Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Na EKF w Sopocie o zagrożeniach i wskazówkach dla Polski

Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych wydarzeń sektora finansów w Polsce. Hasłem przewodnim tegorocznej - XIV już - edycji EKF była próba odpowiedzi na pytanie „Czy chcemy jeszcze się ścigać?” - Musimy - odpowiada minister aktywów państwowych
Europejski Kongres Finansowy w Sopocie
Europejski Kongres Finansowy w Sopocie potrwa do 12 czerwca

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Technologie, rynek kapitałowy, konkurencyjność i przyszłość Europy – tym przed trzy dni żył Sopot, gdzie w dniach 10-12 czerwca odbywał się Europejski Kongres Finansowy.

– Dzięki temu, że Europejski Kongres Finansowy odbywa się w Sopocie, nasze miasto kolejny raz staje się forum dyskusji o Polskiej i światowej gospodarce, ekonomii i finansach - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. - Ciekawy program, świetni paneliści i znakomici goście gwarantują wysoki poziom tych dyskusji.

W Europejskim Kongresie Finansowym wzieło udział ponad 1700 uczestników z Polski i Europy. To menedżerowie najwyższych szczebli, decydenci kształtujący politykę gospodarczą, przedstawiciele nauki oraz wybitni eksperci bankowości i rynku kapitałowego, ubezpieczeń, innowacji i IT, a także infrastruktury i budownictwa. Hasłem tegorocznej edycji EFK było pytanie „Czy chcemy jeszcze się ścigać?".  

Jakub Jaworowski: Musimy się ścigać

- Chcemy i musimy się ścigać - zapewniał podczas inauguracji EKF minister Jakub Jaworowski. - Droga do sukcesu w tym wyścigu wiedzie przez zdrowe transparentne procedury, fachową kadrę, przejrzyste schematy działania i przestrzeganie prawa. Ministerstwo Aktywów Państwowych będzie pomagać firmom, w których ma udziały, żeby tak właśnie przygotowywały się do tego wyścigu.

Tematem rozmów i debat były m.in. cyberbezpieczeństwo, polityka ładu korporacyjnego spółek z udziałem spółek Skarbu Państwa, konkurencyjność przedsiębiorstw i branż, rola i znaczenie sztucznej inteligencji, budowanie wiarygodności ekonomicznej Polski, wyzwania dla sektora bankowego oraz te związane z finansowaniem wielkich inwestycji, jak transformacja energetyczna (w tym energetyka jądrowa) czy wydatki na zbrojenia.

Transformacja energetyczna

Według ministra finansów Andrzeja Domańskiego kluczowa dla lokowania innowacyjnych, technologicznych inwestycji w Polsce oraz dla zmiany modelu całej gospodarki jest właśnie transformacja energetyczna. Minister uważa też, że w polskiej gospodarce istnieje potencjał do rozwoju jednego z najważniejszych centrów finansowych w Europie.

- Ministerstwo Finansów prognozuje, że w tym roku polska gospodarka będzie rosła w tempie przekraczającym 3 proc.- Natomiast w przyszłym roku polska gospodarka będzie rosła w tempie niemal 4 proc. Musimy jednak zacząć od transformacji energetycznej, bo to ona stanowi w mojej ocenie klucz do transformacji całej gospodarki. Wszystkie dyskusje dotyczące lokalizacji dużych innowacyjnych inwestycji zaczynają się od pytania o stabilne i czyste źródła energii. W Polsce, niestety, często na tym pytaniu się kończą. Już dziś wiemy, że firmy technologiczne jako kluczowe wyzwanie dla rozwoju sztucznej inteligencji wymieniają właśnie dostęp do energii.
minister finansów Andrzej Domański

Podczas EKF w Sopocie zaprezentowano też raport „Zielone finanse w Polsce 2024”.

- Polska zielona transformacja powinna nam się udać, jednak nadal brakuje spójnych ram i priorytetów dyktowanych przez rząd, tak aby rynek mógł się do nich dostosować. Czekamy na to - mówiła prof. Agnieszka Słomka-Gołębiowska ze Szkoły Głównej Handlowej, przewodnicząca Rady Nadzorczej mBanku.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Mówiono też o sytuacji spółek giełdowych. Z jednej strony przeregulowanie i zbyt restrykcyjne przepisy wobec emitentów akcji, z drugiej – dominacja niewielkiej liczby, państwowych i do niedawna państwowych spółek oraz brak regulacji zachęcających nowe firmy do wejścia na parkiet. To z kolei tylko niektóre zarzuty, jakie wobec obecnego kształtu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie podnoszono na wtorkowej debacie zatytułowanej „Jak zdynamizować polski rynek kapitałowy?” zorganizowanej w ramach sopockiego kongresu przez BEST S.A.

Timothy Snyder: Rosja musi przegrać

Z kolei skomplikowana i niebezpieczna sytuacja na świecie nie pozwalała uciec od tematów związanych z wojną na Ukrainie i rosnącego zagrożenia totalitaryzmem. Wśród gości honorowych, którzy wystąpili na kongresie, byli m.in. Lech Wałęsa i zaproszony przez firmę BEST S.A. historyk prof. Timothy Snyder.

- Rosja musi przegrać i jest to jak najbardziej możliwe – zapewniał prof. Snyder. - Problemem jest jednak to, że Polacy zbyt często myślą w kategoriach ewentualnej wojny z Rosją. Ukraina wykonuje dla nas każdego bardzo strategicznie ważną pracę, wszyscy powinniśmy skupić się na inwestycjach w Ukrainę.

Praktyka w edukacji

Podczas EKF odbyła się także dyskusja o edukacji, jako źródle bogactwa narodów. Jej gospodarzem była firma BEST S.A. Paneliści szukali odpowiedzi na pytanie, jak zmieniać edukację, by dostosować ją do wyzwań przyszłości. Każdy z panelistów dawał inną odpowiedź, sprowadzającą się jednak do wspólnego wniosku - łączenia teorii z praktyką. Ich zdaniem młodzi ludzie w nauce potrzebują więcej odniesień do zmieniającej się rzeczywistości i edukacji ekonomicznej, bez której nie da się zrozumieć mechanizmów funkcjonowania gospodarki.

Z kolei podczas spotkania Akademii EKF rozstrzygnięto  konkurs Akademii EKF dla studentów na esej z jednego z czterech zadanych przez partnerów EKF tematów:

  • 15 października 2023 - gospodarcza rewolucja czy korekta kursu? Jakich zmian trzeba by dokonać w Polsce by dogonić najbogatsze gospodarki świata?
  • Edukacja w erze sztucznej inteligencji: jak zmodernizować system nauczania by wykorzystać możliwości AI w budowaniu kompetencji przyszłości?
  • Unia Europejska za 20 lat. Jak zwiększyć konkurencyjność Unii Europejskiej? 
  • Zielona transformacja to inwestycja w lepszą przyszłość. Jakie szanse i wyzwania stoją przed instytucjami finansowymi w procesie tej transformacji? 

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został Przemysław Wira z Uniwersytetu Gdańskiego, autor eseju „Wodór: Szansa dla Europy czy naukowy farmazon?” z zakresu ostatniego z tematów.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama