Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zmiany w SKM w Trójmieście. Odwołano zarząd, będzie nowy prezes

Eugeniusz Manikowski od 11 lipca tymczasowo pełnić będzie funkcję prezesa PKP Szybka Kolej Miejska. Rada Nadzorcza spółki PKP SKM w Trójmieście odwołała z zarządu prezesa Macieja Lignowskiego i Jarosława Kożyczkowskiego, dyrektora ds. finansowych.
Eugeniusz Manikowski

Autor: PKP SKM Trójmiasto

Poza odwołaniem dotychczasowego prezesa i dyrektora ds. finansowych, rada nadzorcza spółki podjęła również uchwałę o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska prezesa i członka zarządu spółki.

Zmiany w zarządzie PKP SKM w Trójmieście

Jak podkreślają w PKP, zmiany w składzie zarządu trójmiejskiej spółki przewozowej „mają na celu intensyfikację procesu przygotowania spółki do jej usamorządowienia oraz wzmocnienia jej potencjału taborowego i organizacyjnego przed czekającymi ją postępowaniami przetargowymi na realizację przewozów pasażerskich w województwie pomorskim”.

Proces usamorządowienia trójmiejskiej SKM-ki rozpoczął się przed 16 laty. Do tej pory ok. 34 proc. udziałów w spółce objęły: Gdańsk (12,47 proc.), województwo pomorskie (10,1 proc.), Gdynia (7,60 proc.), Sopot (2,08 proc.),  Rumia (0,58 proc.) oraz  Pruszcz Gdański (1,19 proc). Pozostałe udziały nadal posiadają PKP.

Rada Nadzorcza zdecydowała o ogłoszeniu konkursu na stanowisko prezesa i członka zarządu spółki. Do jego rozstrzygnięcia obowiązki prezesa PKP SKM będzie pełnił od 11 lipca 2024 r. Eugeniusz Manikowski.

Kim jest Eugeniusz Manikowski?

Eugeniusz Manikowski  pracę na kolei rozpoczął w 1984 roku. Jest absolwentem Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, a także studiów podyplomowych „Zamówienia publiczne” na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego oraz MBA Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu.  Odpowiedzialny był m.in. za organizowanie i zarządzanie procesem technologicznym pracy stacji rozrządowej, prowadzenie ruchu pociągów i nadzór nad pracą Stacji Rejonowej w Tczewie. W latach 1993-1998 pracował w Północnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Gdańsku, a następnie do 2002 roku w Pomorskim Zakładzie Przewozów Regionalnych w Gdyni. W latach 2002-2024 zatrudniony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, gdzie m.in. jako zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury ds. Transportu odpowiadał za kierowanie zadaniami związanymi z planowaniem strategicznym i rozwojem systemu transportu publicznego w województwie pomorskim. Od 2021 roku zasiada w Radzie Nadzorczej Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, pełniąc stanowisko przewodniczącego Rady.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
lis szefem kurnika 13.07.2024 10:40
To główny sprawca komunikacyjnych problemów Pomorza i sprawny wykonawca represyjnej wobec SKM polityki samorządu. No ale tuskowemu "delfinowi" trzeba było zejść z drogi kariery... Nie matura a chęć szczera...

bardzo zły kierunek... 11.07.2024 18:47
Samorząd nie potrafi współpracować z podmiotami gospodarczymi i usiłuje przyjmować dominującą pozycję. To nie da dobrych rezultatów. Kolejne powielanie wzorca BMW. Samorządowcom własne firmy przewozowe są potrzebne jedynie do fotografii na tle nowych, koszmarnie drogich zabawek... Patrz Adamowicz... Lubił na tle autobusu i samolotu. To dziedzictwo się rozlewa...

TKM 11.07.2024 00:14
Czyli wszystko pod siebie...

Reklama
Reklama
Reklama