Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trwa budowa drogi ekspresowej S6. Kiedy pojadą nią kierowcy?

Na Pomorzu trwa budowa drogi ekspresowej S6 od węzła Bożepole Wielkie w kierunku Słupska. Prace odbywają się wzdłuż Morza Bałtyckiego na pięciu odcinkach. Zgodnie z planami, cała S6 w województwie pomorskim ma być przejezdna w pierwszej połowie 2026 r.
Kliknij aby odtworzyć

Droga ekspresowa S6 ma być najważniejszą trasą na Pomorzu, która pozwoli szybko i bezpiecznie podróżować między największymi miastami północnej Polski, czyli Gdańskiem i Gdynią oraz Koszalinem i Słupskiem oraz Szczecinem. S6 pozwoli także na „drogowe połączenie” portów morskich w Świnoujściu i Szczecinie z portami trójmiejskimi. W końcu S6 będzie także połączeniem autostrady A6 w okolicach Kołbaskowa z autostradą A1 w Rusocinie.

Droga S6 na Pomorzu gotowa w 2026 roku

Jak informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad cała S6 w województwie pomorskim będzie przejezdna w pierwszej połowie 2026 r. Jej budowa podzielona jest na pięć etapów. Na odcinku prawie 10 km. rozbudowywana jest o drugą jezdnię zbudowana kilkanaście lat temu obwodnica Słupska. Dalej, przedłużeniem obwodnicy Słupska na północ będzie ponad 16-kilometrowa trasa do Bobrownik. Obecnie na tym odcinku trwają prace mostowe i drogowe, w tym budowa nasypu dla wiaduktu nad linią kolejową. 

Trzecim budowanym odcinkiem drogi S6, który będzie miał długość 13 km jest połączenie między Bobrownikami a Skórowem. Między tymi miejscowościami powstanie niebawem dwujezdniowa ekspresówka z dwoma węzłami Rzechcino i Skórowo. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykonawca prowadzi tu pierwsze prace przy obiektach inżynierskich. Jak dowiedzieliśmy się podczas wizyty na budowie tego odcinka S6, prace budowlane trwają tu prawie od roku, a ich zakończenie planowane jest na koniec 2025 roku. Roboty budowlane na ten moment wykonane są w 16 proc. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Budowa nowej obwodnicy Trójmiasta idzie pełną parą

Kolejny powstający odcinek S6 to 11 kilometrów między miejscowościami Skórowo i Leśnice. Ten odcinek przebiegać będzie głównie w sąsiedztwie obecnej Drogi Krajowej nr 6. Piątym, najdłuższym, bo 22-kilometrowym odcinkiem jest połączenie Leśnice - Bożepole Wielkie, które ominie Lębork od południa i połączy się z funkcjonującym już fragmentem S6 do węzła Gdynia Wielki Kack. Na tej trasie powstaną trzy węzły: Lębork Południe, Lębork Wschód i Łęczyce, a na funkcjonującym już węźle Bożepole Wielkie przebudowana zostanie łącznica po południowej stronie.

Połączenie z elektrownią jądrową w Choczewie

- Na Węźle Łęczyce nastąpi połączenie z drogą do pierwszej w kraju elektrowni jądrowej „Lubiatowo-Kopalino” zlokalizowanej w gminie Choczewo. Prowadzone są prace we wszystkich branżach, układana jest masa bitumiczna m.in. w rejonie węzła Bożepole Wielkie, gdzie S6 będzie przedłużeniem istniejącej Trasy Kaszubskiej. Ponadto realizowane są intensywne roboty na odcinku leśnym w rejonie Lęborka oraz na estakadzie nad linią kolejową – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

CZYTAJ TEŻ: Elektrownia atomowa na Pomorzu. Umowa projektowa podpisana

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama