Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

ASF w Gdańsku! Wykryto pierwszy przypadek wirusa u potrąconego warchlaka

Była to tylko kwestia czasu. Ponad miesiąc od stwierdzenia wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików padłych na gdyńskich Karwinach, w Gdańsku odnotowano pierwszy potwierdzony przypadek wystąpienia wirusa ASF. W mieście stanęły tablice ostrzegawcze, informujące o strefie objętej zarazą.
dzik
Pierwszy przypadek ASF w Gdańsku! Wirus został odkryty u warchlaka potrąconego przez samochód

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Kiedy pod koniec kwietnia tego roku wykryto wirusa ASF u martwych dzików znalezionych w Gdyni, eksperci przewidywali, że zagrożenie może objąć obszar większości Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wiadomo było, że zwierzęta – zwłaszcza zagrożone odstrzałem na terenie Gdyni – będą szukać bezpiecznego schronienia w okolicznych lasach. Z mapy zamieszczonej na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku wynika, że obecność wirusa potwierdzono w środę, 5 czerwca u potrąconego w ostatnich dniach maja w wypadku w Osowie czterotygodniowego warchlaka.

Jak przenosi się ASF?

Weterynarze przypominają, że ASF nie stanowi zagrożenia dla ludzi i pozostałych zwierząt. Może być jednak przenoszony przez ludzi i zwierzęta (na podeszwach butów i łap czy oponach pojazdów, w tym rowerów).  Obecność wirusa może spowodować straty w gospodarce (hodowli trzody chlewnej). Wirus afrykańskiego pomoru świń posiada długą przeżywalność w środowisku, ale, co najistotniejsze, cechuje się długą przeżywalnością w produktach mięsnych pochodzących od zakażonych świń domowych i dzikich.

Afrykański pomór świń. Tablice ostrzegawcze w Gdańsku

Wojewoda pomorska nakazała rozstawienie na zewnętrznych granicach Gdańska żółtych tablic ostrzegawczych informujących o wjeździe do strefy objętej zakażeniem u dzików:

 • lotnisko przy rondzie ul. Spadochroniarzy,
 • Słowackiego za stacją BP w kierunku Gdańska,
 • wyjazd z ul. Przemysłowej na ul. Oliwską,
 • Sucharskiego za wyjazdem z terminalu promowego,
 • Kontenerowa za wyjazdem z Baltic Hub,
 • Świbno, wyjazd z przeprawy promowej (Mikoszewo Świbno).

Sytuacja w Gdańsku jest stale monitorowana, a służby bezpośrednio współpracują z Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Na bieżąco sprawdzają tereny miasta oraz rejon ujawnienia pierwszego potwierdzonego przypadku ASF. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku.

Mapa zagrożonej strefy

Zgodnie z wydaną Dyrektywą Komisji Unii Europejskiej, nasz region znalazł się w strefie objętej zakażeniem afrykańskim pomorem świń. Z mapy na stronie WIW w Gdańsku wynika, że w tym obszarze znajdują się całe Trójmiasto, cześć Kaszub, łącznie z gminami Przodkowo i Szemud, a na północ tereny Rumi, Redy, Wejherowa, aż po Puszczę Darżlubską.  

Jak  zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa?

Portal gdansk.pl przypomina zasady, które pozwolą ograniczyć zagrożenie ASF.

 • Niezwłocznie zgłaszajmy martwe dziki do Gdańskiego Centrum Kontaktu.
 • Nie zaśmiecajmy resztkami żywności miasta, korzystajmy z koszy na śmieci, zwracajmy na to uwagę również innym.
 • Zwracajmy uwagę administratorom budynków i administratorom podległych terenów na skuteczne zabezpieczenie punktów gromadzenia odpadów, kontenerów oraz ulicznych koszy na śmieci przed dostępem zwierząt, oraz zgłaszajmy ich przepełnienie.
 • Nie dokarmiajmy dzikich zwierząt.
 • By zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, w miarę możliwości oczyśćmy i umyjmy obuwie lub rower po powrocie z aktywności na świeżym powietrzu.

Co zrobić, gdy znajdziemy martwego dzika?

W przypadku znalezienia lub zauważenia na terenie miasta martwego dzika, informację należy niezwłocznie zgłosić do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod całodobowym numerem tel.: 58 52 44 500, lub poprzez aplikację mobilną, z podaniem dokładnej lokalizacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama