możliwości rozwoju, które wręcz wymykają się wyobraźni. Co więcej, zbudowanie na Pomorzu takiego komputera będzie świetną płaszczyzną do współpracy naukowców Politechniki Gdańskiej z liderami światowego rynku nowoczesnych technologii. Ale nie tylko, bo przecież także z innymi gdańskimi uczelniami. Po pierwsze, z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie pracują wybitni teoretycy kwantowi, a po drugie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, jako że to właśnie na polu szeroko pojętej cyfryzacji medycyny moglibyśmy zaproponować bardzo dużo jako pomorskie środowisko naukowe. Mam głęboką nadzieję, że współpraca PG z IQM znacząco przybliży nas do realizacji tego ambitnego celu.

– Dzięki tej ekspansji i współpracy z Politechniką Gdańską widzimy szansę na napędzanie innowacji w rozwoju kwantowym, które przyniosą bezpośrednie korzyści polskiemu ekosystemowi naukowemu, biznesowemu i przemysłowemu – stwierdził Mikko Välimäki, prezes zarządu IQM Quantum Computers. – To jeden z elementów naszego zaangażowania w tworzenie globalnej społeczności kwantowej i wzmacnianie naszej pozycji jako lidera rynku współpracującego z najlepszymi zespołami badawczymi.

Owocem współpracy PG i IQM Quantum Computers ma być m.in. opracowanie nowatorskich, spersonalizowanych rozwiązań w medycynie, kryptografii i sztucznej inteligencji.

Od lewej: dr inż. Marcin Nowakowski, prof. Jerzy Proficz, dyrektor CI Task, Mikko Välimäki, prezes zarządu IQM Quantum Computers, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Józef Sienkiewicz, dziekan WFTiMS oraz Sylwia Barthel de Weydenthal, dyrektor IQM na rynek Europy Środkowo-Wschodniej (fot. Bartosz Bańka | PG)

Fiński koncern technologiczny IQM Quantum Computers to światowy lider na rynku komputerów kwantowych. Dostarcza komputery kwantowe dla centrów superkomputerowych, przedsiębiorstw i laboratoriów badawczych oraz oferuje pełny dostęp do swojego sprzętu.  

Kraken na liście 500 najszybszych na świecie

Uruchomiony w minionym roku superkomputer Kraken Politechniki Gdańskiej znalazł się na prestiżowej liście 500 najszybszych maszyn na świecie. Lista TOP500 to przygotowywane przez zespół niemieckich naukowców zestawienie najszybszych komputerów na świecie. Ranking przedstawiany jest dwa razy w roku i właśnie opublikowane zostało jego najnowsze wydanie. Kraken – super komputer Politechniki Gdańskiej – uplasował się na 154. miejscu rankingu.  

Wśród projektów, które prowadzone były na superkomputerze PG, znajdują się m.in.: modelowanie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, konstruowanie bio-czujników, projektowanie skutecznych leków i szczepionek, czy generacja realistycznej struktury polikryształów. Z kolei wśród problemów technicznych wyróżnić można analizy wytrzymałościowe elementów konstrukcyjnych, ocenę trwałości zmęczeniowej konstrukcji okrętów, badania tomografii ultradźwiękowej w obiektach zabytkowych czy analizę bezpieczeństwa w podziemnych górniczych drogach transportowych. Kraken brał udział również w rozwoju AI. Na superkomputerze trenowane były modele językowe Qra, w pełni oparte o treści w języku polskim. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze właściwy proces trenowania w przypadku najbardziej złożonego z modeli został skrócony z kilku lat do około miesiąca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama