Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Wilk w oku fotopułapki w lasach Nadleśnictwa Kwidzyn

Fotopułapki ustawiane w lasach na terenie całego kraju przynoszą nieraz ciekawe rezultaty. Na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn w grudniu taka fotopułapka wykonała zdjęcie rysia, kilka dni temu w obiektywie pojawił się dorodny wilk.
Ten wilk został uchwycony przez fotopułapkę. Fotogeniczny? Fot. Nadleśnictwo Kwidzyn

W ostatnim czasie fotopułapka zarejestrowała w kwidzyńskich lasach wilka. Coraz częściej widoczne są w lesie jak i również na polach - podaje Nadleśnictwo Kwidzyn. Populacja wilków na naszych terenach nie jest dokładnie ustalona. Zwierzęta pokonują nieraz duże odległości, bardzo często przemieszczają się, ponadto są trudne do spostrzeżenia. Często bywa tak, że wilk usłyszy nas lub zwęszy i zejdzie nam z drogi. To że my go nie zauważymy nie oznacza, że wilk nie spostrzegł nas.

Jak podkreśla nadleśnictwo, wilk jest zwierzęciem migrującym oraz występuje na terenie całego kraju. Ze swojej natury stara się unikać kontaktu z ludźmi, jest płochliwy. Jednak coraz częściej można dostrzec, że podchodzą one pod domy mieszkalne.

Oto kilka wskazówek jak zachować się podczas spotkania z wilkiem:

  • jeśli zobaczysz wilka, unieś wysoko ręce i gwałtownie nimi machaj. Pozwoli to na dostrzeżenie twojej sylwetki i wyczucie zapachu;
  • zacznij głośno mówić, bądź wydawać inne dźwięki, np. gwizdać w stronę wilka. Dostrzeże, że w pobliżu jest człowiek;
  • powoli się wycofuj, jeśli zobaczysz, że wilk nie reaguje przyspiesz krok, żeby jak najszybciej oddalić się z tego miejsca;
  • jeżeli stwierdzisz nienaturalne zachowanie wilka, niezwłocznie powiadom o zaistniałej sytuacji Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i Nadleśnictwo.

Warto pamiętać, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i objęty jest ochroną ścisłą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama