Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Lech Bądkowski „zasiadł" blisko swojego domu i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

W sobotę, 31 sierpnia, u zbiegu ulic Minogi i Świętojańskiej w Gdańsku, oficjalnie odsłonięto pomnik Lecha Bądkowskiego – pisarza, publicysty i działacza społecznego oraz jednego z założycieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Data i miejsce odsłonięcia pomnika nie były przypadkowe. W uroczystości udział wziął premier Donald Tusk.
Pomnik Lecha Bądkowskiego
Pomnik Lecha Bądkowskiego

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Lech Bądkowski urodził się w 1920 roku. Zmarł w 1984 roku. Dzisiaj, 40 lat od jego śmierci i w 44. rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich czyli zwycięstwa strajkujących stoczniowców z 1980 roku, odsłonięto jego pomnik. 

To Bądkowski współtworzył podstawy pod samorządność na Pomorzu. Jak wspomniano podczas oficjalnego odsłonięcia, to również on tę wolność w samym Gdańsku wykuwał – w jego przypadku słowem i czynem. Bądkowski – jak podkreślano – był też jednym z sygnatariuszy porozumień sierpniowych. Warto też przypomnieć, że to on był także pierwszym rzecznikiem Lecha Wałęsy

- Lech Bądkowski mówił, że zawsze należy stawiać zdrowy rozsądek przed ideologią. Umieć odróżnić odwagę od brawury – mówił Donald Tusk. 

Jak dodał, Lech Bądkowski był unikatową postacią i wyjątkowym patriotą, który przez całe życie był wierny zasadzie, która każe ludziom odpowiedzialnym za rzeczy publiczne, działać odważnie, ale z rozwagą. Donald Tusk zaznaczył, że dzięki Lechowi Bądkowskiemu nauczył się umiejętności łączenia w życiu publicznym takich wartości, jak odpowiedzialność, pragmatyzm i zdecydowanie.

Szef rządu wspominał, że w czasie stanu wojennego w PRL, Lech Bądkowski powtarzał słowa: „Nadzieja jest ważniejsza od pewności. Miejcie nadzieję – za nadzieją przyjdzie pewność, że będzie jeszcze demokracja, wolność i niepodległość”.

- Nie byłoby “Solidarności”, nie byłoby niepodległej Polski, nie byłoby pokojowego i bardzo odpowiedzialnego procesu budowy nowej Polski, gdyby nie Lech Bądkowski […]. Nikt sobie nie zdaje sprawy, ile dzisiejsza Polska zawdzięcza temu chłodnemu umysłowi, a równocześnie gorącemu sercu. 

ZOBACZ TEŻ: Tak będzie wyglądał pomnik Lecha Bądkowskiego w Gdańsku

Również wybór lokalizacji pomnika nie był przypadkowy. Po pierwsze dlatego, że Bądkowski mieszkał blisko zbiegu ulic Minogi i Świętojańskiej. A po drugie, w pobliżu znajduje się siedziba Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które było jednym z głównych inicjatorów powstania pomnika. Nie bez przyczyny - Bądkowski w 1956 roku był jednym z założycieli ZK-P, a następnie swoimi dziełami budował i wspierał kaszubską tożsamość.

Należy dodać, że pomnik stanął również dzięki wsparciu i zaangażowaniu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 i Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego. Całość prac nadzorowali senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Lecha Bądkowskiego oraz dyrektor biura Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Richert. Autorami rzeźby są Aneta i Maciej Jagodzińscy-Jagenmeer. Swój wkład miał także Instytut Pamięci Narodowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama