Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Cukrowni odkryto ślady mieszkańców sprzed dwóch tysięcy lat!

Na terenie Cukrowni w Pruszczu Gdańskim znaleziono przedmioty z czasów wpływów rzymskich. Potwierdziło to hipotezę o istnieniu ludzi na tym terenie już 2 tysiące lat temu. Teren obecnie badają archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Cukrownia Pruszcz Gdański, badania archeologiczne

Autor: NDI Development

- Nabywając teren dawnej Cukrowni, zdawaliśmy sobie sprawę, że jest ona wpisana do rejestru zabytków. Oczywistym dla nas było, że w sposób szczególny będziemy traktować istniejące, historyczne zabudowania. Wiedzieliśmy również, że realizację naszej inwestycji będą musiały poprzedzić prace archeologiczne. Jako firma odpowiedzialna społecznie, badania zleciliśmy najlepszym z najlepszych, czyli specjalistom z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Nie żałujemy, bo dziś możemy być dumni, że obiekty archeologiczne o takiej wartości historycznej są w rękach profesjonalistów – mówi Jarosław Bator, prezes NDI Development.

W Cukrowni w Pruszczu Gdańskim odkryto ślady sprzed 2 tys. lat!

Firma ta jest inwestorem i to ona zleciła badania archeologiczne. Jednak zanim rozpoczęły się jakkolwiek prace teren oczyszczono, a NDI Development zapewniło sprzęt konieczny do robót ziemnych. Prace ruszyły około 1,5 roku temu. W pierwszym etapie wykonano tzw. badania sondażowe, dzięki którym rozpoznano teren przyszłej inwestycji i wybrano miejsca pod przyszłe wykopaliska.

CZYTAJ TEŻ: Dawna Cukrownia Pruszcz otwiera się dla mieszkańców 

„W trakcie prac sondażowych w sezonie 2022 odkryto łącznie 64 obiekty archeologiczne, w tym 16 inhumacyjnych, 46 ciałopalnych, bruk kamienny oraz palenisko. Wydobyte zabytki potwierdziły chronologię stanowiska na I wiek p.n.e. - III wieku n.e, czyli młodszy okres przedrzymski wiązany z ludnością tzw. kultury oksywskiej oraz okres wpływów rzymskich, kiedy na Pomorzu dominowała ludność tzw. kultury wielbarskiej, tradycyjnie wiązana z przybyłymi z północy Gotami. W połowie kwietnia 2024 rozpoczęto regularne badania archeologiczne. Do dziś zadokumentowano już łącznie 50 obiektów” - tłumaczy Ewa Adamska-Grzymała, kierownik zespołu badawczego z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Do jesieni nie będzie można wejść na teren wykopalisk. To właśnie wtedy prace się zakończą i poznamy efekty. Otwarta jest natomiast Cukroteka czyli przestrzeń kreatywna z koncertami, warsztatami, wystawami, itp.

Budowa nowego centrum Pruszcza Gdańskiego

Teren, na którym znajduje się Cukrownia, ma powierzchnię około 19 hektarów. Docelowo ma powstać tu nowe centrum Pruszcza Gdańskiego. Inwestor zapowiada, że zabytkowe obiekty zostaną poddane rewitalizacji i zyskają nowe, potrzebne mieszkańcom funkcje. Na miejscu stanie również osiedle mieszkaniowe. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć już wkrótce od strony ul. Chopina – tak, aby nie kolidowały z badaniami archeologicznymi. Inwestycja będzie powstawać etapami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama