Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trwa liczenie bocianów. Bociany białe w Gniewie pod okiem kamery

Trwa ogólnopolska akcja liczenia bocianich gniazd. Tylko w gminie Gniew udało się łącznie zaobrączkować 32 młode bociany. Teraz liczone są boćki w okolicy Trójmiasta.
bociany, Gniew

Autor: Heliantus Gniew

W gminie Gniew bocianie „domostwa” od wielu lat otaczane są opieką. Te najbardziej znane ptaki mają nawet swoje imiona: Gniewko i Wisełka. Chociaż bociany nie posiadają obrączek umożliwiających ich identyfikację, to członkowie Eko-Centrum Heliantus mogą z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że przynajmniej jeden z ptaków – Gniewko zasiedla komin piekarni od co najmniej 7 lat. W tym roku bociania para ponownie pojawiła się w swoim „domku”. 

– W ubiegłym roku Gniewko i Wisełka nie doczekali się potomstwa, ale tym razem w gnieździe pojawił się młody bociek – mówi Łukasz Ogonowski, kierownik EKC Heliantus w Gniewie. - Początkowo zapowiadało się, że młodych będzie więcej. W gnieździe zauważyliśmy na pewno trzy jaja, ale raczej były tam cztery. Ostatecznie mogliśmy obserwować ptasią parę z jednym młodym. Zazwyczaj, młode bociany były gotowe do wylotu z gniazda około połowy lipca. Teraz może tak się stać lata dzień. Dobrze, że udało się już ptaka zaobrączkować.

Spis bocianów co 10 lat

W akcję liczenia bocianów gmina Gniew włącza się od dawna. Dzięki specjalnie zamontowanej kamerze skierowanej na ptasie gniazdo znajdujące się na czynnym kominie gniewskiej piekarni miłośnicy skrzydlatych przyjaciół z całego świata mogą podglądać Gniewka i Wisełkę TUTAJ.

Spis bociana białego odbywa się co 10 lat i obejmuje cały obszar występowania tego gatunku (Europa, Azja i Afryka Północna). Zebrane dane z Polski zestawione z wynikami w innych krajów pozwolą na ocenę stanu populacji bociana białego w całym areale tego gatunku. W Polsce Spis odbywa się między 1 a 15 lipca 2024 r. czyli w okresie, kiedy młode bociany stoją już na gnieździe, ale jeszcze z niego nie odlatują. To umożliwia nie tylko policzenie ile jest par lęgowych na danym terenie, ale również ile odchowały młodych.

Podstawową jednostką terytorialną spisu jest gmina i każda zgłaszająca się osoba do spisu deklaruje skontrolowanie przynajmniej jednej gminy. Uczestnicy spisu będą rejestrować wszystkie gniazda bocianie oraz określać kategorię ich zajęcia.

W tym roku to już 8. Międzynarodowy Spis Bociana Białego w Polsce. W gminie Gniew bociany obrączkowały Daria Podobajew i Katarzyna Pilarska

– Udało się łącznie zaobrączkować 32 młode bociany – mówi Łukasz Ogonowski. – W rekordowym gnieździe przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Polskim Gronowie były cztery młode. Warto zauważyć, że akcję obrączkowania bocianów białych na Pomorzu wspiera koncern Energa. Z kolei pisklaka bociana z komina piekarni w Gniewie udało się zaobrączkować dzięki wsparciu niezawodnego OSP w Gniewie. Dzięki obrączkom możemy śledzić losy pojedynczych ptaków. 

Zespół obrączkarski znakuje tegoroczne pisklaki za pomocą metalowych i kolorowych obrączek z indywidualnymi numerami. W ubiegłym roku w całej gminie zajętych było od 40 do 45 gniazd. Niestety, w skali kraju od dłuższego czasu obserwuje się spadek liczebności bocianów. Jakie będą ostateczne wyniki liczenia bocianów dopiero będzie wiadomo po zakończeniu akcji.

Gniazda pełne folii

Jak mówi Łukasz Ogonowski, gniewskie bociany znoszą do gniazda odpady, co nie jest typową cechą tego gatunku. Podgląd życia ptaków poprzez kamery monitoringu pozwala zobaczyć poza gałązkami i darnią również foliowe torebki, skrawki materiału i rękawice ochronne, które bociany z upodobaniem umieszczają jako wyściółkę.

– To jest bardzo niebezpieczne dla ptaków i tych dorosłych i piskląt – podkreśla Łukasz Ogonowski. – Bociany mogą zaplątać się w syntetyczne tkaniny lub połknąć niestrawne fragmenty opakowań, co może doprowadzić nie tylko do zatruć, ale i nawet do śmierci ptaków

Jeżeli ktoś interesuje się jakimś konkretnym boćkiem i udało mu się odczytać z jego obrączki indywidualny numer ptaka, to może skontaktować się z polską centralą obrączkarską i uzyskać informację na temat historii tego osobnika.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mar 07.07.2024 14:45
Linl nie działa

Reklama
Reklama
Reklama