Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Elektrownia atomowa na Pomorzu. Umowa projektowa podpisana

Umowę projektową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej podpisano w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Uczestnikami spotkania byli m.in. premier Mateusz Morawiecki, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz przedstawiciele firm Westinghouse i Bechtel, które będą mieć zasadniczy udział w przygotowaniu pierwszej polskiej siłowni jądrowej.
Elektrownia atomowa na Pomorzu. Umowa projektowa podpisana

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Elektrownia jądrowa na Pomorzu. Umowa projektowa podpisana

Zawarcie umowy projektowej pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce premier Mateusz Morawiecki uznał jako wydarzenie wielkiej wagi nie tylko dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, lecz również dla współpracy polsko-amerykańskiej.

- Elektrownia zostanie zbudowana we współpracy z najlepszymi amerykańskimi firmami, które mają w tej dziedzinie ogromne doświadczenie - podkreślał Mateusz Morawiecki. - Wiek XXI należy do atomu. Nie możemy ryzykować stabilności systemu energetycznego i naszej gospodarki w oparciu o niestabilne źródła energii. Jedynym czystym i sprawdzonym źródłem jest energetyka jądrowa. 

Prezes Rady Ministrów przypomniał, że z energetyki nuklearnej Polska nie mogła niestety korzystać w okresie tzw. Polski Ludowej. Władze w Moskwie zadecydowały, że polski system energetyczny będzie oparty o węgiel. Zapewnił, że nasz kraj od węgla odchodzi, taka formuła energetyki będzie utrzymana do chwili przejścia całego systemu na inne, bardziej ekologiczne źródła prądu.

- To nowy rozdział dla naszego państwa, ta współpraca ma znaczenie fundamentalne, nie tylko w kwestii bezpieczeństwa energetycznego ale bezpieczeństwa w szerokim rozumieniu tego słowa - kontynuował premier. Podkreślił, że wspólnie z firmami Westinghouse i Bechtel siłownia zostanie zaprojektowana w sprawdzonej i bezpiecznej technologii AP 1000. Budowa elektrowni da również impuls do rozwoju całej polskiej nauki. 

CZYTAJ TEŻ: Amerykanie zbudują elektrownię atomową na Pomorzu

Swoje uznanie dla decyzji polskich władz w kwestii budowy elektrowni jądrowej wyraził także Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. Obecne relacje polsko-amerykańskie określił jako bardzo bliskie.

- Stawiamy bardzo ważny krok w drodze do realizacji polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej - powiedział ambasador. - Projekty nuklearne są bardzo skomplikowane, wymagają długich procedur planowania i projektowania. To potwierdzenie naszych bardzo bliskich i trwałych kontaktów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama