Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

NATO na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia będzie Living Labem Sojuszu

Kampus Politechniki Gdańskiej będzie pierwszym na świecie Living Labem NATO – miejscem, w którym będą prezentowane najnowsze technologie i wynalazki sektora obronnego, opracowane przez naukowców i wojskowych z 32 krajów należących do Sojuszu. Co więcej, w programie NATO DIANA znalazła się konstrukcja opracowana przez naukowców PG.
podpisanie porozumienia w sprawie utworzenia na PG „Living Labu” programu NATO DIANA
Podpisanie porozumienia w sprawie utworzenia na PG „Living Labu” programu NATO DIANA. Na zdjęciu od lewej: Mateusz Rzymowski, prezes zarządu REVOBEAM, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Paweł Lulewicz, prezes zarządu PGZ Stoczni Wojennej, prof. Łukasz Kulas, naukowiec PG, inicjator utworzenia „Living Labu” na uczelni

Autor: Bartosz Bańka | PG

Głównym zadaniem stworzonego w 2023 r. przez NATO programu DIANA jest połączenie naukowców i zespołów badawczych, działających w ramach start-upów i pracujących nad nowatorskimi rozwiązaniami z obszaru tzw. głębokich technologii (ang. deep tech) – z jednostkami sektora cywilnego i obronnego. W grupie znajdują się 32 kraje należące do Sojuszu, w tym Polska. Jej udział w akceleratorze koordynuje Departament Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Za 55 mln zł z KPO PG zbuduje platformę chmurową

Efektem pierwszych kilkunastu miesięcy działania programu NATO DIANA jest wyłonienie i akceleracja [skrócenie czasu trwania zjawisk cz procesów – red.]  44 najlepszych start-up-ów na świecie (w tym jednego z Polski – REVOBEAM, utworzonego przez naukowców PG), które przez ostatnie pół roku opracowały innowacyjne rozwiązania dual-use (podwójnego zastosowania) w obszarach wskazanych przez program. Niestety, rozwiązania te trudno jest w sposób stały prezentować potencjalnym nabywcom w ramach NATO i odbywa się to np. wyłącznie podczas ćwiczeń wojskowych.

– Dotychczas korzystanie z poligonów testowych NATO DIANA było tymczasowe. Gdy testy się kończyły, sprzęt musiał być usunięty, co utrudniało prezentację technologii szerokiej grupie potencjalnych klientów z sektora cywilnego i obronnego. Wkrótce jednak się to zmieni, ponieważ pierwszym „Living Labem” programu DIANA został kampus Politechniki Gdańskiej – tłumaczy dr hab. inż. Łukasz Kulas, naukowiec PG, współautor jednego z rozwiązań w programie oraz inicjator utworzenia „Living Labu” na PG.

Kampus PG. Pierwsze konstrukcje już w sierpniu

Na terenie kampusu PG – głównie na otwartej przestrzeni, ale też w laboratoriach i specjalnie przygotowanych pomieszczeniach – wkrótce zainstalowanych zostanie 21 z 44 rozwiązań opracowanych w ramach programu NATO DIANA, a w przyszłości dołączane będą kolejne.

Politechniczny „Living Lab” umożliwi utworzenie stałych instalacji dla technologii i konstrukcji, na czym skorzysta nie tylko sektor obronny, ale też firmy cywilne, np. z branży morskiej. Każda instalacja będzie prezentowana przez wykwalifikowany personel i zostanie przygotowana tak, aby odzwierciedlała praktyczny scenariusz użytkownika końcowego. 

Wszystkie konstrukcje będą dostępne dla gości ze wszystkich krajów NATO oraz Ukrainy. Pierwsze konstrukcje pojawią się na kampusie uczelni prawdopodobnie już w sierpniu.

Porozumienie w sprawie utworzenia „Living Labu” na PG podpisały w czwartek, 4 lipca 2024 r. władze Politechniki Gdańskiej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej – Stoczni Wojennej. 

– Ta umowa jest dla nas potwierdzeniem, że Politechnika Gdańska jest ważnym partnerem władz państwowych w sektorze obronności i bezpieczeństwa Polski – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Jesteśmy dumni, że to właśnie na PG powstanie pierwszy polski „Living Lab” programu NATO DIANA. Umożliwi to Polskim Siłom Zbrojnym oraz ich odpowiednikom z innych krajów NATO szybką ocenę i zakup najbardziej obiecujących rozwiązań od innowatorów z programu DIANA.

NATO na PG. Co pojawi się na kampusie?

Szczególnie istotnym elementem „Living Labu” z punktu widzenia Politechniki Gdańskiej będzie projekt bezzałogowej, autonomicznej łodzi-drona, służącej m.in. patrolowaniu i wykrywaniu zagrożeń morskiej infrastruktury krytycznej – takiej jak np. morskie farmy wiatrowe, które mają wkrótce powstać na polskich wodach Bałtyku. Łódź powstanie na bazie projektu utworzonego wcześniej na PG konstrukcji „Hornet”, której twórcami byli naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG pracujący w zespole prof. Kulasa.

PRZECZYTAJ TEŻ: ORP Wicher powstaje w PGZ Stoczni Wojennej

– Ten projekt jest doskonałym przykładem synergii wiedzy, doświadczenia i potencjału partnerów umowy – podkreślał Paweł Lulewicz, prezes zarządu PGZ Stoczni Wojennej. – Mamy nadzieję, że pierwsze efekty tej współpracy będzie można podziwiać już w trakcie wrześniowego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

– W trakcie prac nad łodzią „Hornet” w ramach międzynarodowych projektów PG stworzyła m.in. oryginalne rozwiązania zwiększania świadomości sytuacyjnej z wykorzystanie kamer i LIDARów oraz technologie niezawodnej komunikacji bezprzewodowej, odporne na ataki zagłuszające typu „jamming” – tłumaczy prof. Kulas. – Bardzo mnie cieszy, że nasze technologie stanowiące efekt wieloletnich prac wkrótce trafią do polskich firm.

W ramach czwartkowej uroczystości PG, PGZ i start-up REVOBEAM, stworzony przez prof. Kulasa i mgr inż. Mateusza Rzymowskiego (WETI PG) w celu komercjalizacji anten inteligentnych opracowanych na PG, podpisały umowę o współpracy na rzecz dalszego rozwijania projektu, którego partnerami będą również firmy Cree Yacht i Mobile Monitoring.

Testy systemu niezawodnej komunikacji z dronami. System oparty na antenach inteligentnych opracowanych w PG (fot. mat. REVOBEAM)

Co jeszcze znajdzie się w „Living Labie” NATO DIANA na Politechnice Gdańskiej:

  • miniaturowe skalowalne ogniwa paliwowe, 
  • autonomiczny dron podwodny,
  • systemy identyfikacji dronów, 
  • mobilne urządzenia pozwalające na pozyskiwanie energii z wiatru czy fal morskich, 
  • systemy dla zwiększania odporności infrastruktury krytycznej na cyberataki, 
  • urządzenia do komunikacji za pomocą łączy laserowych na duże odległości, 
  • systemy sensorów dla ochrony perymetrycznej, 
  • urządzenia pozwalające pojazdom lądowym na nawigowanie w przypadku zagłuszania GPS 
  • oraz systemy komunikacyjne dla dronów odporne na celowe zagłuszanie komunikacji.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama