Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Naukowcy PG szukają sposobów na usuwanie „wiecznych chemikaliów”

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej szukają nowych sposobów na zwalczanie zanieczyszczeń, które występują między innymi w Bałtyku. Dołączyli do międzynarodowego projektu LIMIT, skupiającego badaczy z krajów nadbałtyckich
badania, Politechnika Gdańska

Autor: Politechnika Gdańska

Zmywanie Bałtyku

W ramach projektu LIMIT naukowcy z Szwecji (Uniwersytet w Lund – lider projektu), Danii, Litwy i Polski mają za zadanie odkrywać nowe sposoby na usuwanie tzw. wiecznych chemikaliów (Forever Chemicals). To odpadowe chemikalia, pochodzące z produktów przemysłowych oraz konsumenckich (kosmetyki, tekstylia, opakowania plastikowe itd.). Skąd nazwa „wieczne chemikalia"? Nazywane są tak ze względu na to, że nie ulegają  rozkładowi w wodzie. Jak tłumaczy dr inż. Małgorzata Szopińska, kierownik projektu na Politechnice Gdańskiej, związki te są niebezpieczne dla zdrowia, i pojawiają się w wodzie i ściekach wraz z zużytą wodą i spływami z terenów przemysłowych.

Koncepcje technologiczne, które są w obrębie zainteresowania prac badawczych i wdrożeniowych w ramach projektu LIMIT to nowe zaawansowane technologie oczyszczania ścieków, wykorzystujące promieniowanie UV, utlenianie elektrochemiczne oraz właściwości wody w stanie nadkrytycznym

dr inż. Małgorzata Szopińska / kierownik projektu na Politechnice Gdańskiej

Badacze z Politechniki Gdańskiej skupiają się na rozwoju technologii usuwania mikrozanieczyszczeń z wykorzystaniem elektrolitycznego ich utleniania, które może prowadzić do poprawy ich biodegradowlaności lub całkowitej mineralizacji. 

– Istotnym aspektem jest również redukcja toksyczności zanieczyszczonej wody – tłumaczy dr inż. Małgorzata Szopińska. – Aby minimalizować ślad węglowy i efektywnie wykorzystywać zasoby środowiska, projekt przewiduje również użycie systemów opartych na granulowanym węglu aktywnym i żywicach jonowymiennych.

Eksperymenty w ramach LIMIT

Dzięki projektowi  LIMIT zespół badaczy przeprowadził już wiele eksperymentów, i stworzył nowe sposoby na neutralizację wiecznych chemikaliów. Do oczyszczania ścieków mogą być użyte lampy UV, utlenianie elektrochemiczne oraz eksperymenty z właściwościami wody w stanie nadkrytycznym. 

W ramach projektu wybrane technologie zostaną przetestowane w pełnej skali technicznej na stacji prototypowej firmy ULTRAAQUA w Korsør w Danii, gdzie oczyszczane będą wody opadowe z terenów skażonych. 

W czerwcu na Politechnice Gdańskiej odbyło się już jedno ze spotkań zespołu badawczego i partnerów stowarzyszonych projektu „LIMIT”, podczas którego omówione zostały następne koncepcje technologiczne. Naukowcy byli m.in. w  Oczyszczalni Ścieków „Dębogórze” w Gdyni, gdzie wdrożono nowe technologie oczyszczania ścieków. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama