Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Gdańsk: 110. rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów

- 110 lat temu 6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów wyruszyło na front z zamiarem wywalczenia ojczyźnie niepodległości 148 śmiałków, którzy za nic mieli arytmetyczne dysproporcje w liczebności przeciwników – przypominano w niedzielę w Gdańsku. 4 sierpnia 2024 roku, z dwudniowym wyprzedzeniem, uroczyście świętowano tam jubileusz wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów, który uznawany jest za symboliczny krok, na poważnie rozpoczynający drogę do niepodległości RP.

Autor: Dominik Paszliński | gdansk.pl

- “Umieliśmy w ogień zapału, Młodzieńczych wiar rozniecić skry, Nieść życie swe dla ideału I swoją krew, i marzeń sny” to słowa, które śpiewali legioniści, słowa pieśni Pierwszej Brygady. 110 lat temu 6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów wyruszyło na front z zamiarem wywalczenia ojczyźnie niepodległości 148 śmiałków, którzy za nic mieli arytmetyczne dysproporcje w liczebności przeciwników. Ich droga rozpoczęła się kilka lat wcześniej, kierowało nimi przeświadczenie, że tylko rzeczywista siła występująca tylko w polskim interesie, może zaważyć na szali dziejów i przynieść Polakom uprawnioną wolność – zaznaczył Andrzej Stanisław Adamczyk, prezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP w Gdańsku, po tym, gdy uroczystości z Kościoła Garnizonowego przy ulicy Sobótki we Wrzeszczu przeniosły się już na plac pod pomnik Józefa Piłsudskiego przy al. Grunwaldzkiej.

ZOBACZ TEŻ: W Powstaniu Warszawskim walczyli sportowcy z Gdańska i Gdyni

Z kolei Lech Parell, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wskazał: - W okresie międzywojennym dzięki kształtującej się piłsudczykowskiej legendzie wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej utrwalił się w pamięci Polaków jako przykład bezgranicznego poświęcenia dla ojczyzny. Romantyczna wizja garstki bohaterów rzucających wyzwanie rosyjskiemu imperium znakomicie bowiem wpisywała się w heroiczne, powstańcze dzieje naszego narodu i na pamiątkę wspomnianego wydarzenia od 1924 roku organizowano marsze szlakiem kadrówki z udziałem weteranów, żołnierzy i członków Związku Strzeleckiego.  

- Dzisiaj żyjemy w wolnej, niepodległej demokratycznej Polsce, doceńmy wysiłek i odwagę pokoleń Polek i Polaków, dzięki którym mamy przywilej i szczęście żyć w demokratycznym państwie prawa – zaznaczył tymczasem Piotr Borawski,wiceprezydent Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa. - Obecnie w sytuacji wojny, która toczy się bezpośrednio za naszą wschodnią granicą, musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by ich wysiłek nie poszedł na marne, a kolejne pokolenia naszych rodaków mogły żyć w wolnej Polsce, a Polska była w sercu Zjednoczonej Europy. Musimy być silni i zjednoczeni, ale też gotowi na to, co przyniesie nam jutro – dodał.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama