Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Za 55 mln zł z KPO PG zbuduje platformę chmurową

Politechnika Gdańska utworzy chmurową platformę do wytwarzania uniwersalnych usług inteligentnych, stosowanych w różnych obszarach sektora publicznego, m.in. w wymiarze sprawiedliwości, ochronie zdrowia i oświacie. Prawie 55 mln zł na realizację tego projektu PG, jako jedyna uczelnia, pozyskała z konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach środków Krajowego Planu Odbudowy.
Za 55 mln zł z KPO PG zbuduje platformę chmurową
Politechnika Gdańska razem z kilkoma firmami utworzy platformę chmurową, wspomagającą cyfryzację sektora publicznego

Autor: Fot. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji oraz Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji otworzyli w Warszawie konferencję, rozpoczynającą realizację czterech projektów z zakresu infrastruktury i technologii chmurowych wybranych w konkursie KPO IPCEI CIS. Wszystkie te projekty Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Dla Pomorza to bardzo ważna informacja - jedyną polską uczelnią wśród  beneficjentów konkursu KPO IPCEI CIS jest Politechnika Gdańska i  jej  projekt „Chmurowa platforma (CAISE – Cloud Artificial Intelligence Service Engineering) do wytwarzania uniwersalnych usług inteligentnych dla różnych obszarów zastosowań”. 

Politechnika Gdańska otrzyma na prace w tym projekcie dofinansowanie w wysokości prawie 55 mln zł.

Ten innowacyjny projekt ma przyczynić się do wypracowania rozwiązań wspierających rozwój krajowej gospodarki cyfrowej, ale i do zwiększania konkurencyjności w tym obszarze z perspektywy europejskiej. Dzięki środkom z KPO oraz własnemu potencjałowi, Politechnika Gdańska będzie miała szansę odegrać znaczącą rolę w dążeniu do tego celu. Przed naszą uczelnią otwierają się nowe możliwości współpracy z firmami i uczelniami z Polski i innych krajów Europy - tłumaczy prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej 

Platforma CAISE zostanie posadowiona w rozwijanej od kilku lat chmurze obliczeniowej TASKcloud funkcjonującej w CI TASK, która zostanie wzbogacona o kolejne otwarte oprogramowania, tworząc środowisko wspomagające wytwarzanie inteligentnych usług i aplikacji chmurowych. 

Projekt integruje kilka kluczowych technologii: 

  • obliczeń wielkiej skali, 
  • chmury obliczeniowej, 
  • danych o wielkich rozmiarach 
  • oraz sztucznej inteligencji, w tym metod głębokiego uczenia maszynowego.

Większa cyfryzacja sektora publicznego

Platforma CAISE będzie realizowana przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz CI TASK PG i oferować będzie, wytworzone na niej, nowe kategorie usług chmurowych związanych z przetwarzaniem dokumentów, m.in. interpretacja notatki służbowej w celu podjęcia właściwych decyzji, obróbka obrazów dostępnych w formacie DICOM dla rozpoznawania wybranych problemów medycznych czy dokumentów hybrydowych złożonych z opisów tekstowych i obrazów, przykładowo automatyczna analiza struktury strony książki.

Takie zintegrowane podejście zostanie wykorzystane do analizy treści dokumentów cyfrowych wykorzystywanych w publicznej działalności, w takich sektorach jak wymiar sprawiedliwości, służba zdrowia czy oświata i przyczyni się do dalszej cyfryzacji tych sektorów oraz usprawnienie ich działalności - mówi prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk, kierownik projektu

PG zakłada współpracę z czterema firmami zagranicznymi w zakresie tworzenia rozwiązań multicloud oraz trzema polskimi, których zadaniem będzie pełna weryfikacja funkcjonowania platformy. Dzięki tej współpracy, uzyskane zostaną rzeczywiste dane sektorowe do uczenia maszynowego oraz rozpatrzone konkretne przypadki użycia, przy pomocy których przetestowane zostanie kompleksowe działanie platformy. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Na Politechnice Gdańskiej powstaje superserwerownia i superkomputer

Funkcjonowanie tej platformy ma przyczynić się do rozwoju nie tylko krajowej gospodarki cyfrowej w obszarze działalności publicznej, ale pozwolić też na dalszą transformację cyfrową w tych sektorach UE.

Dzięki Centrum Kompetencji  STOS 

– Rolę nie do przecenienia w realizacji projektu CAISE odgrywać będzie unikatowa w skali kraju infrastruktura Centrum Kompetencji STOS – dodaje Mariusz Miler, kanclerz Politechniki Gdańskiej

Centrum Kompetencji STOS zostało otwarte w wiosną 2023 r. To jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. Kluczowym elementem kompleksu jest ukryta pod ziemią serwerownia zawierająca siedem komór. To właśnie tam znajduje się superkomputer Politechniki Gdańskiej – Kraken. Powstanie centrum to jedna z największych i najważniejszych inwestycji Politechniki Gdańskiej w ostatnich latach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama