Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk: Wodowanie statku rybackiego w stoczni Karstensen

Już drugi statek zwodowany został w lipcu w Karstensen Shipyard Poland w Gdańsku. To nowoczesna jednostka rybacka Herøyhav. Z Gdańska będzie przeholowana do duńskiego portu Skagen, gdzie zostanie uzupełnione jej wyposażenie. Następnie odbierze ją norweski armator.
Kliknij aby odtworzyć

Pierwszym statkiem „lipcowym” w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdańsku była jednostka rybacka Vigilant, budowana dla armatora szkockiego Lunar Fishing, z przeznaczeniem do połowów na Morzu Północnym. To stosunkowo niewielki statek o pojemności 520 GT i długości kadłuba 36 m, dlatego został przeniesiony z nabrzeża stoczni na wodę z użyciem dźwigów pływających.

Wodowanie statku rybackiego w Karstensen Shipyard Poland w Gdańsku

Inne – bardziej tradycyjne – wodowanie miało miejsce w przypadku trawlera Herøyhav, budowanego na zamówienie armatora norweskiego. Ten statek zszedł na wodę w piątek, 5 lipca z pochylni wzdłużnej B1. Bardziej widowiskowe jest tylko boczne wodowanie statków.

wodowanie, Karstensen Shipyard Poland, Gdańsk 2024

Herøyhav to nowoczesna jednostka połowowa o pojemności 3200 GT i długości kadłuba 75 m. Dysponować będzie zbiornikiem o pojemności blisko 2500 m sześc. z chłodzoną wodą morską do przechowywania złowionych ryb, zachowujących dzięki temu świeżość.

Z gdańskiej stoczni trawler zostanie przeholowany do Skagen, gdzie znajduje się macierzysty zakład Karstensen Shipyard. Firma buduje kadłuby statków w Gdańsku, częściowo je wyposaża, natomiast końcowe prace prowadzi już w Skagen. Tam również jednostki przechodzą procedurę odbioru przez zamawiających.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama