Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Burza nad Pomorzem! 288 interwencji. Jedna osoba nie żyje

Pogoda szalała nad Pomorskiem. Do straży pożarnej wciąż przybywały nowe zgłoszenia o pomoc. Ewakuowano obozy harcerskie, strażacy wyjeżdżali do powalonych drzew i zalanych dróg. W czwartek, 10 lipca do godz. 21 interweniowali 288 razy. W Gdyni Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ściągnęła z wody kilka jednostek żaglowych z dziećmi na pokładzie. Nadal trwają poszukiwania jednej osoby w Tuchomiu, strażacy namierzyli ciało człowieka.
burza, Pomorze
Skutki burzy, która przeszła nad Pomorzem

Autor: Facebook | Państwowa Straż Pożarna

Aktualizacja, godz. 11:55

Strażacy otrzymali informację, ze w pobliżu wcześniej zlokalizowanego i wyciągniętego rowerka wodnego grupa sonarowa namierzyła cień przypominający sylwetkę człowieka.

– Miejsce zostało sprawdzone przez SGRW-N – faktycznie, okazało się, że to ciało człowieka, w tej chwili jest ono wydobywane na brzeg – podał kpt. Jakub Friedenberger z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Aktualizacja, godz. 11:30

Na Jeziorze Tuchomskim trwają poszukiwania zaginionego nastolatka.

– Na miejsce dotarła SGRW-N z Olsztyna. Ponadto w działania są zaangażowani SGS Kościerzyna i OSP Ostrzyce z sonarem. Zlokalizowano i wyciągnięto na brzeg jeden z rowerków wodnych, nie było konieczności nurkowania, żeby go wyciągnąć – poinformował kpt. Jakub Friedenberger z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Aktualizacja, 11 lipca, godz. 10:30

Dzisiaj Policja kontynuuje poszukiwania osoby zaginionej w jeziorze w Tuchomiu. Ze strony PSP do pomocy na ten moment: SGRW-N Olsztyn – poinformował kpt. Jakub Friedenberger z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Aktualizacja, godz. 21:00

Strażacy na Pomorzu interweniowali 288 razy.

Aktualizacja, godz. 20:15

Do ewakuowanych obozów harcerskich dołączył ten w Kątach Rybackich w powiecie nowodworskim. Ewakuowanych zostało 90 osób. W wyniku wichury drzewo runęło na stołówkę obozu. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. W działaniach uczestniczą trzy zastępy straży pożarnej. Obozowisko przeniesiono do szkoły w Sztutowie.

Na godz. 20.00 w całym kraju jest już łącznie ponad 1000 zdarzeń atmosferycznych. W województwie pomorskim liczba zdarzeń wzrosła do 278. Najwięcej interwencji jest w województwach: wielkopolskim (553), zachodniopomorskim (362) i kujawsko-pomorskim (296).

Wcześniej pisaliśmy: Ewakuacje obozów harcerskich na Pomorzu 

Zgłoszenia, jakie docierają do Stanowiska Kierowania Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, sypią się jak z rękawa. W krótkim czasie odnotowano już 258 zdarzeń związanych z sytuacją meteorologiczną.

  • Obóz harcerski znad jeziora Gałęzów w powiecie słupskim ewakuował się do szkoły w Niepoględziu. Dotyczyło to 133 osób. 
  • Straż pożarna w Wejherowie otrzymała informację o ewakuacji obozu harcerskiego ZHP Rumia z miejscowości Potęgowo w gminie Linia. 176 osób zostało ewakuowanych autobusem do szkoły w Strzepczu. 
  • Z kolei obóz harcerski z nad jeziora Kałębie w powiecie starogardzkim ewakuował się do szkoły w Osieku (69 osób). 
  • Kolejne obozy harcerskie ewakuowały się z miejscowości Pelplin, Czernica, Brusy do świetlic i szkół – łącznie 424 osoby. Także harcerze obozujący w Golubiu w powiecie kartuskim ewakuowali swoje obozowisko do szkoły w tej miejscowości (89 osób). 
skutki burzy nad Pomorzem
Strażacy usuwają skutki burzy, która przeszła nad Pomorzem (fot. Facebook | Państwowa Straż Pożarna)

Ewakuacja w Tuchomiu

Chwile grozy przeżywali turyści w Tuchomiu w powiecie kartuskim7 . O godz. 17:44, przy ul. Spacerowej 63, wiatr zatopił 2 rowery wodne. 9 osób znalazło się w wodzie, nie mogły wyjść. Na ratunek pojechało 9 zastępów straży pożarnej. 

– Aktualnie 8 osób jest już na brzegu, a jedna niepełnoletnia nadal jest poszukiwana – informuje kpt. Jakub Friedenberger z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

W tym samym czasie w miejscowości Głodowo w powiecie kościerskim druh z miejscowej strażnicy został rażony piorunem podczas prowadzonych działań. Usuwano wiatrołom. Strażak jest przytomny, zadysponowano Zespół Ratownictwa Medycznego.

– W Gdyni MSPiR ściągnęła z wody prawdopodobnie 8 jednostek żaglowych żaglowych z dziećmi i trenerem – dodaje kpt. Friedenberger. – W Marinie Gdynia dwa zastępy PSP pomagają przejąć poszkodowanych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama