Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trwają wybory do PE. Wybieramy przedstawicieli Pomorza i Polski

Do 21.00 mieszkańcy Pomorza mogą głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Każdy głos jest ważny i warto odwiedzić lokal wyborczy, gdyż od frekwencji zależy również liczba reprezentantów naszego regionu w Brukseli, którzy decydować będą o kształcie Europy, Polski, ale też Pomorza.
Wybory do Parlementu Europejskiego
W Chojnicach w towarzystwie najbliższych głosuje Helena Frymark, która za kilka tygodni skończy... 101 lat.

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

W 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Polacy wybierają swoich kolejnych przedstawicieli do pracy w Parlamencie Europejskim. Polsce przysługują 53 mandaty dla posłanek i posłów z całego kraju, którzy startują w 13 okręgach wyborczych. W województwie pomorskim wyborcy mogą wybierać spośród 70 kandydatów, którzy reprezentują siedem komitetów. Ilu posłów z Pomorza dostanie się do Parlamentu Europejskiego. To zależy nie tylko od liczby głosów na nich samych, ale też frekwencji w danym regionie. Dlatego warto głosować. Czas na wybór kandydata mamy do godz. 21.00. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Chojnicach (fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)

W sumie w Parlamencie Europejskim zasiądzie 720 posłanek i posłów z krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej. Liczba przedstawicieli poszczególnych państw uzależniona jest od liczebności danego kraju. Najwięcej, bo 96 mandatów przysługuje Niemcom, 81 Francuzom i 76 Włochom. Polska plasuje się tuż za Hiszpanią, która ma do obsadzenie 61 mandatów. 

W jednym z większych lokali wyborczych, który odwiedziliśmy w Chojnicach przed południem tłumów nie było. Ale na pewno wyjątkową osobą wśród głosujących była pani Helena Frymark, która za kilka tygodni skończy... 101 lat. Mimo sędziwego wieku pani Helena z wielką ochotą w asyście najbliższej rodziny wybrała się do lokalu wyborczego, by nadal mieć pływ na otaczający ją świat. 

– Głosuję, bo mimo mojego wieku chcę, by w Polsce był spokój, by panował pokój i żeby było bezpiecznie – powiedziała nam po wyjściu z lokalu 100-latka. 

Należy więc wziąć przykład z jednej z najstarszych chojniczanek i również iść zagłosować.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Chojnicach (fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama