Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Nagrody Prezydenta Starogardu rozdane. Wręczono też medale za zasługi dla miasta

Męski Chór Kościelny przy parafii pw. św. Mateusza, stowarzyszenie motocyklowe Moto Kociewie Stg oraz Medpharma SA – to laureaci głównych Wierzyczanek w kategoriach – odpowiednio – kultura, inicjatywy społeczne i gospodarka. Prezydent Starogardu przyznał również dwie honorowe Wierzyczanki. Ich laureatami zostali: Jan Brdak oraz Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług Biuro Rejonowe w Starogardzie Gdańskim.
Nominowani i laureaci tegorocznych nagród prezydenta Starogardu Gdańskiego (fot. Krystyna Paszkowska | Zawsze Pomorze)

Wyłonienie przez komisję dokonującą oceny kandydatur zgłoszonych do nagrody prezydenta okazało się nie lada wyzwaniem. Praktycznie, każdy z nominowanych zasługiwał na Wierzyczankę. Trzeba jednak było wybrać w każdej z kategorii jednego laureata. Ostateczne zdanie należało do Janusza Stankowiaka, prezydenta Starogardu.

Zanim jednak przystąpiono do wręczenia nagród głos zabrał prezydent Janusz Stankowiak, pzrywołując wydarzenia sprzed 102 lat. - Dzisiaj pochodzimy nasze urodziny – mówił prezydent. - Dokładnie 102 lata temu bohaterska armia gen. Józefa Hallera, zwana błękitną armią, wkroczyła do naszego miasta. Wojsko było witane jak bohaterowie. Dziś inaczej rozumiemy słowo bohater. Mamy takich bohaterów wśród nas. Mijamy ich na ulicy, w sklepie, w biurze. Często nie wiemy, że to właśnie oni tworzą współczesny nowy potencjał naszego miasta w różnych sferach: w sferze kultury, w sferze niezwykle ważnej gospodarki, czy w sferze inicjatyw społecznych. Dzisiaj właśnie im oddajemy hołd. Możemy zobaczyć ich na tej scenie. Ale pamiętajmy również o tych, którzy dzisiaj nie są nominowani do nagrody Wierzyczanki. Pamiętajmy o tych, którzy co dzień swoją pracą, swoim talentem, swoim zaangażowaniem tworzą potencjał naszego miasta. Miasta, z którego możemy być dumni.

Prezydent Stankowiak odniósł się również do niedawno rozegranej tragedii w Starogardzie. - Mimo, że urodziny to czas weselny, czas radości, ja dzisiaj muszę powiedzieć jedno przykre, trudne zdanie – mówił do zgromadzonych włodarz Starogardu. - Wiem, że na tej scenie, za 20 lat nie stanie pewna mała dziewczynka. Tragedia, która dotknęła nasze miasto Starogard – 2-miesięczna Maja – jest dla mnie osobistą tragedią. Proszę o chwilę ciszy za tę dziewczynkę...

Prowadzący galę Sławomir Siezieniewski przypomniał zgromadzonym, że w parku znajduje się pomnik tytułowej Wierzyczanki. - W tym roku statuetka Wierzyczanki zyskała nowe, szlachetne oblicze – mówił prowadzący. - Autorem i wykonawcą projektu jest utalentowany lokalny rzeźbiarz – Piotr Tyborski, który jest dzisiaj z nami.

Nagrody Prezydenta Miasta – Wierzyczanki przyznawane są już od 23 lat . Jej laureatami zawsze są osoby i instytucje, które w sposób szczególny zasłużyły się dla miasta w dziedzinie kultury, gospodarki i inicjatyw społecznych. Jak to wyglądało w tym roku? Pod ocenę poddane zostały osiągnięcia dokonane w 2021 roku.

W dziedzinie kultury nominację do Wierzyczanek uzyskali: Martyna Pazera, Zbigniew Potocki, Kamila Froelke, Męski Chór Kościelny przy parafii św. Mateusza, Edyta Lichy, zespół wokalny Amoroso oraz Marek Biegalski. Nagroda prezydenta trafiła do rąk przedstawiciela Męskiego Chóru Kościelnego. Złoty laureat w dziedzinie kultury nominowany został za popularyzację muzyki sakralnej wśród lokalnej społeczności oraz promocję miasta podczas licznych koncertów i występów.

W kategorii inicjatywy społeczne nominowani zostali: Akcja SCK „Prezent od Mikołaja”, Anna Lembicz, Młodzieżowa Rada Powiatu Starogardzkiego, Jan Brdak oraz stowarzyszenie motocyklowe Moto Kociewie Stg.

I to właśnie Moto Kociewie Stg okazało się zwycięzcą w tej kategorii. Stowarzyszenie zawiązało się w 2019 roku. W swoich szeregach skupia mieszkańców Kociewia, chcących działać nie tylko na rzecz krzewienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale też fanów sportów motocyklowych, pasjonatów motocykli. Stowarzyszenie posiada największą liczbę ratowników drogowych Polskiego Związku Motorowego w naszym regionie.

- To nie moja zasługa, to zasługa całego stowarzyszenia – stwierdził Tomasz Czapski prezes stowarzyszenia odbierając nagrodę z rąk Janusza Stankowiaka. - To jest 113 ludzi, w tym 40 ratowników drogowych, którzy działają tylko i wyłącznie na drogach naszego miasta, powiatu żeby w chwili zagrożenia udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy przedmedycznej. Żeby się nie bać. Promujemy działania, które mają sprawić, aby jak najmniej było przypadków nieudzielania pomocy. To są naprawdę ważne, istotne sekundy dla życia uczestników wypadków. Jutro – podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie też pokaz, jak się zachować widząc wypadek, jak ratować ludzkie życie. Żeby nie spanikować, nie zostawiać tych osób samych.

I ostatnia już z kategorii – gospodarka. Nominowane zostały firmy: Basara, Medpharma SA, Majkowski Brokers, Zakład Fryzjerski Kalamis oraz Strzelnica. Wierzyczanka w tej kategorii trafiła do Medpharmy.
- Nagroda w kategorii gospodarka jest wyróżnieniem biznesu, promowaniem postaw proinwestycyjnych oraz budowania więzi rzecz społeczno-biznesowej – mówił Sławomir Siezieniewski. - W tym roku komisja oceniająca doceniła przedsiębiorców za innowacyjność, profesjonalność i skuteczność w działaniu, ale też za umiejętne łączeni biznesu z działalnością społeczną.

Laureatem została Medpharma, która działa już od 1998 roku. Oferuje wszechstronne usługi medyczne. Świadczy całe spektrum usług medycznych w leczeniu dorosłych i dzieci. Firma stawia na wysoko wykwalifikowany personel, kadrę oraz wyposażenie pracowni i laboratorium w nowoczesną aparaturę radiologiczną, diagnostyczną, jaki rehabilitacyjną.

- Medpharma jest firmą medyczną z tradycją - mówi wiceprezes zarządu Krzysztof Richert, dyr. ds. medycznych. - Choć jest firmą prywatną, to Rada Nadzorcza firmy i Zarząd bardzo starają się żeby oferta firmy byłą bardzo zróżnicowana, niezwykle szeroka. Czasy pandemii postawiły przed nami zupełnie inne zadania, można powiedzieć z gatunku bardzo poważnych. Medpharma pracuje na rzecz zdrowia starogardzian. Obiecujemy państwa nie zawieść.

Krzysztof Richert podkreślił, że dla firmy to pacjenci są najważniejsi.

Warto zauważyć, że tegoroczna Gala nagród Prezydenta Miasta Starogard Gdański „Wierzyczanki”, rozpoczęła się wyjątkowo od wręczenia pamiątkowych medali za zasługi dla miasta, przyznanych z okazji 100. rocznicy powrotu Starogardu do Państwa Polskiego. 100-lecie powrotu stolicy Kociewia do Macierzy obchodzono przed dwoma laty. Powołana została wówczas specjalna kapituła, w skład której weszli m.in. Prezydent Miasta Starogard Gdański oraz Przewodnicząca Rady Miasta. Jej zadaniem było wyłonienie 100 osób, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju Starogardu.

Pierwsze medale wręczone zostały podczas uroczystej sesji Rady Miasta 29 stycznia 2020 r. Ze względu na pandemię, kolejne wręczane były z podziałem na grupy w zeszłym roku. Podczas gali Wierzyczanek wręczono wyróżnienia ostatniej już grupie uhonorowanych tym medalem.

W uznaniu zasług za działalność społeczną, kulturalną i publiczną na rzecz Starogardu Gdańskiego pamiątkowy medal z rąk Prezydent Miasta Janusza Stankowiaka oraz Przewodniczącej Rady Miasta Anny Benert otrzymali:

Zenon Błański, Dorota Dorau, Bogdan Grzela, Remigiusz Grzela, Ewa i Adam Gudalewscy, Adam Haras, Tomasz Janowicz, Henryk Kurkowski, Michał Majewski, Józef Olszynka, śp. Maria Orlikowska-Płaczek - medal odebrała córka Agnieszka Płaczek, Andrzej Piechowski, Łukasz Rusiewicz, Jerzy Siora, Jerzy Starak, medal odebrał Andrzej Dziuban, członek zarządu Zakładów Farmaceutycznych Polpharma, Zofia Sumczyńska, śp. Elżbieta Waśkowska - medal odebrała córka Aleksandra Lipowicz, sierżant Adam Wątka, Paweł Wyborski, Łukasz Zblewski, Bogusław Ziemba, Joanna Cwojdzińska, Joanna Grabowska, śp. Jerzy Hoppe - medal odebrała wnuczka Karolina Stawińska, Anna Jabłonowska, Mirosława Möller, Tadeusz Negowski, śp. Zbigniew Świadek - medal odebrała żona Barbara Świadek, pułkownik Zbigniew Toporowski, Ewa Treder.

Osobiście swoich medali nie mogli odebrać Ireneusz Ciecholewski, Aurelia Jankowska, Krzysztof Landowski, Dorota Landowska, Janusz Paturalski, Wiesław Wrzesiński, Tadeusz Majewski, Ewa Czuba, Urszula Ossowska i Grzegorz Oller. Zostaną one dostarczone uhonorowanym w późniejszym czasie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka