Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Larry Ugwu przestaje kierować Nadbałtyckim Centrum Kultury

W Nadbałtyckim Centrum Kultury skończyła się pewna epoka. Po 20 latach z funkcją dyrektora pożegnał się Lawrence „Okey” Ugwu. Teraz czeka go zasłużona emerytura.
Lawrence „Okey” Ugwu

Autor: Bartosz Bańka | www.gdansk.pl

Dla przyjaciół, po prostu, Larry. Znany ze swojego barwnego ubioru i szerokiego uśmiechu. Człowiek, który potrafił sobie bardzo szybko zaskarbić sympatię innych. Ale przede wszystkim dyrektor, który przez 20 lat kierowania Nadbałtyckim Centrum Kultury zostawił na tej placówce własne, kulturalne znamię. 

Kim jest Larry „Okey”?

Pochodzi z Nigerii. Muzyk, poeta, pedagog, prawnik, aktor i animator kultury. Maturę zdał w Nsukka High School, a w 1978 uzyskał dyplom pedagoga w St. Cyprain’s Teacher Treaining Collage. Zanim przyjechał do Polski, pracował jako nauczyciel języka angielskiego. W Polsce ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w 1988 roku, a w 2011 uzyskał europejski dyplom konsultanta kultury. Od początku pobytu w naszym kraju związany był ze środowiskiem kultury, często powtarzając jak kultura ważna jest dla człowieka i na odwrót.

Od 2004 roku, przez dwie dekady, był dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury – samorządowej instytucji kultury założonej w Gdańsku, która promuje kulturę Pomorza w kraju i za granicą oraz prezentuje zagraniczny dorobek kulturalny, zwłaszcza krajów bałtyckich.

Ambasador tolerancji

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, żegnając go i dziękując za 20 lat pracy mówił m.in.: 

– Lawrence to także świetny ambasador swojego rodzinnego kraju – Nigerii i wyjątkowa postać również ze względu na niebanalny ubiór, którym wyróżnia się wśród dyrektorów pomorskich instytucji kultury. Cieszę się, że dane nam było współpracować i wierzę, że jeszcze nie raz usłyszymy o dokonaniach Larry'ego – pomorskiego artysty i spotkamy się na wydarzeniach z jego udziałem w naszym regionie.

Lawrence „Okey” Ugwu (fot. Bartosz Bańka | www.gdansk.pl)

Dodał też, że wiele projektów realizowanych przez NCK promuje ideę tolerancji i dialogu między kulturami świata. Larry jest najlepszym ambasadorem tych idei, a wydarzenia, które powstały w czasie, kiedy przewodził NCK, są z nami od lat.

W latach 2011-14 Larry Ugwu był członkiem Rady Fundacji Gdańska, od 2011 roku członkiem Zarządu Culture Action Europe” (Polityczna Platforma na Rzecz Kultury i Sztuki) przy Unii Europejskiej w Brukseli, od 2012 roku członkiem Rady Intercultural Europe w Brukseli, od 2016 roku członkiem Rady Fundacji Wspólnota Gdańska, a od 2019 roku członkiem Rady Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich w Gdańsku.

Pracowity muzyk...

Oprócz długiej historii kierowania Nadbałtyckim Centrum Kultury, w biografii Larry'ego znajdziemy liczne dokonania i projekty artystyczne – przede wszystkim muzyczne. Już w 1983 roku. wraz z Janem i Michałem Erszkowskimi oraz Jackiem Staniszewskim, założył w Sopocie zespół International Roots Reggae Band. Rok później, wraz z Czarkiem Hesse i Maćkiem Bednarkiem założył zespół Polish Ham, którego był wokalistą. 

Kolejne jego zespoły, to założony w 1985 roku z Tomaszem Szczecińskim Sun’s Vibration, w1996 roku Bi-afro, wykonujący muzykę eksperymentalną, będącą połączeniem muzyki afrykańskiej z europejską: afrojazz, afroreggae, jazz, styl balladowy. 

 Od 1997 roku jest liderem zespołu etnicznego Ikenga Drummers, którego ideą jest integracja kultur - muzyka etniczna, polski folk na podkładzie twórczości drugiego co do liczebności nigeryjskiego ludu Igbo (Ibo).

 W latach 1998–2008 Larry Ugwu współpracował między innymi z Tymonem Tymańskim, Leszkiem Możdżerem, Andrzejem Smolikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Przemysławem Dyakowskim, Tomaszem Łosowskim, Ireneuszem Wojtczakiem, Wojciechem Staroniewiczem, Cezarym Paciorkiem, Piotrem Maniem oraz zespołami Leszcze i Izrael

 Zajmował się również komponowaniem muzyki i pisaniem tekstów piosenek.

 ...i aktor

Występuje w musicalach, serialach, spektaklach. W 1999 roku Larry Ugwu zagrał główną rolę Huda w musicalu „Hair” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W 2001 roku na gdyńskiej scenie grał także Spodka w musicalu „Sen nocy letniej” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka i z muzyką Leszka Możdżera. W 2005 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu zagrał rolę Ogrodnika w spektaklu muzycznym o życiu Elvisa Presleya „Gorączka” dla Polskiej TV w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. W Teatrze Wybrzeże zagrał Majora w spektaklu „Fanta$y” w reżyserii Jana Klaty (2006). Występował również gościnnie w serialach telewizyjnych, takich jak m.in.: „Lokatorzy” (1999–2005), „Ranczo” (2006–2012), „Odwróceni” (2007); grał w filmach „Gwiazdka w Złotopolicach” (1999), „Segment 76” (2002), „Trzeci” (2004) czy „W stepie szerokim” (2007). Wcielił się też w jednego z mędrców w gdańskim Orszaku Trzech Króli w 2016 roku. 

Pożegnanie Larry'ego w Centrum św. Jana  (fot. Bartosz Bańka | www.gdansk.pl)

Ja zapamiętam, jak podczas gali Festiwalu Dobrego Humoru (2008 rok) rok Larry ufundował, jako juror tego festiwalu, pozaregulaminową nagrodę. Wręczył ówczesnemu posłowi Jackowi Kurskiemu błękitny melonik (symbol festiwalu) pełen malin za reżyserię teledysku pt. „Orędzie prezydenta” z cyklu Ciemny lud to kupi. Wówczas mógł stracić pracę, bo wielu radnym partii Kurskiego nie podobało się to. Ale pozostał, na szczęście.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama