Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Terytorialsi 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej już po przysiędze. Zobacz zdjęcia!

68 żołnierzy z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło na terenie 52. Batalionu Remontowego w Czarnem uroczystą przysięgę wojskową. Wcześniej przeszli 16-dniowe szkolenie w ramach projektu Wakacje z WOT, które odbywają się każdego roku od czerwca do września.
terytorialsi 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. przysięga, Czarne 2024
Na terenie 52. Batalionu Remontowego w Czarnem 68 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową

Autor: Olek Knitter | Zawsze Pomorze

Na terenie 52. Batalionu Remontowego w Czarnem 68 żołnierzy – w obecności swoich bliskich – złożyło w niedzielę, 7 lipca przysięgę wojskową i stało się pełnoprawnymi terytorialsami, a więc żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Wcześniej przeszli 16-dniowe szkolenie w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Jak tłumaczy nam oficer prasowy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Tomasz Klucznik, Wakacje z WOT dedykowane są przede wszystkim do uczniów, studentów, czy też nauczycieli, którzy chcą i mogą wykorzystać właśnie okres wakacji, by wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnych. Ale okazało się, że „rękawice podjęli” również przedstawiciele innych zawodów. I również przebrnęli przez obligatoryjne szkolenie.

terytorialsi 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. przysięga, Czarne 2024

– Wśród 68 żołnierzy, którzy złożyli dziś przysięgę, mamy cały przekrój naszego społeczeństwa. Są to osoby w wieku od 18. do 60 .roku życia z województwa pomorskiego, ale też mieszkające blisko Czarnego w sąsiednim województwie zachodniopomorskim. Oprócz uczniów i studentów są m.in. przedsiębiorcy, dyrektorzy instytucji, a nawet panią archeolog, bo w tej grupie mamy też 14 kobiet – mówi kpt. Tomasz Klucznik

Uroczysta przysięga WOT w Czarnem

– Wypowiedzenie słów roty przysięgi to jeden z najważniejszych momentów w karierze każdego żołnierza, po którym staniecie się pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego. Pamiętajcie, że przysięga wojskowa to zobowiązanie wobec ojczyzny, lokalnej społeczności i bliskich. Przyjdą takie dni, że będziemy potrzebowali waszego wsparcia – mówił na chwilę przed uroczystym ślubowaniem do nowych żołnierzy dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej kmdr Tomasz Laskowski.

Wszyscy nowi żołnierze zostaną przydzieleni do pododdziałów stacjonujących na terenie całego województwa – jak najbliżej miejsca zamieszkania.

– Zostałem żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej z dwóch najważniejszych powodów – pierwszy to patriotyzm, a drugi to chęć zmiany stylu życia. To szkolenie było bardzo ciężkie, wymagające, ale zaraz bardzo ciekawe i interesujące. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy i teraz swoją przyszłość łączę właśnie z wojskiem – mówi nam szeregowy Wojciech z Tczewa (na prośbę wojska nie publikujemy nazwisk żołnierzy).

– Myślałam o podjęciu tej decyzji od dobrych trzech lat. Chciałam spróbować swoich sił, zostać żołnierzem i służyć Polsce. Cieszę się, że udało się przetrwać szkolenie i aż żal opuszczać to miejsce i te osoby. W głowie pozostaną jednak same dobre wspomnienia. Planuję swoją przyszłość z wojskiem, ale czas pokaże jak się to wszystko ułoży – powiedziała nam po przysiędze szeregowa Martyna z Człuchowa.

Chętni, by zostać żołnierzami WOT, nadal mogą się zgłaszać

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju przeciwdziałają skutkom sytuacji kryzysowych i klęskom żywiołowym, a także wspierają i uzupełniają działania służb ratowniczych.

Chętni „posmakować” wojska mogą zgłosić się na drugą turę Wakacji z WOT, która w 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej planowana jest na wrzesień.

PRZECZYTAJ TEŻ: Żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej usłyszał zarzuty. Podczas ćwiczeń zgubił karabin

– Zachęcamy do kontaktu z Wojskowymi Centrami Rekrutacji lub też skontaktować się z rekruterami WOT, których znaleźć można na stronie internetowej – mówi kpt. Tomasz Klucznik, podkreślając, że wstąpienie w szeregi wojsk terytorialnych nie wiąże się z rezygnacją lub zmianą pracy. – Wojska Obrony Terytorialnej zostały dedykowane dla osób, które nie chcą łączyć się zawodowo z wojskiem na pełen etat. Nadal bowiem mogą realizować się oni w swoim zawodzie, a jedynie muszą uczestniczyć raz w miesiącu w weekendowym szkoleniu. Plan takich szkoleń ustalony jest na cały rok, więc można sobie to wszystko dopasować – dodaje kpt. Tomasz Klucznik.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bacaglaca 11.07.2024 18:16
Ostatni sprawdzian w wawie pokazał co ci przebierańcy są warci.mam za sobą 29 lat munduru i każdego z tych terytorialsów wciągam nosem tyle są warci

MichMED 11.07.2024 14:48
WOT.... już mieli swoją kompromitację na jednych ćwiczeniach z cywilami....jeśli mają wszyscy taką skuteczność.....

Reklama
Reklama
Reklama