Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdynia: Nawet 10 ton śmieci na plażach. I to w jeden weekend!

Problem ten w ostatnich dniach urasta do skali plagi. Plaże w Gdyni są notorycznie zaśmiecane. Problem z odpadami mają nie tylko ludzie, ale również zwierzęta.
plaża, kosze na śmieci, Gdynia
Od początku roku do 15 maja zebrano z plaż w Gdyni łącznie 36,82 ton odpadów

Autor: Magdalena Iwanowicz-Mongird

Gdyńskie Centrum Sportu podkreśla, że plaże w Gdyni są sprzątane kilka razy dziennie, jednak na próżno. Tylko podczas jednego weekendu plażę w Śródmieściu może zaśmiecać aż 10 ton odpadów. Od początku roku do połowy maja znaleziono i uprzątnięto około 40 ton śmieci.

Nawet 10 ton śmieci na plażach w Gdyni. I to w jeden weekend!

– Sezon turystyczny w Gdyni w pełni rozkwitu. Przyjeżdża wielu turystów. Korzystają z uroków naszego pięknego miasta, szczególnie z plaży. I tutaj apel ze strony straży miejskiej o to, żeby korzystać z koszy na śmieci. Żeby nie wyrzucać odpadów na plażę, bo, po pierwsze, jest to wykroczenie, za które można dostać mandat od straży miejskiej w wysokości do 500 złotych. A po drugie, śmieci stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, małych dzieci, jak i dla zwierząt. Często właśnie ptaki wyjadają resztki pokarmu, który jest spleśniały i stanowi dla nich zagrożenie. Siatki, folie również są niebezpieczne dla zwierząt. Nie tylko dla ptaków, ale i dla jeży, zwierząt, które żyją w wodzie – mówi Leonard Wawrzyniak, rzecznik Straży Miejskiej w Gdyni.

W okresie od początku roku do 15 maja zebrano z plaż w Gdyni łącznie 36,82 ton odpadów, w tym:

  • 14,04 ton odpadów komunalnych,
  • 1,72 tony odpadów ulegających biodegradacji,
  • 21,06 ton odpadów szklanych.

Za funkcjonowanie plaż i kąpielisk w mieście odpowiada GCS. Już od 26 lat organizuje kąpieliska funkcjonujące latem w godzinach od 9.30 do 17.30 w czterech dzielnicach miasta: Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie. Sprzątanie piasku to zadanie firmy Delta, wybranej w drodze przetargu nieograniczonego. Wykonuje ona szereg czynności związanych z dbaniem o czystość plaż przez cały rok, za co w tym roku dostanie ponad 1,2 mln zł. Koszty sprzątania są jednak spore i rosną wraz z większą ilością opadów.

Stałymi problemami są także przewracanie pojemników oraz wyciąganie śmieci przez zwierzęta, dlatego też planowana jest systematyczna wymiana koszy na zamknięte.

sprzątanie plaży, Gdynia
Kosze na plaży w Orłowie (fot. Marek Urbaniak | gdyniasport.pl)

Kiedy są sprzątane plaże w Gdyni?

Gdyńskie kąpieliska są stale monitorowane. W ostatnim dniach, w odpowiedzi na problem zwiększonego śmiecenia, plaże są sprzątane do 7  razy w  tygodniu oraz dodatkowo w weekendy. Codziennie o porządek na nich dba 20 osób. Używają one 4 maszyn do czyszczenia oraz grabi do napowietrzania piasku. 

Na plaży Gdynia Śródmieście i w bezpośrednim jej sąsiedztwie jest 100 koszy na odpady, zaś na terenie wszystkich czterech plaż łączna liczba pojemników na śmieci wynosi 420 sztuk (Babie Doły – 60 szt., Śródmieście – 100 szt., Redłowo – 100 szt., Orłowo – 120 szt., Oksywie – 40 szt.).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama